BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 środa 1 lutego 2023r.   imieniny: Brygida, Ignacy, Paweł

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
barlinek

W przyszłym roku, Barlinek będzie obchodził 740-lecie nadania praw miejskich. Dokładnie 25 stycznia 1278 r. Henryk Toyte, na mocy przekazanego mu dokumentu, założył miasto, które kilka razy zmieniało nazwę, by w końcu stać się polskim Barlinkiem. Do 1945 roku Barlinek nosił nazwę Berlinchen i leżał w granicach Niemiec. I właśnie z niemieckim jeszcze miastem wiąże się nasze pytanie konkursowe.

 

Osoba, która udzieli prawidłowej odpowiedzi, otrzyma nagrodę w postaci pendrive 16GB.

Pytanie konkursowe – Jak przed 1945 rokiem, nazywała się ulica Boczna? Prosimy o podanie nazwy niemieckojęzycznej.

REKLAMA

Odpowiedzi prosimy przesyłać drogą mailową na adres - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nagrodę wygra osoba, która najszybciej udzieli prawidłowej odpowiedzi.

barlinek

Konkurs zakończony
Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi. Pytanie było trudne i wymagające dobrej znajomości historii naszego miasta. Jak podaje Nadwarciański Rocznik Historyczno - Archiwalny Nr 6 Tom 1 - Kazimierz Hoffmann, Zbigniew Miller "Toponimia Barlinka" w tym okresie, czyli przed rokiem 1945, ulica Boczna nosiła nazwy: Seilerbahn, Rodelbahn. Prawidłową odpowiedź najszybciej nadesłał Piotr P. Gratulujemy! 

barlinek
Foto: Muzeum Regionalne w Barlinku

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.