poniedziałek 1 maja 2017r.   imieniny: Aniela, Filip, Jakub

Image
Podróż w czasie
01. marca 2016 r. odbyła się uroczystość oddania do użytku nowej części barlineckiego szpitala. Z nowo wybudowanego budynku można przejść do jego dwóch starszych części. Starych, ale jak starych? Cofnijmy się więc w czasie. Mamy XIX wiek a w Barlinku działa szpital św. Jerzego.

   

Image
Barlinek, czy Berlinek?
Czy Franciszek Zimmerman został pochowany w zbiorowej mogile w Dziedzicach? Jak kiedyś wyglądał budynek obecnego domu towarowego? Czy w hali sportowej było kiedyś kino? Jak to się stało, że pocisk który uderzył w wieżę kościoła uszkodził tylko mechanizm zegarowy?

 

Image
Aresztowano mnie nocą
W ubiegłym roku, Muzeum Regionalne w Barlinku, podjęło się rozmów z osobami internowanymi w czasie stanu wojennego. Tym razem zachęcamy do przeczytania wspomnień Andrzeja Szai. Dlaczego mnie internowano? Były trzy powody. Za założenie na terenie województwa gorzowskiego związku rolników, przemycenie ogromnej ilości literatury niezależnej i za przymierzanie się do utworzenia partii ludowej.

Image
Czołgi w Barlinku?
Przedstawiamy drugą część wywiadu z Danutą Małodobrą, żoną internowanego w czasie stanu wojennego Adama Małodobrego. Wyjście z więzienia. Wyjście męża z więzienia było dla mnie zaskoczeniem. 29 albo 30 kwietnia 1982 roku pod dom podjechał samochód i wysiadło z niego kilku mężczyzn. W tym mój mąż. Radość, zaskoczenie – trudno to opisać.

Image
Wiedzieliśmy, że tata nie wróci...
Wywiadem ze Stanisławem Smoleniem rozpoczęliśmy cykl artykułów związanych ze wspomnieniami związanymi z wybuchem stanu wojennego w Polsce. Inicjatorem zbierania tych wspomnień jest Muzeum Regionalne w Barlinku, do którego można się zgłaszać, aby pozostawić tam swoje wspomnienia z tymi wydarzeniami.

Image
Wspomnienia z 13 grudnia
Tymi krótkimi wspomnieniami prezesa Barlineckiego Klubu Krótkofalowców Stanisława Smolenia, rozpoczynamy cykl wspomnień zwykłych ludzi – mieszkańców Barlinka – związanych z wybuchem stanu wojennego w Polsce. W nocy z 12/13 grudnia 1981 r. Milicja zerwała mnie z łóżka. Weszli do domu z nakazem odebrania radiostacji i zezwolenia na nadawanie w eterze...

Image
Niech żyje 1 maja!
Już kilka dni wcześniej pięknie przybrane flagami całe miasto. Tradycyjnie obok naszej narodowej biało – czerwonej musiały wisieć te całe czerwone. Tych niefrasobliwych, którzy żadnej z flag nie wywiesili prośbą i groźbą zachęcała i przywoływała do porządku mająca całodobowe patrole Milicja.

 

Image
Apteka POD ORŁEM
3 marca 1817 roku, trzy lata po wyzwoleńczej wojnie francusko – niemieckiej rozpoczęło się porządkowanie placu pod budowę kamiennego budynku. 13 kwietnia złożono kamień węgielny i niezwłocznie przystąpiono do dalszych robót. W pierwszych dniach września ukończono wiązanie.