Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic
  • Wieś położona w niewielkiej odległości od Barlinka, o której po raz pierwszy napisano w 1289 roku. Owy wpis dotyczył nadania tych ziem na rzecz Wernera Albusa Witte. Miejscowość wówczas…

  • Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na…

  • Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś

  • Historia Dankowa i jego mieszkańców jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Najpierw była puszcza, później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy wykorzystali puszczańskie drewno do budowy…

  • Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą

  • Danków niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w połowie drogi pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Barlinkiem. To miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i niezwykłych wydarzeń

  • Pełna roślin naczyniowych i mszaków.  Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów…

  • Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą

  • W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną

  • Opowieścią o powstaniu Moczkowa, rozpoczęliśmy krótki cykl, w których chcemy Wam przybliżyć historię kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka. Dziś, zapraszamy w wirtualną

  • O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany…

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 sobota 20 kwietnia 2024r.   imieniny: Agnieszka, Czesław, Czech

Reklama

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (3)
barlinek

25 stycznia 2018 roku, mija dokładnie 740 lat od założenia Barlinka. Wprawdzie obecne brzmienie nazwy miasta ukształtowało się dopiero po drugiej wojnie światowej, to jego nazewnictwo z wiekami zmieniane było kilkukrotnie. Począwszy od „Neu Berlin”, czyli roku 1278. 

25 stycznia, wspomnianego roku, Henrich Toyte, miejscowy młynarz, otrzymuje z rąk margrabiego Otto i Albrechta von Brandenburg, dokument o nakazie założenia miasta i mianowaniu Toyte pierwszym jego burmistrzem. Neu Berlin był typowo nowomarchijskim miastem, powstałym z powodów militarnych. Dlaczego właśnie taką nazwę otrzymał? Dziś możemy wnioskować, że miasto miało ogromne znaczenie, ponieważ Berlin w owych czasach był najważniejszym starszym miastem Ottonów. Neu Berlin, był więc jego młodszym bratem. Wróćmy jednak do samego założyciela miasta, pierwszego włodarza, Henricha Toyte. Wiadomo na pewno, że na jego cześć nazwano jedną z ulic miasta – Toytestrasse (dziś Sienkiewicza), dwa jeziora – Töten See (przy drodze z Barlinka do Rychnowa), Tödten See (obecnie Dzikowskie) a także las Toytenholz położony na południowo – zachodniej części pól miejskich. Ale czy Toyte był młynarzem czy może jednak rycerzem?

REKLAMA

Posiadał wprawdzie młyn ale otrzymał go tytułem lenna a skoro był lennikiem, człowiekiem margrabiów, należy go zaliczyć do stanu rycerskiego. Także rycerz Henrich Toyte i jego rodzina, osadzili się tu tuż po przejęciu tych ziem przez margrabiów. Niestety z tego okresu wiadomo bardzo mało. Znane są za to niektóre szczegóły z życia potomków Henricha. Jego syn, Henning, otrzymał w lenno posiadłość w Barlinku lub okolicy, którą zarządzał wspólnie z Albrechtem de Golanz. Następna generacja rodziny to trzej bracia – Konrad, Ebel i Albrecht II. W czternastym wieku margrabia Ludwig Starszy w uznaniu zasług i niepodważalnych dowodów wierności, potwierdził Konradowi i Ebelowi dobra, które do tej pory posiadali i do puli „dorzucił” wieś Petzick. Z dokumentów z 1351 roku wiadomo, że dochód z czynszu łanowego we wsi Magne Dykow (Dzikowo) przekazano „sołtysom Balinka” – Konradowi i Albrechtowi. Widać więc, że Toytenowie nadal rządzili tymi terenami.

barlinek

W 1352 roku nastąpiła nagła zmiana na stanowisku sołtysa. Margrabia Ludwig Rzymski potwierdził Ebelowi dochody w Dzikowie, które otrzymał wraz z bratem Konradem, jego poprzednikiem na urzędzie. Można więc wnioskować, że Konrad zmarł lub zginął na wojnie. Potwierdzono również, na wniosek samych zainteresowanych, fundację ołtarza w kościele parafialnym w Barlinku. Niestety koniec czternastego wieku to również koniec rządów Toytenów. Był to swoisty upadek założycieli miasta. Nie wiemy z jakiej przyczyny. Być może z powodu zgonu ostatniego z rodu. W 1392 roku Arnd von der Osten, wójt Nowej Marchii, nadał lenno rodowi rycerskiemu Hagenów, które nabył od Tomasza Toyte. Były to młyny pod miastem oraz jeziora. Treść aktu nadania praw miejskich:

My, Otto i Albrecht, z łaski Boga margrabiowie Brandenburgii orzekamy i potwierdzamy niniejszą treścią, że my Henrichowi zwanemu Toyte, założenie miasta Neu Berlyn powierzamy, przyznając mu każdego trzeciego denara tj. trzecią część tego co spłynie z sądów, podatków, młynów, ratusza, jatki oraz z wszystkich zabudowań gminy miejskiej oraz oprócz tego z plantacji chmielowych i innych ogrodów. Ta trzecia część ma być pod nazwą dzierżawy jego własnością. Lecz z młyna, który był wymieniany już przed założeniem miasta, ma Henrich podatki i dzierżawę jak dotychczas jako lenno od nas posiadać. Jako poświadczenie tego pisma załączamy do niego naszą pieczęć. Świadkami tego są nasi wojownicy: Henrich nasz marszałek, Otto von Winninge, Johannes von Perwernitz, Theodorich von Dossa, Theodorich Levendal, Hermann Botel i Gerarg von Wrech i wielu innych. Spisano w Neu Landsbergu przez naszego notariusza Bertholda roku pańskiego 1278 dnia 25 stycznia.

Źródło:
1) Führer durch Berlinchen Und Umgebung, 1934 r.
2) Nadwarciański Rocznik Historyczno – Archiwalny nr 5, Gorzów Wlkp. 1998 r., Edward Rymar „Toytenowie – rodzina dziedzicznych sołtysów Barlinka”
3) Heimatkreis Soldin/Neumark, Die Gesichichte eines ostdeutschen Heimatkreises 1981 r., Eigenverlag Heimat Kreis Soldin 3040 Soltau

monikary

barlinek

 

Komentarze

Guest

Po co zaraz chcecie wyprowadzać kogoś, kto po przeczytaniu tekstu doznał szoku i stwierdził, na swój sposób, prawdę. To tylko utwierdza, że artykuł był dobry i tekstów historyczno-edkacyjnych powinno być więcej.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież