Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic
  • Wieś położona w niewielkiej odległości od Barlinka, o której po raz pierwszy napisano w 1289 roku. Owy wpis dotyczył nadania tych ziem na rzecz Wernera Albusa Witte. Miejscowość wówczas…

  • Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na…

  • Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś

  • Historia Dankowa i jego mieszkańców jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Najpierw była puszcza, później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy wykorzystali puszczańskie drewno do budowy…

  • Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą

  • Danków niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w połowie drogi pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Barlinkiem. To miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i niezwykłych wydarzeń

  • Pełna roślin naczyniowych i mszaków.  Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów…

  • Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą

  • W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną

  • Opowieścią o powstaniu Moczkowa, rozpoczęliśmy krótki cykl, w których chcemy Wam przybliżyć historię kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka. Dziś, zapraszamy w wirtualną

  • O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany…

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI


 czwartek 28 marca 2024r.   imieniny: Antoni, Jan, Krzesisław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

Szkoła Kierowców EFEKT

Mariusz Kuziel - Lewica

BARLINEK W NASZYCH SERCACH - Koalicja Obywatelska

TAK dla samorządu - PIS

KOALICJA SAMORZĄDOWA OK SAMORZĄD

INICJATYWA DLA BARLINKA

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

25 stycznia 2018 roku, przypada 740-lecie miasta Barlinka. Odkąd rycerz Henryk Toyte, dzierżawca młyna, podpisał akt nadania praw miejskich, ówczesny Neu Berlin, rozkwitał jako miasto przemysłowe i turystyczne. Dokładnie dziewięćdziesiąt lat temu – w 1928 roku, 650-lecie istnienia miasta obchodzono bardzo uroczyście i widowiskowo. Jak to wyglądało?

Świętowanie trwało dwa dni a rozpoczęto je Wieczorem Ojczyzny, podczas którego odbyła się premiera sztuki Rudolfa Theusnera „Konsul Dirigens”. Drugiego dnia ulicami Berlinchen, przeszedł barwny korowód, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele zakładów pracy chwalący się swoimi wyrobami, mieszkańcy przebrani za historyczne postacie w tym Gęsiarkę. Otwarcia uroczystości na Rynku Miejskim, dokonał burmistrz miasta Fritza Wunnicke. Przywitał on zarówno mieszkańców, jak i gości, którzy przybyli do miasta.

REKLAMA

W swoim przemówieniu, często powracał do ciężkich czasów jakimi była m.in. wojna trzydziestoletnia, epidemie i liczne pożary, które nie oszczędziły Berlinchen. Wychwalał silny zmysł mieszczański i za przykład przywoływał zespół cechów takich jak rzemiosło, przemysł i handel. Tego dnia na Rynku Miejskim przemawiało wiele osobistości, m.in. prezydent regionu Frankfurtu nad Odrą Bartels, który przekazał pozdrowienia od prezydenta Niemiec. Przewodniczący Zjednoczenia Wiernych Ojczyźnie Mieszkańców Berlinchen, rektor Sasse, w krótkim przemówieniu omówił dary, jakie z okazji Jubileuszu ma dla miasta. Były to cztery malowane okna przeznaczone do szpitala a do pomieszczenia rozrywkowego placówki, sprezentowano harmonium. Oprócz tego, miastu przekazano tablicę pamiątkową z dedykacją „Na 650-letni jubileusz 1928”. Przekazywanych prezentów nie brakowało. Krasack Syngowsky wraz z żoną wręczył aparat radiowy z osprzętem, Franz Hesselbarth obraz „Scena na Riwierze”, ktoś inny książki. Wszystko to przekazano do szpitala.

barlinek

W tym dniu nadano także dokument mianowania na honorowego obywatela miasta. Został nim Przewodniczący Ordynacji Miejskiej, Richard Salzwedel. Według ówczesnych mieszkańców, największą niespodziankę sprawił nadburmistrz stolicy Rzeszy, Böβ, który zjawił się niezapowiedziany i przemówił do zgromadzonego tłumu. Nie przyjechał też z pustymi rękoma, bowiem zostawił miastu tysiąc marek na wsparcie rodzin wielodzietnych. Nie zabrakło specjalnej świątecznej mszy, poprowadzonej przez pastora Stoscha. Obchodom 650-lecia miasta towarzyszyła pierwsza wystawa Związku Rzemiosła, którą otworzył jego przewodniczący Immling. Można było na niej zobaczyć m.in. garnitury i płaszcze z pracowni krawieckiej Wilske, dywany firmy braci Schlüter, płody ziemi rolnika Gusta Schankina, wyroby introligatora Kurta Kammera, obuwie mistrza szewskiego Maxa Zimmermanna. Swoje produkty wystawili również m.in. tokarz Wilhelm Wendland, piekarz Arend Veenic, elektryk Johannes Oldenburg, rymarz Krüger i fotograf Braun. Nie zabrakło mistrza garncarstwa, stolarstwa, zegarmistrza, hydrauliki, ślusarza, ogrodnika, mistrza budowy studni. Obchody święta miasta zakończyły się przytwierdzeniem na Górze Goldowsky’ego (dziś BOK) tablicy pamiątkowej, przekazanej przez radcę tajnego dr Hesselbartha.

barlinek

Fragment piosenki napisanej specjalnie z okazji 650-lecia miasta. Słowa: Kurt Schroeder, muzyka: Max Luedike.

O miasto nad lasem i jeziorem,
Nad skałą, góra i polem,
Od Twych domów wiedzie
Dużo ulic w świat.
Gdy dusza moja znużona,
Która kiedyś tak bardzo dużo chciała,
I gdy w pieśni młodzieńczej,
Tęsknota wywoływała łzy.
Wtedy promieniejesz Ty,
Miasto nad lasem,
Z Twoją smukłą wieżą,
Jak wyspa morska,
W pogodzie i burzy.
Pozdrawiam Cię pełnym sercem,
Które Cię znalazło,
Ciebie w radości i bólu,
Berlinchen, ojczyste me miasto.

Żródło:
1) Führer durch Berlinchen Und Umgebung, 1934 r.
2) Heimatkreis Soldin/Neumark, Die Gesichichte eines ostdeutschen Heimatkreises 1981 r., Eigenverlag Heimat Kreis Soldin 3040 Soltau

monikary

barlinek

 

Komentarze

+9

TBM58

Jak na 1-maja.Tylko transparenty inne.I ten zegar teraz jakby nad rest.Galeria.Ogólnie patrząc to mieszkancy bardzo sympatycznie świetują rocznice.Tak na bogato.I chyba w zgodzie .
+19

Guest

W tamtym roku zmarła najstarsza mieszkanka Barlinka :( Szkoda, bo jako mała dziewczynka uczestniczyła w tym wydarzeniu, ciekawe byłoby spotkanie z nią teraz i wysłuchanie jej opowieści, ale niestety...
Bardzo podobają mi się takie historyczne wzmianki o naszym mieście, dlatego cieszę się, że coraz częściej można przeczytać tutaj fajne historie ;)

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież