Celem Klubu Szachowego Lasker w Barlinku jest krzewienie kultury fizycznej ze szczególnym uwzględnieniem sportu szachowego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie działania klubu.
-  organizowanie zawodów, imprez sportowych i rekreacyjnych,
-  prowadzenie działalności szkoleniowej,
-  współdziałanie z władzami państwowymi i samorządowymi w celu zapewnienia członkom klubu właściwych warunków do uprawiania sportu szachowego.

W klubie Szachowym "LASKER" w Barlinku  zostały utworzone dwie sekcje szachowe:
- sekcja uczniowskiego Klubu szachowego dla dzieci i młodzieży
- sekcja szachowa dla dorosłych

Klub szachowy LASKER Barlinek posiada licencję szachową nr 16100009 z dnia 25.08.2008r wydaną przez POLSKI ZWIĄZEK SZACHOWY.

Obecnie klub Szachowy LASKER w Barlinku  posiada trzech wyszkolonych instruktorów szachowych w osobach Krzysztof Wolski , Jerzy Klimaszewski, Krzysztof Kędzior. Ponadto wymienieni instruktorzy posiadają licencje sędziowskie III kategorii.

Zajęcia szkoleniowe odbywają się na terenie Barlineckiego Ośrodka Kultury  w dniach wtorek i piątek w godzinach 17.00 -20.00 dla dzieci początkujących  wtorek i piątek  od godz. 16.00 -17.30.- sala nr 11.

Jesteśmy organizatorami nastepujących turniejów szachowych:
- Grand Prix Barlinka o puchar Burmistrz / cztery pory roku - "wiosna, lato, jesień, zima”
- Grand Prix Barlinka dla członków klubu szachowego LASKER Barlinek i mieszkańców – cykl 12 turniejów szachowych  odbywający się raz w miesiącu tj. ostania sobota każdego miesiąca.
- Turniej szachowy ,, DRABINKOWY” – jest to turniej dla członków klubu szachowego LASKER jak również mieszkańców Barlinka. Zawody odbywają się raz w tygodniu tj. w piątki od godz. 18.00- 20.00.
Turniej ten ma wyłonienie najlepszych zawodników. Obowiązuje zapis szachowy.
- Turniej dla dzieci i młodzieży w szkołach,
- Wakacje z szachami,
- Ferie z szachami,
- Uczestniczymy jako Klub szachowy w imprezach organizowanych przez Barlinecki Ośrodek kultury, gdzie rozgrywamy symultany lub zawody pokazowe gry w szachy. Jesteśmy współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu szachowego im. Emanuela LASKERA.

Członkowie Klubu szachowego LASKER w Barlinku odnoszą spore sukcesy. Dzieci z Barlinka zwyciężyli  w Olimpiadzie szachowej Szkół Podstawowych Powiatu Myśliborskiego . Drużynowo zajęliśmy I i III miejsce . Natomiast indywidualnie zajęliśmy wszystkie Trzy pierwsze miejsca. I miejsce Damian Borowski, II miejsce Kacper Dziewulski, Trzecie miejsce Mieszko Kucz.

Od trzech lat jesteśmy uczestnikami Euroligi Szachowej Euroregion Pro EUROPA Viadrina, skąd zawsze wracamy z zawodów z pucharami  i dyplomami za miejsca punktowane. Damian Borowski. II miejsce w zawodach Stargardzie Szczecińskim zajął B. Mrówczyński. W mistrzostwach juniorów Choszczna do lat 10 I miejsce zajął Damian Borowski, II miejsce Krzysztof Szefler.  III w kategorii do lat 12 był Arek Resler.

W memoriale A. Kubaszewskiego i E. Kramka w Choszcznie I miejsce zajął Adaś Borowski lat 7 jako najlepszy zawodnik szkół podstawowych. Natomiast Dobrawa Górecka Lat 8 zajęła III miejsce szkół podstawowych dziewczyn. Najlepszymi młodymi zawodnikami zostali Adam Borowski i Damian Borowski z Barlinka