pldaenfrdeuk

 

 


 poniedziałek 2 sierpnia 2021r.   imieniny: Alfons, Alfonsyna, Borzysława

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A
barlinek

Od 1 lipca 2019 roku specjalnym dekretem Rosja umożliwia wyjazd do Obwodu Kaliningradzkiego obywatelom wielu krajów, w tym Polski na podstawie bezpłatnych wiz. Jeżeli nadarza się okazja, decydujemy się na wyjazd w mniej popularnym kierunku turystycznym.

Aby uzyskać pozwolenie na stronie internetowej evisa.kdmid.ru MSZ Federacji Rosyjskiej wypełniamy wniosek pozwalający na wjazd do Obwodu Kaliningradzkiego. Po zweryfikowaniu visa elektroniczna zostaje nam odesłana na pocztę elektroniczną. Tak więc w 4 dni (choć krótko) chcemy zwiedzić krainę (dawną Sambię i Prusy Dolne) na północ od naszych przysłowiowych Mazur.

Jadąc mieliśmy świadomość ze samo miasto Kaliningrad może nie posiada wielu zachowanych zabytków którymi mogą się poszczycić takie państwa jak Włochy czy Francja  (gdyż naloty dywanowe podczas II Wojny Światowej zniszczyły miasto) ale znajdują się tam ciekawe miejsca które już wcześniej zaplanowaliśmy. Choć jedziemy do Rosji i brzmi daleko, drogę z Barlinka pokonujemy w 6,5 godziny.

REKLAMA

Największe miasto obwodu Kaliningrad (dawna nazwa to Konigsberg albo Królewiec) to duże miasto portowe, które w ciągu dwudziestu paru lat zmieniło się nie do poznania. A mamy porównanie, gdyż w 2000 roku przebywaliśmy w tym zakątku Rosji. Do samego miasta jak również do większości nadmorskich miejscowości wybudowano autostrady, które ułatwiają komunikację powodując wzrost turystów z całej Rosji i nie tylko. Samo miasto zostało założone w miejscu pruskiej osady przez Zakon Kawalerów Mieczowych na początku XIII wieku. W 1333 roku rozpoczyna się budowa katedry oraz w późniejszym czasie zamek. Po wielu zawirowaniach historycznych w 1454 r zostaje przeniesiona z Malborka siedziba Wielkiego Mistrza Zakonu do Królewca.

 

barlinek

 

W 1511 roku Margrabia Brandenburgii składa hołd królowi Zygmuntowi I tym samym tereny te stają się lennem Rzeczypospolitej. W 1717 r.  łączą się trzy miasta w jedno nadając nazwą Konigsberg. Ciekawostką jest to że Królewiec stał się jednym z ośrodków drukarstwa polskiego, a w XVI wieku wydano więcej książek w języku polskim niż w całej Rzeczypospolitej. Król Zygmunt II August w 1560 r. obdarzył tutejszy uniwersytet takimi prawami co  Uniwersytet w Krakowie. Ale wróćmy do zwiedzania miasta. Choć to nowoczesne miasto w którym przeplatają się stare odnowione budynki, bloki pamiętające socjalizm, jak również nowoczesne postawione obiekty niczym nie różniące się architektonicznie od europejskich.

Nowoczesne biurowce, hotele, wieżowce, restauracje, świadczą o przypływie wielkich pieniędzy.

Z ciekawych dawnych zabytków możemy polecić zwiedzenie starej katedry znajdującej się na wyspie Knipawa w której obecnie znajduje się filharmonia. Wewnątrz katedry oprócz filharmonii znajduje się muzeum oraz związane z bodajże najsłynniejszym mieszkańcem Konigsberga Immanuelem Kantem - genialnym filozofem, wykładowcą, późniejszym rektorem Uniwersytetu. Jego z jedną zasad  którą się kierował brzmiała: niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne w sercu.

W centrum miasta polecamy zwiedzenie Soboru Chrystusa Zbawiciela, Kościół św. Wojciecha, pozostałości murów obronnych, wybudowany kościół  św. Wojciecha Adalberta na ul. A. Nevskoye, oraz Muzeum Oceanu. W kościele św. Wojciecha Adalberta na jednej ze ścian bocznej nawy znajdują się wmurowane pozbierane kamienie, pozostałości po ruinach kościołów jakie istniały przed II Wojną Światową na tym obszarze. Obecnie w Kaliningradzie co roku organizuje się koncerty muzyki organowej w filharmonii (dawnej katedrze) jak również w kościele św. Wojciecha Adalberta.

 

barlinek

 

W centrum miasta w starej baszcie mieści się Muzeum Bursztynu. Polecamy, eksponaty wykonane z bursztynu robią wrażenie. Tu można również zakupić wyroby jubilerskie. Myślę że to coś dla kobiet i nie tylko.

Następnego dnia wybieramy się na północ nad same morze do takich miejscowości jak Zielonogradsk i Swietłagorsk. Poruszanie się po Obwodzie Kaliningradzkim nie sprawia żadnego problemu. Do wielu miejscowości wybudowano autostrady, również można dojechać koleją.

Miejscowości turystyczno rekreacyjne które mieliśmy okazję zwiedzać mogą śmiało konkurować z wieloma kurortami europejskimi. Wszędzie odnowione budynki, pełno nowoczesnych hoteli, pensjonatów, nowoczesne promenady, ścieżki zdrowia przepiękna architektura. Pomimo tego, że jesteśmy tu w październiku, zauważyliśmy wielu turystów. Ponieważ tzw. „nowobogaccy”z wielkich aglomeracji takich jak np. Moskwa mają bliżej do Obwodu Kaliningradzkiego jak nad Morze Czarne widać, że w tym rejonie wpompowuje się wielkie pieniądze.

Przed II Wojną Światową te miejscowości były perełkami jako miejscowości turystyczne.

Tu historyczne odnowione budynki których wojna oszczędziła przeplatają się z nowoczesnym budownictwem. Spacerując można podziwiać i wypoczywać. Jednym słowem jesteśmy pod wrażeniem piękna tych miejscowości.

W 1824 r. w drodze do Petersburga, Zielonogradsk odwiedził nasz wieszcz Adam Mickiewicz. W sierpniu 2015 r władze odsłoniły pomnik naszego poety.

Trzeciego dnia jedziemy do miejscowości Jantarnyj (po polsku bursztyn). Od wielu wieków wydobywało się bursztyn. W tej miejscowości nad morzem znajduje się bodajże największa i jedyna taka kopalnia bursztynu w której wydobywa się metodą odkrywkową.

 

barlinek

 

Kopalnię w okrojony sposób turyści mogą obejrzeć. W wielu miejscach znajdują się jeziorka które powstały po wydobyciu bursztynu. Nad samym morzem znajduje się pomnik zamordowanych kilku tysięcy więźniów jednej z filii hitlerowskiego obozu KL Stutthof.

Jest wiele ciekawych miejsc w tym rejonie. Nieopodal miejscowości Rybaki znajduje się Tenkity.

W miejscu męczeńskiej śmierci św. Wojciecha znajduje się krzyż górujący nad plażą. Pierwsza kapliczka została w XI w. wybudowana przez Duńczyków, po czym wielokrotnie zmieniana w przeciągu wielu wieków. W 1831 r. po zniszczeniach drewniany krzyż został zastąpiony żeliwnym ufundowanym przez hrabinę Wielopolską. Po wojnie krzyż uległ zniszczeniu. Z inicjatywy byłego Prezydenta Elbląga Henryka Słoniny, Towarzystwa św. Wojciecha oraz Proboszcza parafii w Kaliningradzie w 1996 r. doprowadzono do ustawienia w 1000 rocznicę męczeństwa św. Wojciecha, krzyża który góruje nad plażą.

Czas „długiego weekendu” dobiegł końca.

Zwiedzając Obwód Kaliningradzki stwierdziliśmy że warto było zobaczyć „inny świat”. Ogólne wrażenie - bezpiecznie. Przejście graniczne jeżeli chodzi o odprawę przez rosyjskie służby graniczne  kwestia kilka minut. Oczywiście nie mamy na myśli służby chwalić, uważamy że charakteryzują się najwyższą kulturą w razie potrzeby służąc pomocą w wypełnianiu dokumentów. Tu wszystko na wschodzie dzieje się odgórnie. Widocznie otwierając granice Prezydent Rosji wydał rozkaz- pokażmy, że tu również jest cywilizacja.

Cezary Szafkowski

Pin It

Komentarze

+22

Guest

Dziękuję za kolejną wirtualną wycieczkę,fajnie że się z nami dzielicie swoimi wrażeniami,czekamy na kolejne relacje i zdjęcia.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.