Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 sobota 20 lipca 2024r.   imieniny: Czesław, Leon, Małgorzata

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

02 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który ustanowiono polskim świętem 20 lutego 2004 r. Nie jest to dzień wolny od pracy, jednak wielu Polaków bierze urlopy i wyjeżdża na tzw. majówki. Z okazji święta w całej Polsce organizowane są różnego rodzaju manifestacje i wiece a każdy z nas manifestuje polskość wieszając flagi.

Wieszamy je na drzewcach, w oknach, w szybach samochodów. Czy zastanawialiśmy się kiedyś czy flaga jest eksponowana prawidłowo? Wywieszenie flagi regulują przepisy, które są zawarte w Ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Jak więc należy wywieszać nasz symbol narodowy? Zacznijmy może od barw. Jak wiadomo są to kolory biel i czerwień. Są one ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Ustawa precyzyjnie określa również odcienie (parametry) bieli i czerwieni.

REKLAMA

Flaga państwowa to dwa pasy bieli i czerwieni tworzące prostokąt o proporcji 5:8. Na górze znajduje się biel. Przy wywieszaniu flagi pionowo kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie dla patrzącego na nią. Flaga powinna być zamocowana na drzewcu, nie przyczepiona pineskami albo przybita gwoździem. Każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń. Czy możemy wywiesić flagę państwową z nadrukowanym na niej orłem? Tutaj już popełniamy błąd, jeśli taka flaga wisi u nas za oknem. Przepisy mówią o tym wyraźnie. Flagę z godłem podnoszą: przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne, cywilne lotniska i lądowiska, cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą, kapitanaty (bosmanaty) portów – na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi ich siedziby urzędowe, polskie statki morskie jako banderę oraz statki morskie pełniące specjalną służbę państwową.

Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych określa również Godło Rzeczpospolitej Polskiej. Jest nim wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Jego wizerunek widnieje na budynkach administracji publicznej wszystkich szczebli. Godło znajdziemy również na awersach monet oraz na strojach sportowców reprezentujących Polskę.

barlinek

Symbolem narodowym jest także „Mazurek Dąbrowskiego”. W ustawie czytamy - podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek, a ponadto mężczyźni w ubraniach cywilnych – zdejmują nakrycia głowy, zaś osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie. Poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory przez pochylenie sztandaru.

Karze aresztu albo grzywny podlega ten, kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Warto więc choć raz w życiu zapoznać się z Ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, tak aby na przyszłość uniknąć niepotrzebnych kłopotów. W końcu nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Czy można wykorzystywać symbole narodowe w sprzedaży komercyjnej? W tej samej ustawie czytamy - Symbole Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą być umieszczane na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego. Dozwolone jest umieszczanie na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego godła lub barw Rzeczypospolitej Polskiej w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej.

Tak więc idąc na mecz, pod stadionem kupimy koszulki, gadżety dopingujące naszych piłkarzy z wizerunkiem orła, czy też flagi z godłem Polski. Jednak czy jesteśmy w stanie „na oko” zmierzyć ich parametry? Otóż nie. Producenci dobrze wiedzą o tym, że ich produkt musi różnić się od tego co zapisane w ustawie. Wystarczy zmienić odcień bieli i czerwieni, i już można sprzedawać. Należy jednak pamiętać, że ta ustawowa forma stylizowana lub artystycznie przetworzona, nie może budzić negatywnych skojarzeń i narażać na śmieszność symboli narodowych.

monikary

 

barlinek

barlinek

 

Komentarze

+1

Guest

Czy na UMG flagi są dobrze powieszone? ;-)

... Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu...

PS Kto pisze te przepisy?
+14

Guest

Skoro mowa o szacunku do flagi, nie rozumiem dlaczego na flagach Polacy bazgrzą nazwy miast i miejscowości, to profanacja! I NIKT Z TYM NIC NIE ROBI! Ludzie, to nie baner, czy słup ogłoszeniowy, to nie plakat, to FLAGA naszego kraju, gdzie szacunek do barw narodowych?! Opamiętajcie się, to barwy narodowe, a nie plakat!
+12

TBM58

Dla czego w Barlinku tylko wspólnoty mieszkaniowe zaprezentowały flagi ?Czy magistrat już nie jest Polski?Czy też trzeba się o inne sztandary starac i wywieszać.To naprawdę wstyd ,panie Burmistrzu.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież