• Wieś położona w niewielkiej odległości od Barlinka, o której po raz pierwszy napisano w 1289 roku. Owy wpis dotyczył nadania tych ziem na rzecz Wernera Albusa Witte. Miejscowość wówczas…

 • Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na…

 • Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś

 • Historia Dankowa i jego mieszkańców jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Najpierw była puszcza, później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy wykorzystali puszczańskie drewno do budowy…

 • Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą

 • Danków niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w połowie drogi pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Barlinkiem. To miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i niezwykłych wydarzeń

 • Pełna roślin naczyniowych i mszaków.  Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów…

 • Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą

 • W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną

 • Opowieścią o powstaniu Moczkowa, rozpoczęliśmy krótki cykl, w których chcemy Wam przybliżyć historię kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka. Dziś, zapraszamy w wirtualną

 • O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany…

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 niedziela 25 września 2022r.   imieniny: Franciszek, Kleopatra

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

MICHALSKI APARTMENTS

FIRMA ROLNICZA BYSKOV AGRO SP. Z O.O. POSZUKUJE PRACOWNIKÓW

Kursy zawodowe, maszynowe, budowlane - szkolenia BHP - Nowogard, Koszalin, Szczecin - HAGA

A A A
 • SZCZURY W PARKU IM. EMANUELA LASKERA

  SZCZURY W PARKU IM. EMANUELA LASKERA

  Kilka dni temu napisała do nas Czytelniczka. Zasygnalizowała problem, który kilka tygodni temu pojawił się w Parku im. Emanuela Laskera. Konkretnie chodzi o szczury, które coraz śmielej wychodzą z ukrycia i przechadzają się między spacerowiczami.

 • ZABRAKŁO NA WYPŁATY

  ZABRAKŁO NA WYPŁATY

  Następująca wiadomość dotarła do naszej redakcji. „Mam prośbę w imieniu pracowników barlineckiego szpitala. Części pracowników nie dostała wypłat. Czy może ktoś z redakcji może poruszyć ten temat i nagłośnić sprawę jak to jest elita wypłaca sobie wypłaty prezes itp. a dla tych co wiążą koniec z końcem nie ma pieniędzy, czemu prezes nie zrezygnuje z swojej wypłaty tylko zabiera tym najmniej zarabiających.

 • LIST DO PROBOSZCZA - CZYTELNICY PISZĄ

  LIST DO PROBOSZCZA - CZYTELNICY PISZĄ

  30 sierpnia na naszą skrzynkę redakcyjną, przyszedł list z prośbą o publikację. Napisała do nas Czytelniczka, która wyraziła swoje oburzenie słowami, które padły z ambony w jednym z barlineckich kościołów. Zapraszamy do zapoznania się z treścią listu.

 • DO KOŃCA ROKU MAMY ODCZUĆ ULGĘ

  DO KOŃCA ROKU MAMY ODCZUĆ ULGĘ

  Odkąd opublikowaliśmy na naszej stronie artykuł, zachęcający do raportowaniaprzez mieszkańców Barlinka uciążliwości dotyczących „zapachów” wydostających się z jednego z barlineckich zakładów pracy, zgłoszeń z każdym dniem przybywa. Mieszkańcy miasta piszą i dzwonią gdzie tylko mogą, aby już pozalokalnie, ktoś problemem się zainteresował.

 • PROBLEM ŚMIECI POWRACA

  PROBLEM ŚMIECI POWRACA

  Nie wiemy jak to skomentować. Czy to może okres wakacyjny nas rozpręża? A może za dużo procentów? Powodów pewnie tyle, ilu użytkowników miejsc do biesiadowania. Jak bumerang powraca temat zaśmiecania terenu, gdzie powstaje Miejskie Centrum Rekreacji i Integracji Społecznej przy ul. Jeziornej. Wczoraj, na naszą redakcyjną skrzynkę, przyszedł list od Czytelników.

 • BARLINEK POTRZEBUJE ŚWIEŻEGO POWIETRZA

  BARLINEK POTRZEBUJE ŚWIEŻEGO POWIETRZA

  Coraz więcej sygnałów o szkodliwości powietrza w Barlinku dostajemy od naszych Czytelników. W komentarzach i wiadomościach, zwracacie nam także uwagę, że nigdy nie pisaliśmy o tym problemie. Wielokrotnie w naszych relacjach z sesji, były poruszane tematy HaConu.

 • NIE MOŻNA JEŹDZIĆ KONNO PO SZLAKU PRZYGODY

  NIE MOŻNA JEŹDZIĆ KONNO PO SZLAKU PRZYGODY

  Od ponad miesiąca, otrzymujemy sygnały od naszych Czytelników, że ktoś jeździ konno po ciągu pieszo – rowerowym. Chodzi o odcinek „Barlineckiego Szlaku Przygody nad Jeziorem Barlineckim” przy ul. Sportowej. W wiadomościach do naszej redakcji, piszecie Państwo o nieczystościach, które pozostają po koniach na całej długości tego fragmentu szlaku.

 • CO Z ULICĄ POLANA LECHA?

  CO Z ULICĄ POLANA LECHA?

  Co pewien czas do naszej redakcji docierają pytania w sprawie ulicy Polana Lecha, która prowadzi m.in. do Ośrodka Wypoczynkowego „Janowo”. Ulicą tą, szczególnie w sezonie letnim porusza się wiele osób. Zarówno pieszo, jak i rowerami czy samochodami.

 • OSZUŚCI NIE MAJĄ WAKACJI

  OSZUŚCI NIE MAJĄ WAKACJI

  O tym, że oszuści nie próżnują i próbują wyłudzić m.in. pieniądze, przekonała się nasza czytelniczka. Odebrała mianowicie dzwoniący do niej telefon. Mężczyzna poinformował, że dzwoni z banku naszej rozmówczyni (podał prawidłowy bank) z informacją, że ktoś próbuje z jej konta zrobić przelew, który powinna zablokować, bo to jest próba wyłudzenia pieniędzy.

 • CO Z PŁOTEM PRZY PLACU ZABAW?

  CO Z PŁOTEM PRZY PLACU ZABAW?

  W trakcie kwietniowej sesji barlineckiej Rady Miejskiej, poruszono m.in. temat naprawy płotu okalającego plac zabaw na osiedlu Górny Taras. Wskazywano, że powinno się go naprawić, a konkretnie przymocować siatkę, którą pourywano.

 • JEST PROBLEM, NIKT NIE ZGŁASZA

  JEST PROBLEM, NIKT NIE ZGŁASZA

  Często otrzymujemy wiadomości od naszych czytelników z prośbą o pomoc. Tak jest i tym razem. Oto informacja, która do nas dotarła: „Witam mieszkam w Mostkowie. Piszę w sprawie ścieżki rowerowej. Notorycznie jeżdżą tu samochodami, motorami itp. Niszczą słupki poprzez wjeżdżanie (wysyłam zdjęcia). Sytuacja powtarza się praktycznie codziennie niestety nikt nie reaguje, a może nie chce... Czy ktoś może się tym zająć?”

 • TO NIE SĄ ŚCIEKI

  TO NIE SĄ ŚCIEKI

  W czerwcu do naszej redakcji dotarła następująca wiadomość. „Dzisiaj około godziny 9.30,  20.06.2022 podczas ulewy została bardzo zanieczyszczana rzeczka naprzeciwko domu towarowego, tam gdzie są małe schodki. Leciały tam ścieki komunalne z ukrytej rury, a tak raczej nie powinno być, jakby ktoś szambo spuszczał z jakiejś ukrytej rury.

 • CO DALEJ Z MIESZKAŃCAMI GRODZKIEJ 9?

  CO DALEJ Z MIESZKAŃCAMI GRODZKIEJ 9?

  Z prośbą o interwencję zwrócił się do naszej redakcji czytelnik: „Piszę w sprawie budynku, który znajduje się w Barlinku przy samym jeziorze. (Grodzka 9 - dopisek redakcji). BTBS nic z tym budynkiem nie robi,  jak i na zewnątrz tak i w środku wygląda tragicznie. Od dłuższego czasu pojawia się grzyb w piwnicy. 

 • CO DALEJ Z INWESTYCJĄ PRZY JEZIORZE?

  CO DALEJ Z INWESTYCJĄ PRZY JEZIORZE?

  W październiku 2020 roku, na terenach potartacznych przy ul. Jeziornej, rozpoczęły się prace przy zadaniu „Wzmocnienie terenów inwestycyjnych „Starego Tartaku” w Barlinku pod rozwój działalności turystycznej”. Wszystko w ramach projektu „Wykonanie Miejskiego Centrum Rekreacji i Integracji Społecznej w Barlinku”.

 • JEST SENS COKOLWIEK STAWIAĆ?

  JEST SENS COKOLWIEK STAWIAĆ?

  Nie minął nawet tydzień od naszego ostatniego artykułu o działalności wandali, a już kolejne elementy miejskiej infrastruktury wylądowały w ognisku. Wszystko dzieje się w miejscach stworzonych nie tylko dla mieszkańców naszego miasta, ale też turystów.

 • WYCINAJĄ DRZEWA

  WYCINAJĄ DRZEWA

  Informacja następującej treści dotarła do naszej redakcji. Czytelnik pisze m.in.: „Zwracam się do państwa redakcji z wyjątkowo bulwersującą opinię publiczną sprawą nie cierpiącą żadnej zwłoki, albowiem od Waszej reakcji w dużej mierze zależy, jak dalece nieodwracalnie okoliczne lasy zostaną przez gminnych wandali wycięte w pień, na co się zanosi...

 • QUADEM PO ŚCIEŻCE ROWEROWEJ

  QUADEM PO ŚCIEŻCE ROWEROWEJ

  Quady już kilka lat temu, zyskały bardzo dużą popularność. Niestety, nie raz poruszaliśmy temat pojawiania się tych pojazdów m.in. w lasach i na polach. Kiedy tylko zrobiło się ciepło, ponownie pojawiły się na ulicach. I właśnie tutaj pojawił się problem.

 • BARBARZYŃSTWO NA LIPOWEJ

  BARBARZYŃSTWO NA LIPOWEJ

  Do naszej redakcji zadzwonił czytelnik z informacją, że na ulicy Lipowej przystąpiono do „pielęgnacji” drzew. Według niego jest to barbarzyństwo, a nie przycinka gałęzi. Pyta, dlaczego robi się to teraz, kiedy lipy zaczną zaraz kwitnąć? Teraz, kiedy być może w ich gałęziach ptaki pozakładały gniazda?

 • PODRZUCAJĄ ODPADY

  PODRZUCAJĄ ODPADY

  Co pewien czas do naszej redakcji napływają sygnały, o podrzucanych odpadach pod wiaty śmietnikowe. Dzieje się tak na terenie całego miasta. Ostatni sygnał dotyczy ulicy Armii Polskiej.

 • AERATOR - ZŁOM NA JEZIORZE?

  AERATOR - ZŁOM NA JEZIORZE?

  Od lat na Jeziorze Barlineckim zacumowany jest aerator, który w założeniach ma napowietrzać wodę. I o nim pisze do naszej redakcji czytelnik. Zwraca uwagę, że od miesięcy aerator jest nieczynny.