• Wieś położona w niewielkiej odległości od Barlinka, o której po raz pierwszy napisano w 1289 roku. Owy wpis dotyczył nadania tych ziem na rzecz Wernera Albusa Witte. Miejscowość wówczas…

 • Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na…

 • Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś

 • Historia Dankowa i jego mieszkańców jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Najpierw była puszcza, później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy wykorzystali puszczańskie drewno do budowy…

 • Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą

 • Danków niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w połowie drogi pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Barlinkiem. To miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i niezwykłych wydarzeń

 • Pełna roślin naczyniowych i mszaków.  Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów…

 • Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą

 • W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną

 • Opowieścią o powstaniu Moczkowa, rozpoczęliśmy krótki cykl, w których chcemy Wam przybliżyć historię kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka. Dziś, zapraszamy w wirtualną

 • O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany…

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 niedziela 5 lutego 2023r.   imieniny: Agata, Jakub, Jan

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
 • DZIURA NA DZIURZE

  DZIURA NA DZIURZE

  Pisaliśmy o tym już wielokrotnie, jednak nadal docierają do nas sygnały, że jest źle i nie zanosi się na poprawę. Co pewien czas, nasi Czytelnicy proszą nas o interwencję w sprawie ulicy Długiej. Chodzi o coraz większe dziury, które na niej występują, i to bez względu na porę roku.

 • WZROST OPŁAT W SPÓŁDZIELNIACH MIESZKANIOWYCH

  WZROST OPŁAT W SPÓŁDZIELNIACH MIESZKANIOWYCH

  Od kilku tygodni, piszą do nas mieszkańcy bloków mieszkalnych w Lutówku, których przeraził widok opłat, jakie mają wnosić do swojej spółdzielni mieszkaniowej. Niektórzy mówią wprost – nie jesteśmy w stanie z miesięcznych dochodów opłacić tego rachunku. Nie mówiąc o pozostałych opłatach, kupieniu czegoś do jedzenia czy leków.

 • SZAMBO PRZY KWIATOWEJ

  SZAMBO PRZY KWIATOWEJ

  O niewielkim „jeziorku” przy ul. Kwiatowej pisaliśmy niejednokrotnie. Przypomnijmy tylko, że chodzi o ścieki i fekalia, jakie pojawiają się w nim po opadach deszczu. I jak się okazuje, że wcale nie musi to być ulewa, jak to niektórzy sugerowali.

 • SKATEPARK BĘDZIE, ALE PÓŹNIEJ

  SKATEPARK BĘDZIE, ALE PÓŹNIEJ

  Po raz kolejny, przekładany jest termin oddania do użytku skateparku, który w pierwszej wersji miał zostać otwarty we wrześniu 2022r. Później, ten termin przełożono na koniec roku, a teraz znowu przyjdzie nam czekać co najmniej dwa miesiące.

 • ILOVE BARLINEK DOBRĄ PROMOCJĄ?

  ILOVE BARLINEK DOBRĄ PROMOCJĄ?

  W wielu miastach, podświetlane, kilkumetrowe litery, układające się w nazwę miejscowości, to bardzo popularna forma promocji. Efektowny napis, przyciąga nie tyle mieszkańców danego miasta, którzy robią sobie zdjęcia, ale jest on znakomitą pamiątką na fotografiach turystów.

 • ZIMNO I NA LEPIEJ SIĘ NIE ZANOSI

  ZIMNO I NA LEPIEJ SIĘ NIE ZANOSI

  List następującej treści dotarł do naszej redakcji. „Wraz z rodziną mieszkam w budynku wielorodzinnym, dokładnie trzy rodziny w miejscowości Rychnów. W budynku tym znajduje, się także świetlica wiejska. Moje mieszkanie ma 56 m2, cena za ogrzanie jednego metra kwadratowego to 10 zł, co w przeliczeniu daje 560 zł. 

 • ZIMNO W SALI SPORTOWEJ

  ZIMNO W SALI SPORTOWEJ

  Wraz z nastaniem mrozów, do naszej redakcji nadsyłane są listy wskazujące na zbyt niskie temperatury m.in. w obiektach szkolnych. Oto jeden z nich. Czytelnik pisze m.in.: "Od 2-3 tygodni temperatura w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4,  nie przekracza 14-15 stopni Celsjusza, co jest poniżej normy. Przez to chorują dzieci i najprawdopodobniej nauczyciele. 

 • UBYWA WODY W JEZIORZE OKUNINO

  UBYWA WODY W JEZIORZE OKUNINO

  List następującej treści dotarł do naszej redakcji. „Piszę do Was z prośbą o interwencje i informacje. Od kilku miesięcy w tragicznym tempie ubywa wody w jeziorze Okunino (miejscowość OKNO – obie nazwy są używane zamiennie podaje GPS: 52.94111868633214, 15.250403842341466) w Pojezierzu Myśliborskim, położone w gminie Barlinek, w woj. Zachodniopomorskim.

 • TAK TRAKTUJE SIĘ ZMARŁYCH I ICH RODZINY

  TAK TRAKTUJE SIĘ ZMARŁYCH I ICH RODZINY

  W czerwcu bieżącego roku w artykule „Administrator udaje, że nie widzi?”, pisaliśmy o kolumbarium na cmentarzu komunalnym w Jaromierkach. Za sprawą radnego Cezarego Krzyżanowskiego, poruszyliśmy temat płytek, które odpadły z jednej z jego ścian. Okazuje się, że po ponad roku, bo płytki odpadły już w 2021 roku, nic w tym temacie nie zrobiono.

 • TRZEBA PÓJŚĆ PO PROŚBIE?

  TRZEBA PÓJŚĆ PO PROŚBIE?

  Od miesięcy nie daje się normalnie przejechać fragmentem ulicy Długiej, od targowiska w stronę ul. Okrężnej i Gorzowskiej. Coraz większe dziury sprawiają, że przejazd tym fragmentem ulicy miejskiej staje się tym, czym jazda czołgiem po poligonie.

 • CZY WSZYSTKIE LAMPY MUSZĄ SIĘ ŚWIECIĆ?

  CZY WSZYSTKIE LAMPY MUSZĄ SIĘ ŚWIECIĆ?

  Z powyższym pytaniem zwrócił się do naszej redakcji czytelnik. Jak pisze, chodząc po mieście nasunęło mu się pytanie, czy wszystkie lampy muszą się na terenie miasta świecić?

 • SZCZURY W PARKU IM. EMANUELA LASKERA

  SZCZURY W PARKU IM. EMANUELA LASKERA

  Kilka dni temu napisała do nas Czytelniczka. Zasygnalizowała problem, który kilka tygodni temu pojawił się w Parku im. Emanuela Laskera. Konkretnie chodzi o szczury, które coraz śmielej wychodzą z ukrycia i przechadzają się między spacerowiczami.

 • ZABRAKŁO NA WYPŁATY

  ZABRAKŁO NA WYPŁATY

  Następująca wiadomość dotarła do naszej redakcji. „Mam prośbę w imieniu pracowników barlineckiego szpitala. Części pracowników nie dostała wypłat. Czy może ktoś z redakcji może poruszyć ten temat i nagłośnić sprawę jak to jest elita wypłaca sobie wypłaty prezes itp. a dla tych co wiążą koniec z końcem nie ma pieniędzy, czemu prezes nie zrezygnuje z swojej wypłaty tylko zabiera tym najmniej zarabiających.

 • LIST DO PROBOSZCZA - CZYTELNICY PISZĄ

  LIST DO PROBOSZCZA - CZYTELNICY PISZĄ

  30 sierpnia na naszą skrzynkę redakcyjną, przyszedł list z prośbą o publikację. Napisała do nas Czytelniczka, która wyraziła swoje oburzenie słowami, które padły z ambony w jednym z barlineckich kościołów. Zapraszamy do zapoznania się z treścią listu.

 • DO KOŃCA ROKU MAMY ODCZUĆ ULGĘ

  DO KOŃCA ROKU MAMY ODCZUĆ ULGĘ

  Odkąd opublikowaliśmy na naszej stronie artykuł, zachęcający do raportowaniaprzez mieszkańców Barlinka uciążliwości dotyczących „zapachów” wydostających się z jednego z barlineckich zakładów pracy, zgłoszeń z każdym dniem przybywa. Mieszkańcy miasta piszą i dzwonią gdzie tylko mogą, aby już pozalokalnie, ktoś problemem się zainteresował.

 • PROBLEM ŚMIECI POWRACA

  PROBLEM ŚMIECI POWRACA

  Nie wiemy jak to skomentować. Czy to może okres wakacyjny nas rozpręża? A może za dużo procentów? Powodów pewnie tyle, ilu użytkowników miejsc do biesiadowania. Jak bumerang powraca temat zaśmiecania terenu, gdzie powstaje Miejskie Centrum Rekreacji i Integracji Społecznej przy ul. Jeziornej. Wczoraj, na naszą redakcyjną skrzynkę, przyszedł list od Czytelników.

 • BARLINEK POTRZEBUJE ŚWIEŻEGO POWIETRZA

  BARLINEK POTRZEBUJE ŚWIEŻEGO POWIETRZA

  Coraz więcej sygnałów o szkodliwości powietrza w Barlinku dostajemy od naszych Czytelników. W komentarzach i wiadomościach, zwracacie nam także uwagę, że nigdy nie pisaliśmy o tym problemie. Wielokrotnie w naszych relacjach z sesji, były poruszane tematy HaConu.

 • NIE MOŻNA JEŹDZIĆ KONNO PO SZLAKU PRZYGODY

  NIE MOŻNA JEŹDZIĆ KONNO PO SZLAKU PRZYGODY

  Od ponad miesiąca, otrzymujemy sygnały od naszych Czytelników, że ktoś jeździ konno po ciągu pieszo – rowerowym. Chodzi o odcinek „Barlineckiego Szlaku Przygody nad Jeziorem Barlineckim” przy ul. Sportowej. W wiadomościach do naszej redakcji, piszecie Państwo o nieczystościach, które pozostają po koniach na całej długości tego fragmentu szlaku.

 • CO Z ULICĄ POLANA LECHA?

  CO Z ULICĄ POLANA LECHA?

  Co pewien czas do naszej redakcji docierają pytania w sprawie ulicy Polana Lecha, która prowadzi m.in. do Ośrodka Wypoczynkowego „Janowo”. Ulicą tą, szczególnie w sezonie letnim porusza się wiele osób. Zarówno pieszo, jak i rowerami czy samochodami.

 • OSZUŚCI NIE MAJĄ WAKACJI

  OSZUŚCI NIE MAJĄ WAKACJI

  O tym, że oszuści nie próżnują i próbują wyłudzić m.in. pieniądze, przekonała się nasza czytelniczka. Odebrała mianowicie dzwoniący do niej telefon. Mężczyzna poinformował, że dzwoni z banku naszej rozmówczyni (podał prawidłowy bank) z informacją, że ktoś próbuje z jej konta zrobić przelew, który powinna zablokować, bo to jest próba wyłudzenia pieniędzy.