Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic
 • Wieś położona w niewielkiej odległości od Barlinka, o której po raz pierwszy napisano w 1289 roku. Owy wpis dotyczył nadania tych ziem na rzecz Wernera Albusa Witte. Miejscowość wówczas…

 • Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na…

 • Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś

 • Historia Dankowa i jego mieszkańców jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Najpierw była puszcza, później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy wykorzystali puszczańskie drewno do budowy…

 • Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą

 • Danków niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w połowie drogi pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Barlinkiem. To miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i niezwykłych wydarzeń

 • Pełna roślin naczyniowych i mszaków.  Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów…

 • Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą

 • W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną

 • Opowieścią o powstaniu Moczkowa, rozpoczęliśmy krótki cykl, w których chcemy Wam przybliżyć historię kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka. Dziś, zapraszamy w wirtualną

 • O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany…

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.


 wtorek 25 czerwca 2024r.   imieniny: Albrecht, Lucja, Wilhelm

Reklama

Sodaspeed

A A A
 • JESZCZE RAZ O DRODZE WOJEWÓDZKIEJ 151

  JESZCZE RAZ O DRODZE WOJEWÓDZKIEJ 151

  W artykule „System chwilowo nie działa”, który ukazał się na naszej stronie 29 maja br., pisaliśmy o wątpliwościach kierowców, dotyczących jej oznakowania na odcinku, na którym ustawiony jest odcinkowy pomiar prędkości. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości w tej sprawie, zapytaliśmy Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy.

 • SYSTEM CHWILOWO NIE DZIAŁA

  SYSTEM CHWILOWO NIE DZIAŁA

  Otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych Czytelników. To fragment tej wiadomości: „Proszę o wyjaśnienie sytuacji pomiaru prędkości na drodze 151 w kierunku Łubianki. Co mamy teraz zrobić, jak jakaś firma poustawiała ograniczenia do 40km/h, a nikogo na drodze nie widać i nic się tam nie dzieje. Wiele osób ma wielki dylemat bojąc się przekroczyć tą ostatnią prędkość w obawie o naliczenie mandatów. Pytanie brzmi, obowiązuje 90 czy 40km/h?”.

 • W JEDNYM MIEJSCU SKOSZONA W DRUGIM NIE

  W JEDNYM MIEJSCY SKOSZONA W DRUGIM NIE

  Z prośbą o interwencję zwróciły się do redakcji Barlinek24.pl, mamy dzieci, które codziennie prowadzą swoje pociechy, do przedszkola i szkoły na osiedlu Górny Taras. Problemem jest wysoka trawa przy niektórych przejściach dla pieszych.

 • KIEDY NOWA BURMISTRZ I RADNI OBEJMĄ SWOJE STANOWISKA?

  KIEDY NOWA BURMISTRZ I RADNI OBEJMĄ SWOJE STANOWISKA?

  Opadają emocje, związane z wyborem na stanowisko burmistrza i radnych barlineckiej Rady Miejskiej. Na naszej stronie podawaliśmy ich wyniki. Teraz do naszej redakcji napływają pytania, kiedy nowa burmistrz, Bernarda Lewandowska obejmie swój urząd. Podobne pytanie dotyczą radnych.

 • WĄTPLIWOŚCI W SPRAWIE ZNAKÓW

  WĄTPLIWOŚCI W SPRAWIE ZNAKÓW

  Jeden z naszych czytelników twierdzi, że dwa znaki drogowe ustawione na ul. Niepodległości, wprowadzają w błąd kierowców. Według niego, stosując się do nich, jadąc w kierunku Rynku od strony Ronda NSZZ Solidarność, nie można skręcić w prawo, aby wjechać na Rynek.

 • DLACZEGO WYCIĘTO DRZEWA NA TERENIE STAREGO TARTAKU?

  DLACZEGO WYCIĘTO DRZEWA NA TERENIE STAREGO TARTAKU?

  Coraz więcej pytań dociera do naszej redakcji, dotyczących wycinki drzew na terenie tzw. Starego Tartaku. Mieszkańcy Barlinka zwracają uwagę, na skalę tego przedsięwzięcia. Zwracają uwagę, że wycięte drzewa były drzewami zdrowymi, wieloletnimi.

 • WIELE ULIC DO ZROBIENIA

  WIELE ULIC DO ZROBIENIA

  Co pewien czas, do naszej redakcji napływają pytania dotyczące remontów ulic na terenie Barlinka. Zadawane są m.in. pytania, dlaczego remontowana, czy wręcz budowana od podstaw jest ta, a nie inna ulica. Pytanie o ulicę Elizy Orzeszkowej zadał nam nasz czytelnik.

 • POWSTANIE DRUGA CZĘŚĆ TRASY ŚREDNICOWEJ

  POWSTANIE DRUGA CZĘŚĆ TRASY ŚREDNICOWEJ

  Prace przy budowie pierwszego etapu obejścia Barlinka, rozpoczęły się w październiku 2019 roku. Trwały blisko dwa lata. W tym czasie, wybudowano ponad dwukilometrowy odcinek drogi po byłym torowisku. Prace zakończono na skrzyżowaniu z ulicą 31 Stycznia i Szosą do Lipian. Do dnia dzisiejszego wykonano projekt drugiej części trasy średnicowej.

 • GDZIE WIESZAĆ PLAKATY WYBORCZE?

  GDZIE WIESZAĆ PLAKATY WYBORCZE?

  Wybory do Sejmu i Senatu zbliżają się wielkimi krokami, a co za tym idzie, miasta, miasteczka, wsie, pasy drogowe, zalewają plakaty i banery wyborcze. Od kilku dni, do naszej redakcji dociera dużo sygnałów od naszych Czytelników, że plakaty wieszane są byle gdzie.

 • CZEKANIE NA NIESZCZĘŚCIE

  CZEKANIE NA NIESZCZĘŚCIE

  Następująca informacja dotarła do naszej redakcji. W rozmowie telefonicznej, nasz czytelnik przedstawił zdarzenie. „Jechałem autem od strony Lipian do Barlinka. Już na terenie miasta, mijając skrzyżowanie z ulicą Szosową zauważyłem dziecko na rowerze, które ze ścieżki rowerowej wjechało wprost na jezdnie. To był moment...

 • ODCINKOWY POMIAR PRĘDKOŚCI JESZCZE NIE DZIAŁA

  ODCINKOWY POMIAR PRĘDKOŚCI JESZCZE NIE DZIAŁA

  Pytacie nas Państwo, czy odcinkowy pomiar prędkości na DW 151 na odcinku Barlinek – Łubianka już działa. Przypomnijmy, że pierwsza z postawionych już bramownic, zlokalizowana jest w okolicach osady Brynka, a druga w miejscowości Łubianka. Łączna długość odcinka to 7,8 km.

 • CHIRURGIA ZAWIESIŁA DZIAŁALNOŚĆ

  CHIRURGIA ZAWIESIŁA DZIAŁALNOŚĆ

  Od 1. sierpnia br. nie są przyjmowani pacjenci, na oddział chirurgiczny Szpitala Barlinek Sp. z o.o. Związane jest to z brakiem kadry medycznej. Zgodę na zawieszenie działalności od 1. do 15 sierpnia br. wydał wojewoda zachodniopomorski, po konsultacji z Zachodniopomorskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie.

 • O KOMORNIKACH I PLANIE ROZWOJU SZPITALA - AKTUALIZACJA

  O KOMORNIKACH I PLANIE ROZWOJU SZPITALA

  Jaki czas temu na naszej redakcji, zatelefonował mieszkaniec miasta z informacją, że w tak trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazł się Szpital Barlinek Sp. z o.o., jednymi z pierwszych spółek, które wystąpiły o zaległe pieniądze, były dwie spółki miejskie.

 • STRZELECKA MUSI CZEKAĆ

  STRZELECKA MUSI CZEKAĆ

  Co pewien czas do naszej redakcji napływają pytania, dotyczące ul. Strzeleckiej. Zarówno mieszkający w jej pobliżu, jak i osoby, które poruszają się po niej m.in. samochodami, zwracają uwagę na jej stan techniczny. Zapadającą się jezdnię, częste awarie sieci wodociągowej, która zlokalizowana jest pod asfaltem.

 • BĘDĄ MILIONY, BĘDZIE ŚREDNICÓWKA

  BĘDĄ MILIONY, BĘDZIE ŚREDNICÓWKA

  Od czasu wybudowania pierwszej części obejścia Barlinka w ciągu DW 151, minęło kilka lat. A dokładniej, 19 lipca miną cztery lata. Wówczas już, mówiono o powstaniu części drugiej. Póki co prace nie ruszyły, a do naszej redakcji napływają pytania o ten fragment średnicówki.

 • PO MIESIĄCACH OCZEKIWAŃ

  PO MIESIĄCACH OCZEKIWAŃ

  O braku dziesięciu płytek na kolumbarium, na terenie cmentarza w Jaromierkach, pisaliśmy kilkakrotnie. Płytki odpadły i konieczne stało się ich ponowne przyklejenie. Mimo próśb i uwag, zarządca cmentarza Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o., długo zwlekał z naprawą.

 • PROCES UZYSKANIA POZWOLENIA W TOKU

  PROCES UZYSKANIA POZWOLENIA W TOKU

  W związku z kolejnymi protestami mieszkańców Barlinka, dotyczącymi zanieczyszczania powietrza przez firmę HaCon i deklaracjami uszczelnienia procesu produkcji, a co za tym idzie zainstalowania filtrów zmniejszające emisyjność na zewnątrz, zapytaliśmy co dalej wiadomo w tej sprawie.

 • OBY DO LATA

  OBY DO LATA

  O brakujących płytkach na kolumbarium na terenie cmentarza komunalnego w Jaromierkach, pisaliśmy kilkakrotnie. Przypomnijmy, że już prawie dwa lata zarządca cmentarza, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o., nie może sobie poradzić z przyklejeniem 10. płytek, które odpadły z kolumbarium.

 • PROTEST MIESZKAŃCÓW BARLINKA

  PROTEST MIESZKAŃCÓW BARLINKA

  Kilka dni temu, do naszej redakcji napłynął list od jednego z naszych Czytelników. Chodziło w nim o sprawę zanieczyszczania powietrza przez jedną z barlineckich firm. "Dnia 6 czerwca zaobserwowaliśmy po godzinie 20.00 w okolicy naszego miejsca zamieszkania duszący zapach.

 • O DRODZE BARLINEK KRZYNKA PO RAZ KOLEJNY

  O DRODZE BARLINEK KRZYNKA PO RAZ KOLEJNY

  O drodze z Barlinka do Krzynki i dalej do Strzelec Krajeńskich, pisaliśmy niejednokrotnie. Najczęściej w związku z wypadkami, do jakich na niej dochodzi. Niestety także śmiertelnymi. W komentarzach, jakie pojawiają się pod artykułami, przeważają głosy, że odcinek od Barlinka do Krzynki nie ma pobocza.