pldaenfrdeuk

 czwartek 28 maja 2020r.   imieniny: Augustyn, Wiktor, Wiktoriusz

Reklama

A A A
Image
Niezwykła wędrówka w czasie

Moją podróż rozpocząłem w latach 1991-1996 z czytelnikami Echa Barlinka w stałym cyklu "Barlinek wczoraj i dziś". W tamtych latach jakość druku nie pozwalała jednak na wyeksponowanie szczegółów. Fotografie zamieszczone w miesięczniku były niewyraźne, przez co efekt był niezadowalający. To sprawiło, że w końcu zaniechałem kontynuacji cyklu.

 

Wróciłem do niego z powrotem w 2010 roku, kiedy barlinecki miesięcznik zaczęto drukować na lepszym papierze i możliwym stało się również zaprezentowanie fotografii barwnej.

Pomysł przedstawienia obok archiwalnego kadru dzisiejszej fotografii, chciałbym realizować także na Portalu Internetowym Barlinek24.pl. Galerię zdjęć będę uzupełniał, przedstawiając nowe parki zaraz po ich wcześniejszej publikacji w Echu Barlinka. Zdjęcia współczesne, które zobaczyć można w albumie wykonałem po 2010 roku. Widoki dawnego Barlinka zapożyczyłem zaś ze starych pocztówek, pochodzących z kolekcji pana Mikołaja Gawła, któremu przy okazji dziękuję za umożliwienie mi wykonania skanów części jego ogromnego zbioru.

REKLAMA

Przed zaprezentowaniem tych pocztówek musiałem, dla lepszego ich odbioru, dokonać pewnych korekt poprawiających ich ekspozycję. Usunąłem plamy, rysy oraz ręczne napisy nachodzące na fotografię. Dokonałem więc świadomie ingerencji zmieniającej stan źródła historycznego, narażając się pewnie niektórym historykom. Na swoje usprawiedliwienie mogę jedynie powiedzieć, że pocztówki potraktowałem nie tylko jako dokument minionej epoki, ale przede wszystkim jako źródło ikonograficzne pozwalające badać dzieje miasta i śledzić, jakie zmiany w miejskiej zabudowie zachodziły w miarę upływu czasu. Uważam, że dzięki tym drobnym zabiegom kosmetycznym, poprawiającym jakość starej fotografii, lepiej można dostrzec urodę dawnego Barlinka, uchwycić zarówno różnice, jak i podobieństwo tych samych miejsc, oraz dostrzec postępującą zabudowę miasta.

Zderzenie starych zdjęć ze współczesnymi, pozwala popatrzeć na miasto, jako na coś, co ulega dynamicznym przekształceniom, co żyje. Fotografując miejsca, które uwidocznione były wcześniej na starych pocztówkach, dostrzegłem czar minionego czasu. Zauważyłem, jak w miarę upływu lat zmienia się nasze otoczenie. Raz na korzyść, innym razem na gorsze.

Zapraszam do wędrówki w czasie, poznania historii zatrzymanej w fotograficznych kadrach.

Andrzej Mrowiński

Barlinek wczoraj i dziś w fotografii Andrzeja Mrowińskiego

Komentarze

+2

Guest

Zdjecia stare i nowe naszego pieknego miasteczka sa cudowne,ale zabraklo przepieknych parkow co byly ,a teraz juz ich nie ma.Wielka szkoda ,bo byly cudowne.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas . lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi".