Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic
  • Wieś położona w niewielkiej odległości od Barlinka, o której po raz pierwszy napisano w 1289 roku. Owy wpis dotyczył nadania tych ziem na rzecz Wernera Albusa Witte. Miejscowość wówczas…

  • Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na…

  • Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś

  • Historia Dankowa i jego mieszkańców jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Najpierw była puszcza, później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy wykorzystali puszczańskie drewno do budowy…

  • Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą

  • Danków niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w połowie drogi pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Barlinkiem. To miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i niezwykłych wydarzeń

  • Pełna roślin naczyniowych i mszaków.  Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów…

  • Żydowo, wieś położona ok. 3,5 km od Barlinka. Podobnie jak inne miejscowości, również i ta swoje początki ma w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej, znajdziemy w księgach pod datą

  • W 1923 roku, w Barlinku otwarto halę sportową. Jej fundatorem był baron Dietrich von Klitzing, urodzony 18 lutego 1873 roku w Dzikowie. I właśnie tym razem, zapraszamy Państwa w historyczną

  • Opowieścią o powstaniu Moczkowa, rozpoczęliśmy krótki cykl, w których chcemy Wam przybliżyć historię kilku miejscowości leżących w okolicach Barlinka. Dziś, zapraszamy w wirtualną

  • O powstaniu Barlinka wiemy dużo. Jego pierwszym burmistrzem był Henryk Toyte. Rycerz, za rządów którego miasto rozrosło się, było silne i bogate. Akt nadania praw miejskich został podpisany…

 

SEWD Centrum Drewna

 SEWD Centrum Drewna


 poniedziałek 9 września 2024r.   imieniny: Augustyna, Aureliusz, Dionizy

Zakład pogrzebowy J.A.R.

A A A
Image
Niezwykła wędrówka w czasie

Moją podróż rozpocząłem w latach 1991-1996 z czytelnikami Echa Barlinka w stałym cyklu "Barlinek wczoraj i dziś". W tamtych latach jakość druku nie pozwalała jednak na wyeksponowanie szczegółów. Fotografie zamieszczone w miesięczniku były niewyraźne, przez co efekt był niezadowalający. To sprawiło, że w końcu zaniechałem kontynuacji cyklu.

 

Wróciłem do niego z powrotem w 2010 roku, kiedy barlinecki miesięcznik zaczęto drukować na lepszym papierze i możliwym stało się również zaprezentowanie fotografii barwnej.

Pomysł przedstawienia obok archiwalnego kadru dzisiejszej fotografii, chciałbym realizować także na Portalu Internetowym Barlinek24.pl. Galerię zdjęć będę uzupełniał, przedstawiając nowe parki zaraz po ich wcześniejszej publikacji w Echu Barlinka. Zdjęcia współczesne, które zobaczyć można w albumie wykonałem po 2010 roku. Widoki dawnego Barlinka zapożyczyłem zaś ze starych pocztówek, pochodzących z kolekcji pana Mikołaja Gawła, któremu przy okazji dziękuję za umożliwienie mi wykonania skanów części jego ogromnego zbioru.

REKLAMA

E-CHO Sp. z o.o.

 

Gomex Gometal Krzysztof Goryński

Przed zaprezentowaniem tych pocztówek musiałem, dla lepszego ich odbioru, dokonać pewnych korekt poprawiających ich ekspozycję. Usunąłem plamy, rysy oraz ręczne napisy nachodzące na fotografię. Dokonałem więc świadomie ingerencji zmieniającej stan źródła historycznego, narażając się pewnie niektórym historykom. Na swoje usprawiedliwienie mogę jedynie powiedzieć, że pocztówki potraktowałem nie tylko jako dokument minionej epoki, ale przede wszystkim jako źródło ikonograficzne pozwalające badać dzieje miasta i śledzić, jakie zmiany w miejskiej zabudowie zachodziły w miarę upływu czasu. Uważam, że dzięki tym drobnym zabiegom kosmetycznym, poprawiającym jakość starej fotografii, lepiej można dostrzec urodę dawnego Barlinka, uchwycić zarówno różnice, jak i podobieństwo tych samych miejsc, oraz dostrzec postępującą zabudowę miasta.

Zderzenie starych zdjęć ze współczesnymi, pozwala popatrzeć na miasto, jako na coś, co ulega dynamicznym przekształceniom, co żyje. Fotografując miejsca, które uwidocznione były wcześniej na starych pocztówkach, dostrzegłem czar minionego czasu. Zauważyłem, jak w miarę upływu lat zmienia się nasze otoczenie. Raz na korzyść, innym razem na gorsze.

Zapraszam do wędrówki w czasie, poznania historii zatrzymanej w fotograficznych kadrach.

Andrzej Mrowiński

Barlinek wczoraj i dziś w fotografii Andrzeja Mrowińskiego

Komentarze

+4

Guest

Zdjecia stare i nowe naszego pieknego miasteczka sa cudowne,ale zabraklo przepieknych parkow co byly ,a teraz juz ich nie ma.Wielka szkoda ,bo byly cudowne.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież