- Odsłony: 6996
Wieś położona w niewielkiej odległości od Barlinka, o której po raz pierwszy napisano w 1289 roku. Owy wpis dotyczył nadania tych ziem na rzecz Wernera Albusa Witte. Miejscowość wówczas obejmowała 64 łany ziemi. Zapraszamy do przeczytania krótkiej historii Płonna.
- Odsłony: 7326
Położony kilka kilometrów na południowy zachód od Barlinka Richnow, został założony w średniowieczu a pierwsza wzmianka o nim, pochodzi z 1337 roku. Była to typowa wieś, założona na prawie niemieckim, z wymienionymi w dokumentach 64 łanami ziemi.
- Odsłony: 6447
Miejscowość położona w obrębie śródleśnej kotliny z sąsiadującymi z nią licznymi jeziorami polodowcowymi. Z niemiecka Mückenburg a po polsku Moczydło. Właśnie tą wieś, chcemy dziś Państwu przybliżyć.
- Odsłony: 7314
Historia Dankowa i jego mieszkańców jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Najpierw była puszcza, później pojawili się pierwsi osadnicy, którzy wykorzystali puszczańskie drewno do budowy fortyfikacji i domostw. W miejscu wyciętych drzew posadzili nowe, które do dnia dzisiejszego majestatycznie królują nad Dankowem.
- Odsłony: 8185
Wymieniana w kronikach już od 1296 roku miejscowość, oddalona od Barlinka o około 10 km, z niemiecka nazwana została Chursdorf. W tym roku odnotowane zostało prawo patronatu nad tutejszą świątynią a należało ono do cysterek z Recza. O jakiej miejscowości dziś piszemy?
- Odsłony: 10512
Danków niewielka wieś położona w województwie lubuskim, w połowie drogi pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Barlinkiem. To miejsce niezwykłe, pełne tajemnic i niezwykłych wydarzeń historycznych. W średniowieczu Danków był miastem założonym w XIV wieku na fali kolonizacji miejskiej, uzupełniając sieć miast powstałych w XIII wieku. Jako osada wiejska powstał znacznie wcześniej w obrębie kasztelani santockiej i poprzez nią związany był z Wielkopolską.
- Odsłony: 5333
Fontanna z figurą dziewczynki atakowanej przez gąsiora jest symbolem miasta i jednym z bardziej znanych obiektów historycznych dzisiejszego Barlinka. Stanęła ona na środku Rynku w miejscu gdzie niegdyś znajdował się ratusz, który spłonął w 1852 roku. Uroczyste uruchomienie fontanny, która zdobi miejski rynek miało miejsce w 1912 roku.
- Odsłony: 6501
Pełna roślin naczyniowych i mszaków. Poddana przez tysiące lat czynnikom erozyjnym. Jej szerokość to 2-3 km a głębokość 80-90 m. Imponująca, poprzecinana jarami a różnice jej poziomów dochodzą do 70 m n.p.m. Mowa tu o zjawiskowej Źródliskowej Dolinie Płoni, pośród której leży wieś Niepołcko.