Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 sobota 20 lipca 2024r.   imieniny: Czesław, Leon, Małgorzata

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

Co zdecydowało, że podjął Pan decyzję o udziale w walce o urząd burmistrza naszego miasta? W swoim dotychczasowym doświadczeniu zawodowym miałem możliwość zarówno współuczestniczyć w rozwoju Barlinka, jak i obserwować kierunki jego rozwoju z innej perspektywy. Współpraca międzygminna dała mi szerszy pogląd i ocenę szans, a także zagrożeń rozwoju naszej Gminy.

Nie kandyduję na urząd Burmistrza z powodu braku perspektyw zawodowych, mam pracę, w której się realizuję. Ale jestem patriotą lokalnym, dobrze znam i kocham nasze miasto, dlatego chcę z pasją i zaangażowaniem pracować na rzecz naszej społeczności. Barlinek może i zasługuje na więcej.

Wśród kandydatów pojawiło się sporo nowych, ale znaczących twarzy. Co Pana wyróżnia na tle innych kandydatów? Innymi słowy, dlaczego warto postawić na Pana?

Cenię wszystkich moich kontrkandydatów i wierzę, że wspólnie możemy pracować na rzecz naszej Społeczności. Chciałbym, aby wybory nie były konkursem popularności, a świadomym wyborem realnych kierunków. Stawiam na kompetencje i pracę ponad podziałami. Program, który jako pierwsi przedstawiliśmy, wymaga pełnego zaangażowania doświadczonej kadry. Chcę zadbać o to i wziąć pełną odpowiedzialność za skuteczność działań zarządczych. Uważam, że jest to klucz do sprawnego zarządzania Gminą.

Proszę wyjaśnić swoje hasło wyborcze: młodość i doświadczenie, czy to się nie wyklucza?

Absolutnie, nie wyklucza się. Pomimo faktu, iż jestem najmłodszym kandydatem, mam więcej doświadczenia w pracy w samorządzie, niż większość moich kontrkandydatów. Swoją przygodę z samorządem rozpocząłem od pracy podinspektora w Urzędzie Miejskim w 2004 roku, a w latach 2008-2015 byłem kierownikiem referatu Gospodarki Mieniem Komunalnym i Ochrony Środowiska. Pierwszy mój start w wyborach do samorządu, dzięki zaufaniu Mieszkańców Barlinka, zaowocował mandatem radnego powiatu myśliborskiego. W 2015 roku zbudowałem od podstaw spółkę specjalizującą się w gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Obecnie w ramach konsorcjum dwóch polskich firm, obsługujemy obszar 15 gmin, głównie południowej części naszego województwa o łącznej liczbie ludności ok.74 tysięcy mieszkańców. A moja młodość może okazać się jedynie atutem, potwierdzeniem energii i zaangażowania.

Startuje Pan z KWW Inicjatywa dla Barlinka, Barlinek - ludzie z pomysłem. Jakie są wasze założenia?

Nazwa i hasło naszego Komitetu to nasze społeczne zobowiązanie wobec Mieszkańców, a także uznanie dla ich dotychczasowej pracy. Barlinek swój rozwój zawdzięcza ludziom, którzy mieli pomysł i wykazali inicjatywę. To właśnie dzięki nim Barlinek wyróżnia się przedsiębiorczością, jak również aktywnością wielu środowisk w dziedzinach edukacji, sportu, kultury i innych. By móc rozwijać ich potencjał, samorząd powinien efektywniej zaspakajać potrzeby i oczekiwania. Naszym priorytetem jest zrównoważony rozwój naszej Gminy. Obecnie wiele inwestycji nie znajduje uznania społecznego z uwagi na bardzo wysokie koszty realizacji. Wiele przetargów nie zostało z tego też powodu skutecznie rozstrzygniętych. Dzisiaj Barlinek potrzebuje nowego zdefiniowania potrzeb i racjonalnego gospodarowania finansami. Pragnę przypomnieć, że obecny plan budżetu na 2018 rok wykazuje deficyt na poziomie blisko 18 mln złotych. Sądzę, że zaniedbano w ostatnim czasie sferę społeczną, a ochrona zdrowia wymaga wieloetapowego wsparcia. To ważne dla naszej przyszłości. Gmina powinna stwarzać warunki dla rozwoju oświaty, kultury i sportu. Nie tylko pod względem infrastruktury, ale i dbając o ludzi skutecznie motywując do działania. Instytucje i osoby które w nich służą na rzecz zapewnienia naszego bezpieczeństwa wymagają poważnego traktowania, perspektywicznego myślenia i finansowania.

Wciąż istnieją problemy, z którymi obecnie urzędujący Burmistrz sobie nie poradził. Od przejęcia przez Gminę terenów Starego Tartaku minęło blisko 20 lat, a od pożaru hali „Stoczniowiec” już 8 lat. W jaki sposób rozwiąże Pan problem niezagospodarowania tych obiektów?

Nie możemy pozwolić na dalszą degradację tych obiektów. Z inwestycyjnego punktu widzenia są to atrakcyjne miejsca, które powinny służyć Mieszkańcom. Chciałbym powrócić do pomysłu utworzenia w byłej hali „Stoczniowca” nowoczesnej, multimedialnej biblioteki, muzeum oraz Centrum Informacji Turystycznej. Nie mogę zrozumieć dlaczego obecny Burmistrz, a ówczesny Przewodniczący Rady Miejskiej nie wsparł tej inicjatywy. Zrobię wszystko, by obiekt ten stał się kulturalną wizytówką Barlinka. Na terenach Starego Tartaku wydzielimy część inwestycyjną oraz rekreacyjną. Wybudujemy amfiteatr wraz z niezbędną infrastrukturą m.in.parkingami, które jednocześnie rozwiążą problem braku miejsc postojowych w tej części Miasta. Poprzez tą inwestycję podniesiemy atrakcyjność terenów przyległych. Zorganizujemy miejsce spotkań plenerowych stwarzając nowe perspektywy w dziedzinie kultury i integracji społecznej.

Barliniacy od wielu lat skarżą się na jakość powietrza oraz uciążliwość hałasów z miejscowych zakładów przemysłowych. Jak rozwiązać ten problem?

Wraz z rozwojem przemysłowym nadchodzą nowe zagrożenia, jak również i technologiczne rozwiązania. W Barlinku istnieje wiele nierozwiązanych problemów związanych z uciążliwym oddziaływaniem zakładów przemysłowych, ale nie tylko. Mamy jedne z najgorszych jakości powietrza w województwie zachodniopomorskim. Stężenia pyłów PM 10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenów często przekracza obowiązujące normy. Barlinek potrzebuje natychmiastowych działań jeśli chodzi o czystość powietrza! Usprawnimy wdrożenie programu „Czyste powietrze”, a także dokonamy rzetelnej oceny nadmiernego oddziaływania zakładów przemysłowych. Poczynimy daleko idące starania w celu wyegzekwowania zabezpieczenia i ochrony zdrowia Mieszkańców.

Obecnie Barlinek bardzo mocno odczuwa utrudnienia związane z ruchem miejskim, nie tylko kierowcy, ale i piesi. Jak usprawnić komunikacje uwzględniając jednocześnie wysokie standardy bezpieczeństwa?

W Barlinku wzmogły się pewne utrudnienia na skutek prac prowadzonych przy drodze średnicowej, ale także po wprowadzeniu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Nie do końca znam intencje władz w tym zakresie, niektórych mogę się tylko domyślać. Najbliższe dni będą ich weryfikacją. Osobiście uważam to za pewien błąd „systemowy”, ale też rozumiem że daje to pewne możliwości w zakresie prowadzonych działalności. Tu decyzje zapadły, osobiście uważam, że stało się to za wcześnie. Nie powinno się zwiększać natężenia ruchu na drodze, w momencie, kiedy nasze drogi już były przeciążone. Ja chciałbym skupić się na reorganizacji ruchu w kilku obszarach Barlinka, a także poprawą bezpieczeństwa poprzez spowolnienie ruchu oraz dodatkowe oznaczenia i doświetlenie przejść dla pieszych, lustra zwiększające widoczność i możliwość wyjazdu z dróg podporządkowanych. Zapewnienie bezpieczeństwa jest podstawową potrzebą każdego z nas, nie można zaniedbać tego obszaru.

 

Cezary Krzyżanowski - kandydat na burmistrza
 

Barlinek zdaje się starzeć. Młodzi ludzie coraz częściej wyjeżdżają z miasta, często nie wracają tu po studiach, nie widzą swojej przyszłości w Barlinku? Jak to zmienić?

Nie tylko młodzi ludzie wyjeżdżają. Niestety nie ma systemowej pomocy młodym przedsiębiorcom i mikroprzedsiębiorcom, np. w zakresie pozyskiwania funduszy. Stworzymy Inkubator Przedsiębiorczości oraz będziemy aktywnie promowali i wspierali tych, którzy zechcą tworzyć i rozwijać działalność w Gminie Barlinek. Zdecydowanie zmienimy sposób i zwiększymy zakres pozyskiwania nowych inwestorów. Jestem przekonany, że stopniowo prywatni przedsiębiorcy zaczną powracać do Barlinka. 

Dzieci to nasza przyszłość. Jak Pan zadba o ich rozwój? Pytanie czy nasze dzieci obecnie mają korzystne warunki do rozwoju? Uważam, że nasze szkoły dają wiele możliwości naszym dzieciom. Naturalną lukę w zakresie ich rozwoju wypełniają organizacje pozarządowe, ale one także potrzebują skutecznego wsparcia w pozyskiwaniu funduszy. Chciałbym, aby Gmina bardziej zaangażowała się w popularyzację aktywności fizycznej dzieci, ale także uzupełniła pewne braki w dostępności nieodpłatnej nauki języka angielskiego, opieki stomatologicznej, czy wreszcie programów profilaktycznych związanych z ochroną ich zdrowia. To podstawa!

A na co mogą liczyć nasi seniorzy? Seniorzy w Barlinku to z jednej strony bardzo aktywne i twórcze środowisko, ale także osoby wykluczone, ubogie, które potrzebują wsparcia indywidualnego. Tego problemu nie rozwiąże jedna osoba w postaci „asystenta”, a jedynie kompleksowa pomoc, którą może spełnić Ośrodek Pomocy Społecznej ze swym Centrum Wsparcia Rodziny. Zwiększymy jego zaangażowanie w oparciu o doświadczenia europejskich partnerów, liderów w tym zakresie.Trzeba pamiętać, że wśród seniorów są także osoby, które poszukują dodatkowego zatrudnienia i trzeba stworzyć dla nich takie rozwiązania, które umożliwią podjęcie przez nich pracy w warunkach dostosowanych do wieku.

A co Pan proponuje w swoim programie mieszkańcom okolicznych wsi?

Wieś ma swoje potrzeby. Zaniedbane drogi, czasami brak oświetlenia, kanalizacji czy wody. Nie wszystko da się zrobić w ciągu jednej kadencji, dlatego wcześniej mówiłem o potrzebie nowego zdefiniowania priorytetów, ale to są problemy, nad którymi nie wystarczy się „pochylać” ale trzeba je zacząć rozwiązywać. Brakuje miejsc aktywności mieszkańców. Będziemy tworzyli takie miejsca głównie w oparciu o walory przyrodniczo-historyczne. Gmina zbudowała wiele nowych świetlic, w których potrzeba zapewnić finansowanie animatorów zajęć i gospodarzy tych obiektów. W wielu miejscach społeczność wiejska jest bardzo podzielona, ubolewam że czasami przez zasady korzystania z majątku gminnego. Innymi słowy coś co powinno łączyć - dzieli - i to trzeba zmienić.

Od lat Barlinek promujemy jako miasto turystyczne, a fakty są takie, że potencjał naszego jeziora - perły miasta - jest niewykorzystywany. Ścieżki i szlaki pieszo-rowerowe zaniedbane. Górny taras - osiedle skupiające blisko 1/4 mieszkańców Barlinka, nie ma żadnego parku, terenu rekreacyjnego?

Plaża Miejska przy ulicy Sportowej powinna być priorytetem rewitalizacyjnym Gminy Barlinek i żałuję, że obecne władze nie zrobiły kroku w tym kierunku. To kolejne wyzwanie dla nowej Rady i Burmistrza. Uważam, że obiekt ten powinien zostać zmodernizowany. Trzeba dodać mu nowe funkcje, tak by stał się obiektem całorocznym. Tu potrzeba szybkiej reakcji i skutecznych działań, bo zabudowa plaży miejskiej jest w fatalnym stanie technicznym!
Jeśli chodzi o budowę ścieżek rowerowych to uważam, że budowa rowerowego szlaku komunikacyjnego przez południową część województwa to bardzo dobry pomysł. Cieszę się, że mogłem w tym współuczestniczyć. Potrzeba kontynuacji działań w tym zakresie, ale także połączenia już istniejących, tak by przejazd pomiędzy nimi był przede wszystkim bezpieczny! Kilka dni temu doszło do wypadku, gdzie w centrum została potrącona rowerzystka na przejściu dla pieszych. Rowerzyści muszą mieć swój szlak prowadzący przez centrum miasta, a także do barlineckich szkół. Chcę promować jazdę rowerem wśród dzieci i młodzieży.
Natomiast w kwestii terenu rekreacyjnego dla Górnego Tarasu  należy pamiętać, że to tu właśnie mieszka blisko 1/4 Mieszkańców Barlinka. W zagospodarowaniu przestrzennym osiedla, od wielu lat wyznaczony jest teren, który powinien spełniać funkcję rekreacyjną, jednak włodarze miasta dotychczas nic z tym faktem nie zrobili. Pomysłów na niego jest tam wiele, z pewnością chcemy stworzyć nowoczesny i atrakcyjny park wraz z profesjonalnym skateparkiem dla dzieci i być może coś jeszcze... ale pomysł jest dość kosztowny, a nie chcę, żeby stał się on „basenem niezgody”, więc jego realizacja będzie mocno uzależniona od pozyskania funduszy, głównie europejskich. 

Czy chciałby Pan coś dodać do naszego wywiadu na koniec?

Chciałbym zaprosić wszystkich mieszkańców naszej Gminy do udziału w nadchodzących wyborach samorządowych. Państwa głos ma moc, razem zdecydujmy i wybierzmy  odpowiedzialny, przewidywalny ale też bardziej dynamiczny kierunek rozwoju naszej Małej Ojczyzny.

W imieniu własnym oraz kandydatów do Rady Miejskiej chciałbym podziękować wszystkim za udzielone wsparcie. Dziekuję za wszelkie formy Państwa aktywności.

Znam gorycz porażki, ale też siłę zwycięstwa. Z pokorą i uznaniem przyjmę Państwa werdykt wyborczy i zapewniam, że jako włodarz będę czynił starania by Barlinianie czuli dumę i satysfakcję z miejsca w którym mieszkają. Życzę Państwu wszelkiej pomyślności i dziękuję Pani za rozmowę.

www.inicjatywadlabarlinka.pl  

 

barlinek

barlinek

 

Publikacja artykułu na portalu Barlinek24.pl sfinansowana ze środków KWW Inicjatywa Dla Barlinka.

[Artykuł sponsorowany]