Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.


 poniedziałek 25 września 2023r.   imieniny: Franciszek, Kleopatra

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Tajemnica Leśnej Gospody
Restauracja "Waldschenke" - Leśna Gospoda - zbudowana została w 1913 roku. Pierwsi goście pojawili się już 01.04.1914 roku a uroczystego poświęcenia restauracji dokonano 21. maja 1914 r. Była to jedna z największych, najczęściej odwiedzanych gospód w mieście.

W otoczeniu samej restauracji znajdowała się również muszla koncertowa, park z ławeczkami oraz stajnia. Według źródeł niepisanych restauracja spłonęła podczas działań wojennych.

Do restauracji prowadzi droga wzdłuż Műckerburger Strasse. Potem należy przejść Mostkiem Krowim nad potokiem wijącym się między stopniowo zasypanymi łąkami bagiennymi, między Jeziorem Miejskim a Uklejowym. Możemy pójść prosto przez Górę Krowiego Mostka, dawnego pastwiska pracowników leśnych. Idąc dalej lewym poboczem, przed wzniesieniem drogi dochodzimy do tego wspaniałego celu wypadów za miasto. Rzadko można spotkać miejsce będące tak częstym celem poszukiwaczy odpoczynku z bliska i daleka, jak nasza Waldschenke” - Heimat Soldin.

{jgxtimg src:=[images/stories/aaktualnosci2/walden1.jpg] width:=[450]}

Już od kilku lat Muzeum Regionalne w Barlinku starało się rozpocząć prace porządkowe na terenie tego wyjątkowego obiektu. W tym roku dzięki bezpłatnej pomocy goszczących w Barlinku archeologów – mgr Marcina Peterleitnera oraz mgr Alicji Witowiak, udało się zrealizować ten cel. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń, we wrześniu b.r. ruszyły prace na terenie „Leśnej Gospody”.  Już pierwsze dni ujawniły wiele cennych zabytków, które zachowały się głęboko pod ziemią. Niestety zostawione przez ponad 60-lat bez opieki ruiny były często odwiedzane przez szabrowników.

{jgxtimg src:=[images/stories/aaktualnosci2/walden2.jpg] width:=[450]}

Zachowała się w całości podłoga wyłożona płytkami, schody, mnóstwo naczyń z logiem restauracji, butelki, narzędzia, elementy metalowe, maszyna do szycia a nawet pasta do zębów i krem znanej marki. Odkrywane przez kilka tygodni kolejne części restauracji nie ujawniły jednak żadnych pozostałości po pożarze. Obalono tym samym tezę, że Waldschenke zostało spalone. Najbardziej prawdopodobnie jest to, że zostało ono rozebrane. W ruinach zabrakło odpowiedniej do struktury obiektu ilości dachówek, cegieł, szyb. Gdyby restauracja spłonęła, jak twierdzono, natknięto by się na pozostałości w/w elementów budynku.

REKLAMA

W chwili obecnej na terenie Waldschenke trwają prace, mające na celu zabezpieczenie pozostałych fundamentów i uporządkowanie terenu. Droga, przy której znajduje się restauracja, jest jedną z tras Nordic Walking. Pomysłem Muzeum jest, aby w tym miejscu stanęła tablica pamiątkowa z fotografiami i historią Waldschenke, a także ławeczka na której będzie można usiąść i poczuć się jak w przedwojennym kurorcie. Będzie to więc przystanek dla miłośników marszu „z kijkami”. Już w najbliższym czasie, w Muzeum Regionalnym przygotowywana będzie wystawa, która przybliży mieszkańcom Barlinka historię „Leśnej Gospody”. Jednak jak nas zapewniono, to nie ostatnie działania Muzeum w kwestii dalszego odkrywania historii miasta. Niebawem rozpoczną się bowiem prace archeologiczne na terenie leśniczówki ukrytej głęboko w lesie na terenie gminy Barlinek.

 {jgxgal folder:=[images/stories/aaktualnosci2/walden/] cols:=[4]}

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.