Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 poniedziałek 4 marca 2024r.   imieniny: Arkadiusz, Kazimierz, Wacław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
ANTI-GRAFFITI
Nie tylko barlineckim problemem są Grafficiarze, którzy działając bez skrupułów posuwają się do coraz bardziej zuchwałych aktów swej "twórczości" nie oszczędzając obiektów zabytkowych, sakralnych lub świeżo odrestaurowanych fasad budynków.

Nielegalni grafficiarze spontanicznie mażą po murach. Traktują swoje akcje jako sposób na podniesienie adrenaliny. Dysponując łatwo dostępnymi farbami w aerozolu tworzą swoje "dzieła" zazwyczaj w godzinach nocnych, przez co są praktycznie nie wykrywalni i bezkarni. Problem ten narasta i staje się coraz bardziej dokuczliwy, a zwłaszcza kosztowny. W stosunku do oglądających, jest to przemoc estetyczna, a bez owijania w bawełnę – zwykły wandalizm. Honorowy kodeks Grafficiarzy mówi jasno, że nie maluje się na zabytkach i odnowionych murach! Zjawisko nielegalnego malowania niestety narasta wraz z postępującymi patologiami społecznymi.

Image
Graffiti w tym znaczeniu jest więc zjawiskiem, powodującym nie tylko negatywne wrażenia estetyczne, ale ma swój negatywny oddźwięk na gruncie społecznym i ekonomicznym. Zabrudzone ściany budynków narażone są na szybszą od naturalnej degradację, co wpływa na odpadanie i łuszczenie się warstw elewacyjnych, a co za tym idzie konieczność ich naprawy i ponoszenia kosztów przedwczesnego remontu. Występowanie bohomazów na domach mieszkalnych czy ośrodku kultury jest często podświadomym symbolem "zagrożenia" dla normalnego współżycia społecznego. Według badań i statystyk, graffiti jest czynnikiem "odstraszającym", czy to nowych lokatorów, inwestorów lub turystów, co ma nie bagatelny wpływ na rozwój danego miasta czy dzielnicy i może doprowadzić do jej degradacji i powstania tzw. „slumsów”.

{jgxgal folder:=[images/stories/aaktualnosci2/grafix/3/] cols:=[4]}

Graffiti stanowi bardzo poważny problem ekonomiczny oraz społeczny i bez wątpienia wymaga skutecznego przeciwdziałania zarówno od strony profilaktyki wychowawczej, kontroli newralgicznych miejsc przez służby miejskie i stworzenia odpowiednich przepisów prawa karnego, ale również skutecznych metod usuwania już istniejących zabrudzeń graffiti. Ważna jest też szybka interwencja związana z usuwaniem graffiti, gdyż pozostawienie "bazgrołów" na jakiś czas prowokuje do powstawania nowych, dodatkowych tworów, co w efekcie doprowadza do tworzenia się całych obszarów zaniedbania jak np. klatki schodowe, elewacje, garaże. Bez wątpienia, szybkie usunięcie graffiti, daje sygnał jego twórcy, że miejsce to nie warte jest jego zainteresowania z uwagi na krótki czas ekspozycji "dzieła". Podważa więc sens stosowania kosztownych aerozoli oraz angażowania się w nielegalne przedsięwzięcie.

Anti Graffiti System - co to jest?
 
Producentem technologii AGS jest szwedzka firma Trion Tensid AB z Uppsali (Szwecja) - www.trion.se. AGS produkowany jest od 1983r i na przestrzeni 25 lat stosowania ulega ciągłym udoskonaleniom, aby sprostać wyzwaniom jakie stawiają uliczni "artyści". W ten sposób powstał system kilkudziesięciu środków, które umożliwiają skuteczne usuwanie graffiti z każdego materiału.

Image

Barlinecka firma „GRAFFIX SERVICE” jest autoryzowanym wykonawcą tej technologii. Przy pomocy AGS można usunąć rysunki wykonane farbami w aerozolu lub markerami z dowolnej powierzchni. Koszty takiego zabiegu są dużo mniejsze, gdy wykonamy powierzchniową zabezpieczającą warstwę specjalnym preparatem. Usunięcie napisów za pomocą gorącej wody pod dużym ciśnieniem jest w takiej sytuacji 100 procentowo skuteczne. Po zabiegu oczywiście zabezpieczenie należy odnowić.

{jgxgal folder:=[images/stories/aaktualnosci2/grafix/2/] cols:=[4]}
Wszystkie preparaty AGS są dopuszczone do stosowania na terenie Polski i spełniają rygorystyczne normy. Niektóre ulegają biodegradacji szybciej niż jogurt!
Jako autoryzowany wykonawca AGS firma wykonuje:
- usuwanie graffiti
- zabezpieczanie przed graffiti
- czyszczenie zabrudzeń komunikacyjno- atmosferycznych
- czyszczenie wysokociśnieniowe

{jgxgal folder:=[images/stories/aaktualnosci2/grafix/1/] cols:=[4]}

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą.

GRAFFIX Service
ul. Sądowa 2/8, 74-320 Barlinek
tel. 695 670 905, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PS Graffiti jest nową odmianą sztuki i nie jest zjawiskiem z gruntu negatywnym. Graffiti ma u źródeł subkulturowy charakter. Wspólne malowanie wzmacnia grupowe więzi i jest wyrazem buntu. Ale często to nie tylko socjologiczne zjawisko, a naprawdę sztuka.

W międzynarodowych literowych stylach rozprzestrzenionych po całej Europie widać przejaw subkultury lub warsztatowych ćwiczeń graficznych. Sztuka zaczyna się tam, gdzie na murach przebija oryginalna artystyczna indywidualność. Te najbardziej ambitne przekształcają się w malarskie obrazy, czyli murale. Często są one niepowtarzalną ozdobą restauracji lub dworca nadają charakter szarej murowanej ścianie. Jednak jeżeli znajdują się w nieodpowiednim miejscu stają się tylko bezsensownym aktem wandalizmu.

[Artykuł sponsorowany]

{jgxgal folder:=[images/stories/aaktualnosci2/grafix/] cols:=[4]}

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież