pldaenfrdeuk

 sobota 24 lipca 2021r.   imieniny: Antoni, Kinga, Krystyna

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A
4.875 1 1 1 1 1 Ocena 4.88 (8)

Objęty ścisłą ochroną gatunkową sokół wędrowny, to jeden z nielicznie występujących ptaków lęgowych w naszym kraju. W Polsce, obecnie odnotowano tylko 40 par lęgowych, w tym jedynie 12 stanowisk leśnych. Jedna z najbardziej znanych rodzin sokołów, zamieszkuje w gnieździe na szczycie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

W kwietniu z jaj wykluły się tam trzy sokoły, które zostały nazwane - Syrenka, Śmigły i Wawer. Wszystkie trzy wyleciały z gniazda i wszyscy obserwujących gniazdo on-line, czekali na ich powrót. Niestety do gniazda powrócił tylko Wawer, bowiem Śmigły rozbił się o pobliski wieżowiec a Syrenka spadła na dach sąsiadującego z PKiN centrum handlowego. Została uratowana.

REKLAMA

Warszawskie sokoły wędrowne znajdują się pod opieką Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół, które to podjęło współpracę z Nadleśnictwem Barlinek. Stowarzyszenie odpowiada za powrót sokoła wędrownego do polskich lasów i wspólnie podejmujemy działania mające wpłynąć na wzrost populacji tego gatunku w naszych lasach. Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, kilka dni temu zaobrączkował znajdujące się na terenie nadleśnictwa młode sokoły. 

Młodym ptakom zakłada się obrączki obserwacyjne, które w zależności od koloru informują nas, czy ptak urodził się na wolności (kolor niebieski) czy też został reintrodukowany, czyli wprowadzony na obszary, gdzie wcześniej występował, ale wyginął (kolor czarny). Dodatkowo, podczas wsiedlania ptaków, zakłada się także obrączki ornitologiczne, które kolorem informują o środowisku, w jakie sokół został wsiedlony. Kolor zielony – tereny leśne, kolor czerwony – tereny górskie, kolor żółty – tereny miejskie.

W naszym nadleśnictwie zaobrączkowano młode sokoły z lęgu par gniazdujących w lasach barlineckich, a także 28 młodych, które zostały wsiedlone w ramach reintorudkcji.

 

Nadleśnictwo Barlinek - nadesłane

 

barlinek

 

Pin It

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.