Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 środa 22 maja 2024r.   imieniny: Emil, Helena, Julia, Wiesław

Reklama

Sodaspeed

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (6)

Jeden z naszych Czytelników, przesłał na naszą redakcyjną skrzynkę zdjęcie, a na nim siedzącego pod drzewem przy ul. Władysława Łokietka, szopa. Ten przesympatyczny zwierzak o uroczym pyszczku, spacerował sobie nie bojąc się nawet obserwujących go ludzi.

Pomimo swojego urodziwego wyglądu, szop to szkodnik i niezwykły spryciarz. Autor zdjęcia zastanawiał się, czy szop w naszych lasach to co wyjątkowego, jednak jak się okazuje – wcale nie. W Nadleśnictwie Barlinek pojawiły się około dwa lata temu. Raz udało się zaobserwować samicę z małymi a raz niestety śmiertelnie potrąconego przez samochód samca.

 

REKLAMA

 

Trudno też powiedzieć, jaka jest ich liczebność w naszych lasach. Szopy są dużym zagrożeniem dla przyrody, szczególnie dla ptaków, powiedział nam Marcin Kaczmarek z Nadleśnictwa Barlinek. Poza człowiekiem nie mają w Polsce naturalnych wrogów. Odcisk ich łapy, przypomina odcisk dziecięcej dłoni. I właśnie te łapki są niezwykle sprytne i chwytne. Nauczyły się otwierać klatki i inne zamknięcia, za którymi kryje się smaczny kąsek.

 

 

Widok szopa grzebiącego w koszu na śmieci czy też szukającego czegoś w kuchennych szafkach, w USA to codzienny widok.  A skoro osiedlają się na naszych terenach, pewnie i nas nie będzie to dziwiło. Należy jednak pamiętać, że szopy plądrują nie tylko kosze na śmieci ale również strychy i poddasza. Ich aktywność przejawia się od zmroku do poranka. Potrafią więc też nieźle wystraszyć. Jest też inna ważna rzecz. Te urocze zwierzęta przenoszą wściekliznę, bąblowicę i glistę Baylisascaris procyonis. Jest wiele powodów aby nie jeść owoców leśnych prosto z krzaka. To jest kolejny z nich. 

Pomimo tego, że szop ma drapieżny charakter, to widok tego puszystego pyszczka w „złodziejskiej masce” na wolności, robi niesamowite wrażenie. Takie jak na naszym Czytelniku. Czy Państwu udało się zaobserwować szopa w naszym Nadleśnictwie?

 

M.Przybylska

 

barlinek
Foto: Piotr Bartoszewicz - dziękujemy

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież