pldaenfrdeuk

 sobota 24 lipca 2021r.   imieniny: Antoni, Kinga, Krystyna

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (6)

Jeden z naszych Czytelników, przesłał na naszą redakcyjną skrzynkę zdjęcie, a na nim siedzącego pod drzewem przy ul. Władysława Łokietka, szopa. Ten przesympatyczny zwierzak o uroczym pyszczku, spacerował sobie nie bojąc się nawet obserwujących go ludzi.

Pomimo swojego urodziwego wyglądu, szop to szkodnik i niezwykły spryciarz. Autor zdjęcia zastanawiał się, czy szop w naszych lasach to co wyjątkowego, jednak jak się okazuje – wcale nie. W Nadleśnictwie Barlinek pojawiły się około dwa lata temu. Raz udało się zaobserwować samicę z małymi a raz niestety śmiertelnie potrąconego przez samochód samca.

 

REKLAMA

 

Trudno też powiedzieć, jaka jest ich liczebność w naszych lasach. Szopy są dużym zagrożeniem dla przyrody, szczególnie dla ptaków, powiedział nam Marcin Kaczmarek z Nadleśnictwa Barlinek. Poza człowiekiem nie mają w Polsce naturalnych wrogów. Odcisk ich łapy, przypomina odcisk dziecięcej dłoni. I właśnie te łapki są niezwykle sprytne i chwytne. Nauczyły się otwierać klatki i inne zamknięcia, za którymi kryje się smaczny kąsek.

 

 

Widok szopa grzebiącego w koszu na śmieci czy też szukającego czegoś w kuchennych szafkach, w USA to codzienny widok.  A skoro osiedlają się na naszych terenach, pewnie i nas nie będzie to dziwiło. Należy jednak pamiętać, że szopy plądrują nie tylko kosze na śmieci ale również strychy i poddasza. Ich aktywność przejawia się od zmroku do poranka. Potrafią więc też nieźle wystraszyć. Jest też inna ważna rzecz. Te urocze zwierzęta przenoszą wściekliznę, bąblowicę i glistę Baylisascaris procyonis. Jest wiele powodów aby nie jeść owoców leśnych prosto z krzaka. To jest kolejny z nich. 

Pomimo tego, że szop ma drapieżny charakter, to widok tego puszystego pyszczka w „złodziejskiej masce” na wolności, robi niesamowite wrażenie. Takie jak na naszym Czytelniku. Czy Państwu udało się zaobserwować szopa w naszym Nadleśnictwie?

 

M.Przybylska

 

barlinek
Foto: Piotr Bartoszewicz - dziękujemy

 

Pin It

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.