pldaenfrdeuk

 sobota 24 lipca 2021r.   imieniny: Antoni, Kinga, Krystyna

Reklama

Auto Serwis Barlinek

Gomex Krzysztof Goryński

Terapia Tlenowa - Hiperbaria Barlinek

Kasacja pojazdów Barlinek

MK - Gabinet kosmetyczny

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)
LAS PRZED ŚWIĘTAMI

Na terenie Nadleśnictwa Smolarz (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie), niektóre z drzew już „przygotowały się” na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i to nie tylko tegoroczne.

 

REKLAMA

 
W buku pospolitym, w miejscu po odłamanym pniu wyrósł świerk pospolity. Gnijące drewno, opadłe liście oraz gromadząca się woda stwarzają dogodne warunki do wzrostu i rozwoju współtowarzysza buka – mówi Katarzyna Rakoczy z Nadleśnictwa Smolarz. Wydawałoby się, iż spadające nasionka skazane są na pewne obumarcie, mają jednak tak ogromną siłę przetrwania, że wyrastają z nich drzewka w różnych nawet najbardziej nietypowych miejscach np. w pękniętych głazach, kamieniach, pniakach po ściętych drzewach czy jak na załączonych zdjęciach w „leśnych ekologicznych doniczkach”. Czy podczas spacerów w naszych barlineckich lasach natrafiliście na tak piękne cuda natury? Prześlijcie nam zdjęcia na naszą redakcyjną skrzynkę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., chętnie je opublikujemy.

 

barlinek

Fot. M. Rakoczy

 

Leśnicy nie tylko obserwują tak cudowne, stworzone przez Matkę Ziemię miejsca, ale także dbają o ptaki. Początek grudnia to odpowiedni czas, aby podjąć prace związane z porządkowaniem budek lęgowych. Co roku, późną jesienią leśnicy na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, sprawdzają zasiedlenie budek oraz ich stan ilościowy i jakościowy. W ramach prowadzonych kontroli sprzątają skrzynki i wykonują ewentualne drobne naprawy.

Podczas czyszczenia bardzo ważne jest usunięcie starych gniazd, które są siedliskiem wielu pasożytów i chorób dla przyszłych lokatorów. Pomaga to też w uniknięciu efektu spłycania budki, przez co pisklęta mogłyby stać się łatwą zdobyczą dla drapieżników, np. kun – mówi Maciej Hałuszczak z Nadleśnictwa Skwierzyna.

W tym samym czasie, rozpoczyna się także wywieszanie nowych budek lęgowych i schronów dla nietoperzy. Wysłużone i zniszczone skrzynki zastępuje się nowymi,  zakłada się je również w nowych lokalizacjach, gdzie służba leśna zaobserwowała takie zapotrzebowanie. Aktualny stan skrzynek lęgowych w całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi około  52,9 tysięcy sztuk, a schronów dla nietoperzy około 1,7 tysięcy. Wywieszanie budek lęgowych to jedno z wielu działań biologicznej ochrony lasu prowadzonych przez zachodniopomorskich i lubuskich leśników. Ptaki należą do pożytecznej fauny leśnej i przyczyniają się m.in. do rozrzedzania populacji szkodliwych owadów. Ta grupa zwierząt otaczana jest szczególną opieką, gdyż przyczynia się do naturalnego podnoszenia odporności biologicznej drzewostanów.

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie – nadesłane

 

barlinek

Fot. Marcin Kaczmarek (Nadleśnictwo Barlinek)

 

 

Pin It

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Prosimy zaloguj się lub zarejestruj. Rejestracja jest jednoznaczna z akceptacją regulaminu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Zachęcamy do komentowania przez "Wtyczkę komentarzy na Facebooku". Komentarze z fikcyjnych kont FB będą usuwane.