BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 czwartek 2 lutego 2023r.   imieniny: Joanna, Korneliusz, Maria

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

A A A
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2)
LAS PRZED ŚWIĘTAMI

Na terenie Nadleśnictwa Smolarz (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie), niektóre z drzew już „przygotowały się” na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i to nie tylko tegoroczne.

 

REKLAMA

 
W buku pospolitym, w miejscu po odłamanym pniu wyrósł świerk pospolity. Gnijące drewno, opadłe liście oraz gromadząca się woda stwarzają dogodne warunki do wzrostu i rozwoju współtowarzysza buka – mówi Katarzyna Rakoczy z Nadleśnictwa Smolarz. Wydawałoby się, iż spadające nasionka skazane są na pewne obumarcie, mają jednak tak ogromną siłę przetrwania, że wyrastają z nich drzewka w różnych nawet najbardziej nietypowych miejscach np. w pękniętych głazach, kamieniach, pniakach po ściętych drzewach czy jak na załączonych zdjęciach w „leśnych ekologicznych doniczkach”. Czy podczas spacerów w naszych barlineckich lasach natrafiliście na tak piękne cuda natury? Prześlijcie nam zdjęcia na naszą redakcyjną skrzynkę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., chętnie je opublikujemy.

 

barlinek

Fot. M. Rakoczy

 

Leśnicy nie tylko obserwują tak cudowne, stworzone przez Matkę Ziemię miejsca, ale także dbają o ptaki. Początek grudnia to odpowiedni czas, aby podjąć prace związane z porządkowaniem budek lęgowych. Co roku, późną jesienią leśnicy na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, sprawdzają zasiedlenie budek oraz ich stan ilościowy i jakościowy. W ramach prowadzonych kontroli sprzątają skrzynki i wykonują ewentualne drobne naprawy.

Podczas czyszczenia bardzo ważne jest usunięcie starych gniazd, które są siedliskiem wielu pasożytów i chorób dla przyszłych lokatorów. Pomaga to też w uniknięciu efektu spłycania budki, przez co pisklęta mogłyby stać się łatwą zdobyczą dla drapieżników, np. kun – mówi Maciej Hałuszczak z Nadleśnictwa Skwierzyna.

W tym samym czasie, rozpoczyna się także wywieszanie nowych budek lęgowych i schronów dla nietoperzy. Wysłużone i zniszczone skrzynki zastępuje się nowymi,  zakłada się je również w nowych lokalizacjach, gdzie służba leśna zaobserwowała takie zapotrzebowanie. Aktualny stan skrzynek lęgowych w całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi około  52,9 tysięcy sztuk, a schronów dla nietoperzy około 1,7 tysięcy. Wywieszanie budek lęgowych to jedno z wielu działań biologicznej ochrony lasu prowadzonych przez zachodniopomorskich i lubuskich leśników. Ptaki należą do pożytecznej fauny leśnej i przyczyniają się m.in. do rozrzedzania populacji szkodliwych owadów. Ta grupa zwierząt otaczana jest szczególną opieką, gdyż przyczynia się do naturalnego podnoszenia odporności biologicznej drzewostanów.

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie – nadesłane

 

barlinek

Fot. Marcin Kaczmarek (Nadleśnictwo Barlinek)

 

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.