Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.


 wtorek 25 czerwca 2024r.   imieniny: Albrecht, Lucja, Wilhelm

Reklama

Sodaspeed

A A A
3.75 1 1 1 1 1 Ocena 3.75 (8)
OGRÓD DENDROLOGICZNY W PRZELEWICACH

Województwo Zachodniopomorskie przejęło od Gminy Przelewice nieruchomości wchodzące w skład Ogrodu Dendrologicznego wraz z zabytkowym folwarkiem. Uroczyste podpisanie aktu notarialnego odbyło się w piątek, 26 lutego br. w Pałacu w Przelewicach. Dokument podpisali marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Olgierd Kustosz oraz wójt Gminy Przelewice Mieczysław Mularczyk.

 

REKLAMA

Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom. To przede wszystkim ich ciężka praca umożliwiła podpisanie tego ważnego dokumentu. Pewien etap się kończy, ale tak naprawdę to wszystko dopiero się zaczyna. Nie przejmujemy tego przepięknego miejsca po to, aby spełnić jakiekolwiek osobiste aspiracje, tylko po to, aby zwiększyć jego atrakcyjność, aby tętniło życiem, a także żeby gmina miała wielką wartość dodaną. Naszą ambicją jest jak najszybsza realizacja inwestycji tak, aby to miejsce z roku na rok przyciągało coraz więcej turystów. Chcemy, żeby to miejsce żyło także siłą organizacji pozarządowych, struktur, które z całego województwa będziemy angażować do projektów m.in. z zakresu kultury, ekologii, etnografii czy kultury obszarów wiejskich Pomorza Zachodniego. Mamy nadzieję, że będzie to miejsce flagowe dla wszystkich lokalnych grup działania z naszego województwa. Chcemy, żeby mieszkańcy Przelewic byli z niego dumni. Liczymy na owocną współpracę – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Na rzecz Województwa Zachodniopomorskiego nieodpłatnie przekazane zostało 10 działek o łącznej powierzchni ok. 57 ha, w tym sam Ogród (jako jedna działka) o pow. ponad 30 ha. Na obszarze tym znajduje się wiele zabytkowych budynków, w tym pałac, dwór oraz kompleks zabudowań starego folwarku. Wartość przekazanych nieruchomości to blisko 18 mln zł.

Dziękuję radnym Gminy Przelewice za zaufanie. Jestem przekonany, że współpraca między Województwem i Gminą, a także zachodniopomorskimi powiatami spowoduje, że miejsce to będzie prawdziwą perłą regionu – dodał wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Na terenie tym, działalność w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego prowadzi samorządowa instytucja: „Ogrody Przelewice - Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej". Instytucja działa na powstałym w XIX wieku historycznym parku oraz licznie zachowanych zabudowaniach folwarku. Całość, ze względu na swoją wyjątkowość oraz unikalne walory historyczne, a także stan zachowania, została na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków.

W zakresie działalności kulturalnej instytucja prowadzić będzie działania skierowane na obszary wiejskie, popularyzację kultury ludowej oraz dziedzictwa niematerialnego Pomorza Zachodniego. Działania w tym zakresie będą koncentrować się m. in. na organizacji warsztatów, wystaw czasowych, koncertów, plenerów oraz edukacji dzieci i młodzieży. Celem Centrum jest również promocja kultury ekologicznej.

Przelewicki Ogród Dendrologiczny to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Bogata kolekcja drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata na powierzchni 30 ha przyciąga tysiące turystów. W odbudowanym w 2006 r. XIX wiecznym pałacu mieszczą się sale konferencyjne, szkoleniowe, laboratoria i pokoje gościnne.

W spotkaniu, które odbyło się 26 lutego br., uczestniczyli również: wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Teresa Kalina, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Sejmiku Marcin Przepióra, przewodniczący Komisji Rozwoju, Promocji i Współpracy Zagranicznej Wojciech Dorżynkiewicz, a także radni Gminy Przelewice.

 

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego - nadesłane

 

Pałac Przelewice

Opublikowany przez Telewizja TVB24 Piątek, 26 lutego 2021

 

 

Komentarze

Guest

Szkoda tego pałacu a mogło być tak pięknie. Niestety polityka ludziom miesza w głowach. Nic tam nie zrobią będzie utrzymywany na siłę. Czyli jak pies ogrodnika nikomu nie da i sam nic nie zrobi.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież