Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 poniedziałek 4 marca 2024r.   imieniny: Arkadiusz, Kazimierz, Wacław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
4.1304347826087 1 1 1 1 1 Ocena 4.13 (23)
RADNA CHCE ZAMKNIĘCIA HACONU?

Nieprawdziwe są informacje, jakoby radna RM Bernarda Lewandowska i jej działania na rzecz ochrony środowiska, mają prowadzić do zamknięcia HaConu. Takie obawy mają mieszkańcy naszego miasta. Czytamy w piśmie, który radna skierowała do starosty Andrzeja Potyry.

 

REKLAMA

 

W niniejszym liście Bernarda Lewandowska, wyraża swoje zaniepokojenie wynikami badań, które zostały przeprowadzone przez WIOŚ w Szczecinie 28 czerwca tego roku i to właśnie staroście, pozostawia decyzję jakie kroki należy podjąć aby wyeliminować chroniczny smród na Górnym Tarasie w Barlinku oraz okolicy, a także jak spowodować, aby substancje wskazane w badaniu przestały być emitowane do powietrza. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z oryginalną treścią listu.

 

Szanowny Panie Starosto!

W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej przeprowadzonej w dniu dzisiejszym z Pana inicjatywy z powodu wyrażonych obaw przez mieszkańców Barlinka że moje działania zmierzają do zamknięcia zakładu HaCon sp. z o.o. w Barlinku informuję Pana że informacje, które zostały Panu przekazane są wyssane z palca i nie oddające faktycznego meritum mojego działania. Jako przewodnicząca Komisji ds. oddziaływania na środowisko zakładów pracy w gminie Barlinek,  jako radna Rady Miejskiej w Barlinku i jako mieszkanka Gminy Barlinek od dawna spotykam się z opiniami na temat uciążliwego odoru pojawiającego się cyklicznie na osiedlu Górny Taras w Barlinku. Przez wiele lat wskazywało się różne przyczyny takiego stanu rzeczy, kierowano mieszkańców ze skargami do policji, Sanepidu, czy starostwa. Niestety, nikt nie zadbał o ustalenie jaki organ administracji publicznej jest władny do zbadania sprawy, a wymienione wcześniej instytucje nie posiadają umocowań prawnych do działań zmierzających do stwierdzenia jednoznacznej przyczyny odoru. Z chwilą powołania przez Radę Miejską w Barlinku Komisji ds. oddziaływania zakładów pracy na środowisko w Gminie Barlinek podjęte zostały przez nią działania w celu ustalenia przyczyn występowania uciążliwości odorowych na Górnym Tarasie, jak również innych uciążliwości powodowanych przez inne zakłady pracy. W pierwszych działaniach komisja zaprosiła na spotkanie przedstawicieli zakładów pracy, które zostały wskazane jako uciążliwe, między innymi firma HaCon sp. z o.o. w Barlinku. Niestety zarząd HaCon sp. z o.o. na zaproszenie komisji odpowiedział pytaniem o podstawę prawną na mocy której komisja żąda przybycia. Kolejne zaproszenia  wystosowane przez burmistrza Barlinka również nie poskutkowały spotkaniem. Pozostałe zakłady pracy zaproszone na spotkanie odpowiedziały udziałem i omówieniem istniejących i zgłaszanych problemów /w załączeniu kopie korespondencji z firmą HaCon sp. z o.o./

 

Szanowny Panie Starosto!

Za sprawą pisma wystosowanego do WIOŚ w Szczecinie i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego miała miejsce kontrola w zakładzie HaCon sp. z o.o. Jestem bardzo zaniepokojona wynikami badań, które zostały przeprowadzone przez WIOŚ w Szczecinie 28 czerwca 2021 r. przy HaCon-ie oraz w pobliżu miejscowości Żydowo. Akurat wybór drugiego miejsca badania podyktowany był kierunkiem wiatru. W załączeniu Protokół kontroli oraz tabela z wynikami pomiaru powietrza. Dane mówią same za siebie, 47 substancji potencjalnie kancerogennych których emisja przekracza wielokrotnie dopuszczalne normy, dla przykładu: benzen, który nie może być przekroczony o ani jeden mikrogram w badaniu przekroczony jest 127 razy, -ksyleny przekroczone 333 razy a epichlorohydryna 2 063 razy. O właściwościach wszystkich wymienionych w tabeli substancji najwygodniej jest poczytać na stronie  Centralnego Instytutu Ochrony Pracy ciop.pl. Po zapoznaniu się z toksycznością, działaniem na organizm i skutkami jego działania oraz niebezpieczeństwem substancji dla człowieka jestem przekonana że czyste powietrze w okolicy firmy HaCon to już przeszłość, zamierzchła! Niestety nie mogę również mieć pewności że przepływająca w pobliżu rzeka Płonia nie pochłania substancji wskazanych w badaniu przez WIOŚ, ani że okoliczne lasy również nie są zatrute! Pozostaje mieć nadzieję, że stanowiska pracy w firmie HaCon są wolne od takich stężeń jak w badaniu. Mimo dużego zautomatyzowania w firmie pracują również ludzie.

Konkludując; zostawiam Panu decyzję jakie kroki należy podjąć aby wyeliminować chroniczny smród na Górnym Tarasie w Barlinku oraz okolicy, jak spowodować aby substancje wskazane w badaniu przestały być emitowane do powietrza i jednak pozostaję w wierze, że Pan jako organ administracji publicznej zechce spowodować aby ten proceder się zakończył. Niewyobrażalnym jest że mieszkańcy nie mogą w pełni korzystać nawet ze swoich miejsc zamieszkania, nie wspominając o przebywaniu na świeżym powietrzu ponieważ narażeni są na wdychanie całej tablicy Mendelejewa w ilościach bardzo niebezpiecznych, wręcz zagrażających życiu. Bez wątpienia HaCon sp. z o.o. nie powoduje przekroczeń substancji wskazanych w pozwoleniu zintegrowanym, które jak wskazuje to : dwutlenek siarki i azotu, tlenek węgla, glikol etylenowy czy pyły PM 10 i PM 2,5 jednak w jakiś tajemniczy sposób 47 substancji niebezpiecznych wydostało się i krąży w powietrzu…skąd? kto jest emiterem?, kto producentem? W pobliżu nie funkcjonują inne zakłady produkcyjne czy usługowe więc może czas wykonać rzetelne badania i jednoznacznie wskazać kto jest emiterem odoru powstałego w wyniku emisji gazów. 

Proszę poinformować mnie o podjętych działaniach oraz o wynikach badań jeśli takie zostaną przez Pana zlecone. Z przyjemnością spotkam się /Komisja również/ z zarządem firmy HaCon sp. z o.o. jeśli uda się Panu przekonać zarząd do takiego spotkania.

z wyrazami szacunku
Bernarda Lewandowska

 

 

 

Komentarze

+9

Guest

Cytuję Guest:
Brawo jeszcze raz brawo. Niestety wiele wskazuje że te 130 osób zatrudnionych w Hacon, jeszcze kilka związanych biznesowo i osobiscie moze uzurpować sobie prawo do zatruwania wręcz powolnego zabijania kilku tysięcy w promieniu kilku kilometrów od zakładu. Ktoś mataczy, ktoś mocno na tym korzysta, ktoś jest opłacany przez wiele lat i dlatego mamy taki patologiczny stan i pozwalamy na takie oddziaływanie na środowisko Haconu przez tyle lat. Najlepiej dajmy jeszcze nagrodę dla Zarządu Hacon za wręcz fantastyczne obchodzenie przepisów, norm i wyciszanie skarg. Jak widać budżet dla przychylnych trucicielowi mają dość wysoki....Moim skromnym zdaniem przy tak ogromnej skali zatruwania powinni mieć natychmiastowy zakaz emisji gazów niezgodnych z normami i kuratora środowiska na bieżąco monitorującego sposób produkcji....

Emituje się przez emitery czyli kominy. To kominy są w centrum zainteresowania WIOŚ, to na nich można założyć aparaturę pomiarową i w oparciu o wskazania walić po kieszeni.
To co robi Hacon to czysta partyzantka - otworzyć bramy, otworzyć okna dachowe i ścienne i niech wali w powietrze, to co im zbędne. I taka hale zalewania, studzenia jak i wybijania odlewów, z pootwieranymi okienkami i bramami nazywa sie NZE czyli Niezidentyfikowane Źródła Emisji (czy jakoś tak). Czyli, to nie my, to sąsiad z Jaromierek, to nie my, bo nie mamy komina i nic nie musimy. I co nam zrobicie, że nie mamy waszego płaszcza? Możecie nam w kapelusz nawalić, bo i Starosta nas lubi i Burmistrz krzywdy nie zrobi, a nad urzednikami jakoś panujemy, pokazując im to co MY chcemy
+6

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Czy to prawda, że Hacon chce zmniejszyć uciążliwość poprzez wrzucanie wraz z gazami do powietrza olejków sosnowych.?

Nazywa się to instalacja antyodorowa, będzie zabójczo pachnąco .

Jak realne są szanse, że hakonowski dezodorant z olejku sosnowego zneutralizuje np: silną truciznę fosforowodór PH3, który za płotem Hakonu przekracza normy krajowe 1343 X a na Górnym Tarasie po rozrzedzeniu z powietrzem około 270 X Jeżeli nie jest realne to po co ta instalacja ? Czy nie lepsze są filtry weglowe, które w całości oczyszczą gazy odlotowe odlewni żeliwa ?
+11

Guest

Cytuję Guest:
Cytuję Guest:
Wkrótce zakład zamknięty zostanie " na 4 spusty" jak nie przestanie nas gazować, podobnie jak odlewnia w Korsz na Mazurach.

Jasnowidz nie bądź taki hey do przodu.To dlaczego tam mieszkasz i powstają tam nowe domy i osiedla ?Wszystkim podobno śmierdzi a dalej chcą się tam osiedlać i weź tu zrozum takich ludzi.

Wiem, że zabolało, ale im szybciej zainstalujecie filtry gazów odlotowych tym szybciej zapomnimy o tej patologii. Jackowski.
+13

Guest

Wszyscy doskonale wiemy jaka jest przyczyną smrodu. Za czasów,,Bometu,, używano piasku formierskiego i nic nie śmierdziało a teraz używa się plastikonu jako środka do robienia form . Masa ta jest zabroniona w Niemczech natomiast w Polsce jest ok. Dlaczego nie zabronić używania takiej masy i będzie spokój. Sam mieszkam na GT i doskonale wiem co to jest za smród. ***
-9

Guest

Cytuję Guest:
Wkrótce zakład zamknięty zostanie " na 4 spusty" jak nie przestanie nas gazować, podobnie jak odlewnia w Korsz na Mazurach.

Jasnowidz nie bądź taki hey do przodu.To dlaczego tam mieszkasz i powstają tam nowe domy i osiedla ?Wszystkim podobno śmierdzi a dalej chcą się tam osiedlać i weź tu zrozum takich ludzi.
+9

Guest

Cytuję Guest:
Czy to prawda, że Hacon chce zmniejszyć uciążliwość poprzez wrzucanie wraz z gazami do powietrza olejków sosnowych.?

Nazywa sie to instalacja antyodorowa, będzie zabójczo pachnąco .
+9

Guest

Cytuję Guest:
Trzeba ściągnąć dziennikarzy z UWAGI może pomogą naszemu miastu

Przecież oni mają siedzibę spółki w hangarze na lotnisku w Amsterdamie i nikogo nie zatrudniają aby podatków nie płacić.
+10

Guest

nie trzeba zamykać
wystarczy trochę inwestycji w ochronę środowiska z zysków przedsiębiorstwa
drzewne też mogłyby nie wywalać wody na ul.Przemysłową,
odpowiednie odwodnienie nie jest chyba inwestycją, na którą nie stać zakładów drzewnych

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież