Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 sobota 2 marca 2024r.   imieniny: Paweł, Piotr, Radosław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
4.2857142857143 1 1 1 1 1 Ocena 4.29 (7)
PRACE W PARKU IM. EMANUELA LASKERA

Już niebawem w parku im. Emanuela Laskera, ruszą prace, które nadzorowane będą przez archeologów. Wszystko przez … dziki, które od kilku miesięcy właśnie w tym miejscu (ale i nie tylko w tym), urządziły sobie stołówkę.

 

REKLAMA

 

O tym, że kilkukrotnie rozryły ten teren, pisaliśmy na naszym profilu na portalu społecznościowym facebook. Dziki nie po raz pierwszy przysłużyły się polskiej archeologii. Przywołamy może tylko niektóre z przypadków. Pierwszy wydarzył się w 2016 roku na jednym z pól w Bukownie koło Olkusza. Tam według ustaleń, te zwierzęta odkryły przedmioty, pamiętające czasy Mieszka I.

Kolejne zdarzenie miało miejsce na skraju lasu pod Ostródą, gdzie stado wykopało rzymskie monety z przełomu I i II wieku naszej ery. Jak mówi Norbert Burzyński, archeolog nadzorujący prace w Barlinku, póki co do odkrycia należy podchodzić ostrożnie. Szczegółowe badania wykażą, czy coś w tym miejscu rzeczywiście się znajdowało. Badania w parku im. Emanuela Laskera, prowadzone pod nadzorem Lubuskiego Konserwatora Zabytków, wspierane są też przez Polski Związek Eksploratorów.

Prace będziemy oczywiście podglądać i jeśli dowiemy się czegoś więcej, będziemy Państwa informować. Więcej w materiale filmowym

 

M.Przybylska

 

 

Komentarze

+2

TBM58

Na początku lat .70 cały teren parku był remontowany.Pogłębiano kanały ,regulowano brzegi i wymieniano część gruntu.Pamietam jak koparki wyrzucały wybrane błoto na brzeg wysepki po obu stronach.Były też robione nowe kładki.Potem część parku została podwyższona przez nasypanie nowego gruntu.Może to być wyjasnieniem tego znaleziska.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież