Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 wtorek 16 lipca 2024r.   imieniny: Andrzej, Benedykt, Stefan

Reklama

A A A
4.2222222222222 1 1 1 1 1 Ocena 4.22 (9)
140 LAT OD ODJAZDU PIERWSZEGO POCIĄGU ZE STACJI BARLINEK

W tym roku mija 140 lat, od momentu odjazdu pierwszego pociągu ze stacji Barlinek. Dokładnie 31 października 1883 r., uroczyście otwarto połączenie kolejowe Barlinek – Głazów. Był to ogromny krok naprzód nie tylko dla regionalnej turystyki ale przede wszystkim dla lokalnej gospodarki. Co roku odprawianych było ponad dwa tysiące pociągów towarowych, osobowych i łączonych składów.

 

REKLAMA

Wydarzenie, które 140 lat temu miało miejsce w Barlinku, a także kolejne lata, kiedy to kolej w Barlinku rozkwitała, a później jak wiadomo niestety upadła, będziemy omawiać na spotkaniu w Muzeum Regionalnym. 09 listopada (czwartek) o godz. 17.00, zapraszamy na spotkanie z Markiem Karolczakiem, autorem m.in. książki „Czar pary czyli o historii kolei żelaznej na Pomorzu Zachodniopomorskim”.

Na spotkanie w muzeum, zapraszamy wszystkich, nie tylko miłośników kolei.

„140 lat od odjazdu pierwszego pociągu ze stacji Barlinek” – spotkanie z Markiem Karolczakiem. 09 listopada godz. 17.00 Muzeum Regionalne, ul. Niepodległości 17.

Wstęp wolny.

 

BOK - nadesłane

 

Historia barlineckiej kolei >>> 

 

 

Komentarze

+2

Darek58

Wszystko mija.Miałem nadzieje jeszcze w latach 80 i 90- tych że stacja zostanie przywrócona do stanu pierwotnego i kolej rozkwitnie . Ale faktycznie Barlinek - Choszczno równe 60 minut jak był wcześniej to zatrzymał się przed stacją i czekał.Miło wspominam te czasy.
+5

Alek

Cytuję Guest:
Czy wie ktoś w którym roku przejechał ostatni pociąg??


Ostatni pociąg pasażerski odjechał 31.08.1991 , a towarowe jeździły do końca lutego 1998, aż do "rozpadu" infrastruktury torowej . W 2014 do końca października linię kolejową z Myśliborza do Choszczna rozebrano . Czy słusznie ??? Teraz jest ścieżka rowerowa i niedopracowana "obwodnica" w centrum miasta . Co do trafności decyzji o rezygnacji z połączenia kolejowego niech każdy odpowie sobie sam .
+1

Guest

Ja też podróżowałam.Wloklo to się niemiłosiernie aczkolwiek trudno sobie dziś wyobrazić to czas zdawał się szybko mijać.Bylismy wtedy młodzi i mnóstwo tematów omawialiśmy w czasie podróży,ba aż z Choszczna do Myśliborza.
+5

TBM58

Cytuję Guest:
Ja dojeżdżałam codziennie do Myśliborza do TH. Było super. Było wesoło w czasie podróży , ludzie szczęśliwi.

Oj,było wesoło,było.Czasami nawet za wesoło.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież