Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 poniedziałek 4 marca 2024r.   imieniny: Arkadiusz, Kazimierz, Wacław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Nie deptać trawników
Co roku obserwuję w mieście "wielkie grodzenie" trawników. Jest to akcja tyleż zbędna co nieskuteczna. Natury ludzkiej nie da się zmienić. Człowiek jest bydlę leniwe, wygodne i pragmatyczne. Nie lubi chodzić po "prostokącie".

 

On woli na "okrągło" i w poprzek, a nie równiuteńko tam gdzie mu MPGK ścieżki poprowadzi. Nie wiedzą o tym kierownicy naszej zieleni miejskiej i uporczywie, rok w rok grodzą te nasze trawniki zupełnie niepotrzebnie. Kawał dobrej nikomu niepotrzebnej roboty. To była teza. Teraz dowody. Od kiedy żyję, a żyję już długo, zawsze na trawnikach stały tabliczki z napisami "Nie deptać trawników".

Teraz przynajmniej nie marnuje się materiału na zbędne tabliczki ale grodzi się nadal. To czego nie wiedzą nasi admirałowie zieleni miejskiej, że trawniki są dla ludzi, wiedzą na całym świecie. W Nowym Jorku w Central Park, w wielkim Berlinie, we wszystkich parkach i trawnikach w Danii, Szwecji, Anglii a nawet we Włoszech i w Hiszpanii. Oni wiedzą, że trawa, trawniki, zieleń są dla ludzi i dlatego postępują tak.

REKLAMA

Najpierw sieją trawę, potem patrzą którędy chodzą ludzie i tam gdzie są wydeptane ścieżki kładą trwałe chodniki. Nieważne, że nie jest równiuteńko jak pod sznurek, wszystko pod kątem prostym. Ważne , że jest wygodnie bo to ma służyć ludziom. W wielkim Berlinie podniosły się głosy, że może by zabronić ludziom grillowania i piknikowania po parkach. Ale uwaga - achtung, achtung - nie z powodu deptania trawy (bo przypominam, oni wiedzą, że trawa jest dla ludzi) z powodu ogromnej góry śmieci, którą to porządni jakby nie było Niemcy, zostawiają w tych parkach i trawnikach. Władze Berlina powiedziały: no problem, gut, niech się ludzie bawią. Te głupie 60 tys. ton śmieci to my posprzątamy. Stać nas.

Była teza, były dowody, teraz wnioski do generałów zieli miejskiej w Barlinku. Przestańcie grodzić, zróbcie wreszcie raz na zawsze wszystkie rogi "na okrągło, na okrągło", puścicie ścieżki tam gdzie wydeptane trawniki, nie bójcie się , że na ukos i w poprzek to idzie. tak będą chodzić ludzie. A nie tak jak wy sobie wymarzycie "w kwadracik". Jeszcze raz wam powtarzam, natury ludzkiej nie zmienicie. Jak mi nie wierzycie to poczytajcie chińskich filozofów, którzy jakieś 3 tysiące lat temu już o tym wiedzieli. Najwyższa pora żeby ta prawda dotarła do Barlinka. I to by było na tyle. Wyrazy szacunku dla zieleniarzy miejskich.

[z listów do redakcji]

{jgxgal folder:=[images/stories/aaktualnosci2/trawnik/] cols:=[4]}

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież