Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 poniedziałek 4 marca 2024r.   imieniny: Arkadiusz, Kazimierz, Wacław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Gdy zima zaskoczy
Gdy przychodzą mroźne dni, pada śnieg lub śnieg z deszczem, gdy na drodze tworzy się lód lub zaspy, a trzeba koniecznie dojechać do pracy, do domu... wtedy z pomocą w utrzymaniu drogi w należytym stanie ruszają pługi śnieżne, ładowarki, solarki, piaskarki i inny specjalistyczny sprzęt.

Na drogi wysypywane są tony piasku, soli lub ich mieszanki. Są to zabiegi bardzo kosztowne, więc dzięki łagodnej zimie możemy sporo zaoszczędzić. Co możemy zrobić, do kogo się zwrócić, gdy jednak właściwe służby nie staną na wysokości zadania i jazda drogą nie jest możliwa? Kto jest odpowiedzialny za dany odcinek drogi i jego zimowe utrzymanie?

Na terenie Gminy Barlinek mamy trzy podmioty, które są właścicielami i zarządcami dróg i odpowiadają za ich zimowe utrzymanie. Do nich należy zwracać się (podajemy numery telefonów) w sytuacjach kryzysowych:

1. Drogi wojewódzkie – standard utrzymania III i II (tylko na odcinkach przez miejscowości)
Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie (tel. 94 3427831)
Rejon Dróg w Pyrzycach (tel. 91 5703839)
 
Wykaz dróg:
 - Droga nr 151: Gorzów – Moczkowo - Barlinek (ulice Gorzowska, Niepodległości, 1 Maja, Pełczycka) - Pełczyce
 - Droga nr 156: Lipiany – Mostkowo – Barlinek (ulice Szosa do Lipian, 31 Stycznia, Niepodległości, Strzelecka) – Krzynka - Danków

2. Drogi powiatowe – IV i V standard zimowego utrzymania
Starostwo Powiatowe Myślibórz (tel. 95 7472021)

Wykaz dróg:
- ul.Okrętowa – Ożar – Strąpie – Dziedzice
- Strąpie – Dzikowo
- Dzikowo – Rychnów
- Dziedzice – Mostkowo
- ul.Św.Bonifacego – Żydowo – Niepołcko – Laskówko oraz Chrapowo do granicy gminy
- Krzynka – Płonno do drogi wojewódzkiej Barlinek-Pełczyce
- ul.Szosowa – Jaromierki – Osina – Lutówko – Równo – Laskowo
- Krzynka – Okno – Moczydło (droga brukowa)
- Jaromierki – Ożar – Jesionowo (droga brukowa)
- Jarząbki – Żelice - Dziedzice
 
3. Drogi gminne
 Gmina Barlinek (tel. 95 7462450, 95 7465562, 609784606)

Drogi gminne występują w obrębie miejscowości:
- Dzikówko
- Brunki
- Okunie
- Janowo
- Rówienko
- Równo – Laskówko
- Ożar
- Dzikowo – Pustać – Podgórze
- Mostkowo – Podgórze
- Mostkowo – Kornatka
- Jarząbki – Jarząbki Kolonia
- Żydowo – Wilcze

4. Miasto Barlinek i Moczkowo (osiedle domków jednorodzinnych)
 PGK sp. z o.o. (tel. 95 7462311, 665040990)

REKLAMA

Jak właściwie powinna wyglądać prawidłowo utrzymana droga zimą?

Otóż na terenie Powiatu Myśliborskiego drogi powiatowe utrzymywane będą w IV i V standardzie zimowego utrzymania. Drogi wojewódzkie na terenie Gminy Barlinek należą do III standardu, a odcinki tras przebiegające przez miejscowości do II standardu. Zaliczenie drogi do poszczególnych standardów zależy od funkcji drogi:

1. Drogi zaliczone do standardu II - jezdnie powinny być odśnieżone,
śliskość zimowa zlikwidowana na całej szerokości, łącznie z utwardzonymi poboczami. Na trasie jezdni dopuszcza się warstwę zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu. Po ustaniu opadów luźny śnieg może pozostawać na drodze do 4 godzin. Błoto pośniegowe może pozostawać na drodze do 6 godzin od ustania opadów. Gołoledź, szron i szadź muszą być zlikwidowane w ciągu 3 godzin od stwierdzenia występowania zjawiska. Lodowica i śliskość pośniegowa musi być zlikwidowana w ciągu 4 godzin od stwierdzenia występowania zjawiska

2. Drogi zaliczone do standardu III - jezdnie powinny być odśnieżone na całej szerokości, śliskość zimowa zlikwidowana na skrzyżowaniach, przejazdach kolejowych, odcinkach dróg o pochyleniu ponad 4% i przystankach autobusowych. Na trasie dopuszcza się występowanie warstwy zajeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych. Po ustaniu opadów luźny śnieg może pozostawać na drodze do 4 godzin. Błoto pośniegowe może pozostawać na drodze do 6 godzin od ustania opadów, ewentualne zaspy powinny zostać usunięte w ciągu 6 godzin. W wyznaczonych miejscach: gołoledź, szron, szadź, lodowica muszą być zlikwidowane w ciągu 5 godzin od stwierdzenia występowania zjawiska. Śliskość pośniegowa powinna zostać zlikwidowana w ciągu 6 godzin od stwierdzenia występowania zjawiska

3. Drogi zaliczone do standardu IV będą odśnieżane na całej szerokości jezdni i posypywanie mieszankami piaskowo – solnymi w obrębie skrzyżowań, na przejazdach kolejowych, przystankach autobusowych, odcinkach dróg o pochyleniu większym niż 4% oraz w miejscach ustalonych przez Zarząd Dróg. Na jezdni może zalegać warstwa zajeżdżonego śniegu, języki śniegowe i zaspy stanowiące utrudnienie dla pojazdów, a nawet przerwy w komunikacji do 8 godzin.

4. Drogi zaliczone do standardu V będą odśnieżane na całej szerokości (tylko w przypadku dużych opadów śniegu będzie odśnieżany tylko jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek) i posypywane mieszankami solno-piaskowymi na odcinkach decydujących o możliwości ruchu tj. w obrębie skrzyżowań, na przejazdach kolejowych, przystankach autobusowych i wzniesieniach o nachyleniu powyżej 4%. Na jezdniach może zalegać warstwa zajeżdżonego śniegu, nabój śniegowy i zaspy stanowiące utrudnienie, a nawet przerwy w komunikacji do 24 godzin.

UWAGA!!
Przy intensywnych i długotrwałych opadach śniegu i silnych wiatrach powodujących zawieje i zamiecie śnieżne, służby drogowe koncentrują swoją działalność na zapewnieniu przejezdności dróg zaliczanych do II, III i IV standardu (główna sieć dróg) oraz dróg standardu V, które łączą kilka miejscowości ze sobą. Drogi nie objęte planem zimowego utrzymania będą doprowadzane do stanu przejezdności po osiągnięciu odpowiedniego stanu według przez drogi standardu IV i V.

Opracowano na podstawie informacji z GDDKiA Szczecin, Powiat Myśliborski, Gmina Barlinek

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież