Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 środa 22 maja 2024r.   imieniny: Emil, Helena, Julia, Wiesław

Reklama

Sodaspeed

A A A
0 1 1 1 1 1

Image
Liberator
Jedyny zachowany w Polsce egzemplarz amerykańskiego bombowca B 24 "liberator" z czasów II wojny światowej chcą wydobyć z ziemi pasjonaci historii z Pełczyc. Na fragment rozbitego samolotu między Bolewicami a Przekolnem pod Choszcznem trafili robotnicy układający sieć wodociągową. Jego szczątki leżą głęboko pod ziemią.

fotorelacja

Prace wykopaliskowe rozpoczną się w piątek i prawdopodobnie potrwają do niedzieli. Prowadzi je znany w okolicy pasjonat historii, policjant z posterunku w Pełczycach Gerard Sopiński.

- Fragmenty, które zebrali pracownicy, świadczą o tym, że to B 24 - mówi Tadeusz Krawiec z "Gazety Lubuskiej". - Kiedy dostaniemy się do numerów seryjnych, może uda się dociec, w jakich okolicznościach został strącony.

Odkrycie jest sensacyjne. W Polsce nie ma ani jednego zachowanego egzemplarza tego bombowca. Jego makietę można zobaczyć w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Do jej budowy użyto fragmentów liberatora zestrzelonego przez myśliwce Luftwaffe w okolicach Bochni w czasie lotu powrotnego znad Warszawy.

Źródło: www.gazeta.pl

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież