Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Apel w obronie Lasów
Lubisz zbierać grzyby albo jagody? A może wolisz spacer po lesie lub jazdę rowerem? Może jesteś miłośnikiem obserwowania ptaków i zwierząt w ich naturalnym środowisku? Korzystasz w pełni z naszego, państwowego lasu od lat mądrze zarządzanego przez polskich leśników?

To leśnicy z uzyskiwanych przychodów odtwarzają i chronią las, dbają o zrównoważony rozwój wszystkich form życia. A zdrowy, zadbany las cieszy nas wszystkich, chroni przed osuwiskami i erozją, utrzymuje właściwe stosunki gruntowo-wodne, chroniąc przed powodziami i suszami. Przy tym wszystkim daje bogactwo dóbr w postaci grzybów, jagód i zdrowych, leśnych owoców.

Dostarcza także odtwarzalnych surowców naturalnych do produkcji wielu wyrobów codziennego użytku i drewna na opalanie gospodarstw domowych. Zapewnia surowce dla przemysłu farmaceutycznego i jakże potrzebne drewno dla przemysłu drzewnego. Bardzo ważne są funkcje klimatyczne i zdrowotne lasów, wspomagające leczenie wielu schorzeń. Pobyt w lesie to najlepszy wypoczynek i dawka dobrej energii dla każdego człowieka. Leśnicy na przestrzeni ostatnich 65 lat zwiększyli powierzchnię leśną o prawie 2 mln hektarów, lesistość wzrosła do 29% powierzchni kraju, średni wiek drzewostanów znacznie się podniósł. Jest prowadzony projekt wzrostu lesistości kraju zaplanowany do 2050 r.

Image 

Lasy ochronne, spełniające funkcje wodochronne, glebochronne, a także Sieć Natura 2000 objęły ponad połowę powierzchni Lasów Państwowych. Zdecydowana większość obszarów i obiektów chronionych w Polsce poprzez różne formy ochrony przyrody, znajduje się na terenie Lasów Państwowych. Głównie tam zachowały się najcenniejsze ekosystemy i przetrwały gatunki chronione, a czynna ochrona przyrody wymaga nakładów, nie przynosząc wymiernych zysków. Związek Leśników Polskich w RP, jako największa organizacja zawodowa leśników apeluje do Rządu, Parlamentarzystów i Partii politycznych - nie manipulujcie przy dobrze sprawdzonym, sprawnie funkcjonującym mechanizmie finansowania Lasów Państwowych.

W całej Europie budżet państwa dokłada do utrzymania lasów! Rozumiemy potrzeby Skarbu Państwa, możemy pomóc znaleźć inne rozwiązania, które nie przyniosą większej szkody Lasom Państwowym. Nie zniszczcie najpiękniejszych i najcenniejszych w Europie walorów przyrodniczych - Polskich Lasów Państwowych.

Rada Krajowa Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej

REKLAMA

Ogłoszenie w sprawie zagrożenia Lasów Państwowych
W związku z planami rządu włączenia Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe do sektora finansów publicznych, leśnicy zmuszeni są protestować przeciw takim działaniom.

Lasy Państwowe są instytucją działającą sprawnie od 86 1at. Ich formuła organizacyjna była w tym czasie doskonalona i jej dzisiejszy kształt jest bardzo dobrze oceniany w całej Europie. Podstawą sukcesu Lasów Państwowych jest ich niezależność finansowa. Próby włączenia do sektora finansów publicznych podejmowano już w okresie międzywojennym, w czasie kryzysu znacznie poważniejszego niż dzisiejszy. A jednak przeważyły rzeczowe argumenty i odpowiedzialne, perspektywiczne spojrzenie na dobro polskiej przyrody.
Zaliczenie do finansów publicznych instytucji zajmującej się działalnością gospodarczą i funkcjonującej na rynku musi pociągnąć za sobą szereg utrudnień i ograniczeń w działalności, które doprowadzą do załamania się jej zdolności do samofinansowania, co w efekcie może doprowadzić do upadłości. Będzie to impulsem dla zwolenników prywatyzacji lasów lub wyprzedaży majątku narodowego.

Taki scenariusz przyniósłby trudne do oszacowania straty godząc jednocześnie w bezpieczeństwo ekologiczne kraju, którego dobrze zagospodarowane lasy są filarem. Społeczeństwo utraciłoby też wolny dostęp do większości sprywatyzowanych lasów. Jednocześnie byłoby sprzeczne z uchwaloną zgodnie z wolą obywateli pierwszą (i jedyną dotychczas) obywatelską ustawą z dnia 6.07.2001 roku „ O zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju".

Rada Krajowa Związku Leśników Polskich w RP; 
Sekretariat ZNOŚiL NSZZ „Solidarność"

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież