Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 poniedziałek 4 marca 2024r.   imieniny: Arkadiusz, Kazimierz, Wacław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Połączą szpitale?

Jeszcze kilka miesięcy temu starosta zapewniał, że zrobi wszystko, by lecznice w Barlinku i Dębnie nie zostały zlikwidowane. Dziś jest niemal pewne, że będzie jedna placówka. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Po spotkaniu, w którym na zaproszenie starosty Andrzeja Potyry udział wzięli dyrektor zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Mariusz Jurkiewicz i członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Marek Hok, jest pewne, że szpital będzie tylko jeden.
- Koncepcja stworzenia jednego szpitala jest uzasadniona zwłaszcza pod kątem oszczędności - mówił podczas spotkania M. Hok.

Z jedną dyrekcją
W kwietniu starosta zapewniał, że w powiecie będą dwa szpitale. Mówił, że trzeba przeliczyć i zmniejszyć koszta utrzymania szczególnie szpitala w Dębnie. - Nie po to włożyliśmy cztery miliony złotych w remont bloku operacyjnego, żeby teraz likwidować szpital. Przecież nas za to rozliczą - mówił wówczas A. Potyra. Dzisiaj szef powiatu jest innego zdania, choć podkreśla, że żaden szpital nie zostanie zlikwidowany. - Chce, żeby była jedna silna lecznica działająca w dwóch miastach, którą kierowałaby jedna dyrekcja - mówi starosta Potyra.

Decyzje po wyborach
Trudna sytuacja finansowa szpitali wymusza na starostwie wprowadzenie zmian. Dlatego też należy wypracować optymalny model. A. Potyra dodaje, że jest dumny ze szpitala w Barlinku, który nie generuje już długów i marzy o tym, żeby w Dębnie było tak samo. Szukanie oszczędności nie może jednak odbywać się kosztem personelu medycznego, a w szczególności pacjentów.

Dyrektor NFZ proponuje rozszerzenie katalogu usług o rehabilitację, psychiatrię i opiekę długoterminową, gdyż takie jest zapotrzebowanie społeczeństwa. Szpitale świadczą usługi w tym samym zakresie, co powoduje wzrost ich utrzymania. Jurkiewicz zapewnił, że dotychczasowe kontrakty nie ulegną obniżeniu, a NFZ. będzie wspierał działania samorządu. Ostateczne decyzje, co do kształtu szpitali, zostaną podjęte po wyborach.

Źródło: www.gazetalubuska.pl

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież