Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
W pułapce OC komunikacyjnego
Doświadczenie uczy, że w wielu przypadkach, gdy prawo stara się podejmować decyzję za obywatela dla jego dobra, wychodzi zupełnie inaczej. To dla dobra obywateli najdroższe usługi prawnicze są zastrzeżone dla adwokatów i radców prawnych (z pominięciem doradców prawnych). Tym ostatnim pozostawiono bowiem tylko pisanie pism procesowych i formułowanie opinii prawnych.

Również dla dobra obywateli zostały sformułowane niektóre aspekty obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Wyobraźmy sobie taką oto sytuację. Pan Kowalski kupił od Pana Wiśniewskiego używany samochód. Pojazd miał OC komunikacyjne w firmie „SUPER OC”. Auto zostało kupione 1 stycznia 2011 r. a OC w jest ważne do 3 lutego 2011 r. Pan Kowalski korzystał z OC w firmie „SUPER OC” a z dniem 4 lutego 2011 r. zawarł umowę OC z firmą „TANIE OC”. Był bowiem przekonany, że OC w „SUPER OC” po prostu wygasło. I tutaj wracamy do podejmowania decyzji za obywatela, oczywiście… dla jego dobra.

Otóż, Pan Kowalski ma teraz dwa ubezpieczenia OC – w „SUPER OC” i „TANIM OC” – wbrew swojej woli. Płaci w związku z tym dwie składki. Czy jest podwójnie ubezpieczony, a więc czy kwota wypłaty za szkodę będzie podwójna? Nie. Pan Kowalski nie wypowiedział ubezpieczenia z poprzednią firmą. W myśl przepisów polskiego prawa, skoro nie nastąpiło wypowiedzenie, umowa została automatycznie przedłużona na kolejny rok.

REKLAMA

Dlaczego stosuje się takie przepisy? Otóż, dzieje się to „w trosce” o obywatela, który przecież często zapomina o OC komunikacyjnym – nie można go przecież narażać na kary finansowe za brak ubezpieczenia. W ten sposób Kowalski, nie wiedząc, że powinien wypowiedzieć umowę, płaci podwójnie.

Co ciekawe, „troskliwe” firmy ubezpieczeniowe nie informowały nas o zbliżającym się automatycznym przedłużeniu umowy, ani o prawie do wypowiedzenia. Mało tego. Jeżeli wysłaliśmy wypowiedzenie np. tydzień przed terminem, firmy odbierały pisma z kilkudniowym opóźnieniem, by po czasie poinformować nas, że nie zmieściliśmy się w terminie wypowiedzenia.

Ustawodawca planuje zmiany w prawie. Być może od przyszłego roku ubezpieczalnie będą musiały nas informować o możliwości wypowiedzenia umowy. Do tego czasu jednak powinniśmy – i to natychmiast po zakupieniu pojazdu – wypowiedzieć umowę ubezpieczenia. Najlepiej w związku z tym wypowiedzenie wysłać jednocześnie faksem i listem poleconym za potwierdzeniem nadania – dla pewności. Planowana kara dla samochodu osobowego za dwutygodniowe opóźnienie w odniesieniu do OC ma wynosić 2772 zł. 

Bartłomiej Królikowski
Doradca Prawny

Barlinek
ul. Sądowa 8
Proszę o telefoniczne umówienie wizyty
tel. 509 445 415

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież