Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 poniedziałek 4 marca 2024r.   imieniny: Arkadiusz, Kazimierz, Wacław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
730-lecie Barlinka
W przyszłym roku miasto obchodzić będzie 730-lecie swojego powstania. Miała to być okazja do świętowania, prezentacji osiągnięć. Podczas obchodów miano pokazać osiągnięcia kulturowe, sportowe, w dziedzinie ochrony środowiska. Przybliżyć organizacje pozarządowe działające w mieście. Zaplanowano wydanie monografii miasta. Jej koszt ustalono na około 70 tys. zł.

 

Większość imprez kulturalnych to stałe imprezy znajdujące się w kalendarzu corocznych działań. Miano je tylko wzbogacić o dodatkowe elementy.

- Chciałbym, aby po tych obchodach pozostał trwały ślad - podkreśla burmistrz Zygmunt Siarkiewicz. - Dlatego chcemy zmodernizować ulicę Sportową wraz z parkiem za pensjonatem "Pod Sosnami". Ma powstać fontanna - wodotrysk na jeziorze Barlineckim. Z tym wszystkim zapoznałem radnych.

Zażądali wyliczeń

Podczas prac komisji rady dwie z nich, komisja gospodarki komunalnej i komisja oświaty, do planów burmistrza uwag nie wniosły. Komisja budżetowo - finansowa zawnioskowała o dołączenie do niego szczegółowych kosztów organizacji imprezy. Tak, żeby radni mogli zapoznać się z kosztem każdego zaplanowanego zadania.

Jednak na ostatniej sesji Rady Miasta radni, głosami klubu radnych Porozumienie Razem, odrzucili przygotowaną przez burmistrza uchwałę w sprawie obchodów 730-lecia nadania Barlinkowi praw miejskich.

Burmistrz nie rozumie

- Dla mnie takie głosowanie jest zupełnie niezrozumiałe - mówił Zygmunt Siarkiewicz. - Podczas prac w komisjach radni proponowali, co dodać do planu obchodów. Proponowali osoby do komitetu honorowego obchodów. Nawet na sesji poprosili o poprawienie wyglądu placu Piłsudskiego, gdzie odbyłaby się część uroczystości. A jak przyszło do głosowania, to większością głosów wszystko to zaprzepaścili. Stąd uważam, że część radnych nie chce godnie uczcić tego wydarzenia. Wykazują się tutaj pasywnością. Oczywiście, obchody i tak zorganizujemy. W ramach środków budżetowych.

Inne zdanie na ten temat ma wiceprzewodniczący RM Jan Janas, który głosował przeciwko przyjęciu uchwały.

Jeszcze wszystko możliwe

- Poprosiliśmy o koszty wszystkich elementów składających się na całość obchodów - wyjaśnia wiceprzewodniczący Janas. - Nie dostaliśmy tego przed sesją. Chcemy przedyskutować zasadność tych kosztów. Naszym zdaniem, można chociażby obniżyć koszty wydania monografii miasta. Uważam, że sprawa ta wróci na sesję we wrześniu i jeżeli zapoznamy się z tym, o co prosimy, to jak najbardziej będziemy za godnym uczczeniem święta miasta - podkreśla Janas.

A co o sprawie myślą mieszkańcy Barlinka?

- Uważam, że jest to kolejna okazja do promowania się na szerszą skalę - mówi pan Jan (nazwisko do wiadomości redakcji). - Wiadomo, że podczas takich okazji do miasta zjadą różne ważne osoby. Będą turyści z Polski i zagranicy. Stąd moje zdanie, że nieważne, kto to organizuje. Lewica, prawica, czy jeszcze ktoś inny. Wszyscy powinni się dogadać, żeby nie wytykano nas palcami, że coś było nie tak.

Źródło: www.gs24.pl

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież