Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Jak odwołać darowiznę?
Darowizna jest umową konsensualną. Potrzebne są więc oświadczenia woli dwóch stron: darczyńcy i obdarowanego. Umowa ta nie musi być co do zasady zawarta w jakiejś szczególnej formie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przedmiotem darowizny jest nieruchomość. W tym wypadku umowa darowizny przenosząca własność nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Jest to obowiązek, który wynika z art. 158 Kodeksu cywilnego. Umowa zawarta w innej formie niż akt notarialny będzie bezskuteczna, nie wywoła więc skutków prawnych.

Zawarcie umowy darowizny jest gwarancją pewności obrotu prawnego. Nie oznacza to jednak, że skutek w postaci przeniesienia własności nieruchomości jest niewzruszalny. Ustawodawca uznał bowiem, że darowizna jest umową specyficzną, bezpłatną, na skutek której druga strona może doznać nawet bardzo znacznego przysporzenia majątkowego. Stąd też możliwe jest odwołanie darowizny. Nie jest to czynność prosta i musi być ona związana ze spełnieniem szczególnych przesłanek.

Odwołanie darowizny może nastąpić m.in. w przypadku, gdy jest ona jeszcze nie wykonana, a sytuacja majątkowa darczyńcy nagle znacząco się pogorszyła. W skutek takiego pogorszenia musi nastąpić uszczerbek dla utrzymania darczyńcy lub też na możliwości wypełniania przez niego obowiązków alimentacyjnych.

REKLAMA

Art. 899 Kodeksu cywilnego wskazuje, że darowizna może być odwołana także w skutek rażącej niewdzięczności obdarowanego. Pojęcie „rażącej niewdzięczności” nie zostało w polskim prawie zdefiniowane, stąd też trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie zachowania obdarowanego można tym terminem objąć. W tej materii wypowiadały się polskie sądy. Można powiedzieć, że o rażącej niewdzięczności będzie mowa wtedy, gdy obdarowany nie spełnia ciążących na nim obowiązków rodzinnym względem darczyńcy, nie wypełnia wobec niego opieki, pomocy w trudnych sytuacjach. Zbiór sytuacji z zakresu rażącej niewdzięczności nie jest zbiorem zamkniętym. Każdą sytuację należy traktować jednak osobno.

Przeprowadzenie odwołania darowizny w przypadku oporu ze strony obdarowanego nie jest proste. Najczęściej w tej sprawie toczyć się będzie postępowanie sądowe. Warto, aby pamiętać, że na rażącą niewdzięczność można powoływać się tylko w okresie roku od momentu wystąpienia rażącej niewdzięczności. Co istotne, nie można też na ową niewdzięczność powołać się, gdy darczyńca przebaczył obdarowanemu.

Bartłomiej Królikowski
Doradca Prawny

Barlinek ul. Sądowa 8
tel. 509 445 415
Proszę o telefoniczne umówienie wizyty

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież