Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Posadź Swoje Drzewo
Nadleśnictwo Sulęcin oraz firma Barlinek S.A. wraz z młodzieżą uczęszczającą do Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulęcinie zorganizowali  w dniu 28 kwietnia br. wspólną akcję „Posadź swoje drzewo”, włączając się tym samym w tegoroczne obchody Międzynarodowego Roku Lasów.

Międzynarodowy Rok Lasów
Rok 2011 został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Rokiem Lasów. Główne hasło obchodów tego wydarzenia „Lasy dla ludzi” uświadamia nam, jak wyjątkowe znaczenie mają lasy w życiu każdego z nas. - Lasy towarzyszą nam od zawsze, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że są i możemy na co dzień korzystać  z ich dobrodziejstw  – mówi  Witold Wasylków,  Nadleśniczy w Nadleśnictwie Sulęcin. – Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że przy prawidłowo prowadzonej gospodarce leśnej zasoby leśne są w pełni odnawialne, a więc nie ulegają wyczerpaniu – twierdzi Witold Wasylków.

Obliczono, że  istnienie lasów warunkuje codzienną egzystencję około 1,6 mld mieszkańców naszej planety. Zasoby leśne odgrywają istotną rolę w światowej gospodarce, dostarczając drewna różnym gałęziom przemysłu. Nie sposób też przecenić wpływu drzew na złagodzenie klimatu, zmniejszanie wpływu efektu cieplarnianego na nasz kontynent czy produkcję niezbędnego dla życia organizmów żywych tlenu. 7 kwietnia br. odbyła się inauguracja obchodów Międzynarodowego Roku Lasów w Polsce, a 28 kwietnia br. w akcję uświetniającą tegoroczne obchody w naszym regionie włączyło się czynnie Nadleśnictwo Sulęcin oraz firma Barlinek.

REKLAMA

Korzyści wynikające z drewna
Od lat rośnie zapotrzebowanie na drewno, dzięki jego licznym i wielorakim zaletom. Drewno ulega biodegradacji. – fakt ten nabiera szczególnego znaczenia dziś, gdy coraz większym problem wielu państw świata są miliony ton odpadów - ich utylizacja jest bardzo kosztowna, a rozkład naturalny trwa setki lat. Drewno ulega naturalnemu rozkładowi, a dodatkowo -  w fazie rozkładu -  stanowi źródło pokarmu dla wielu przedstawicieli flory i fauny. Drewno towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i nadal jest to surowiec cenny i potrzebny, dotąd nie wynaleziono jego idealnego substytutu.

- Na uwagę zasługuje fakt, że drewno od lat uważane jest za  nie tylko elegancki, ale i bardzo praktyczny materiał na podłogi  w naszej strefie klimatycznej – twierdzi Mariola Sykuła, Dyrektor Biura Relacji Inwestorskich w Barlinek S.A. – Drewno jest ciepłe w dotyku, łatwe w pielęgnacji i kreuje charakter wnętrz na równi z barwą ścian i umeblowaniem – kontynuuje.

Dzięki lasom około 370 tys. osób ma zatrudnienie w naszym kraju. Są to osoby pracujące
w przemyśle drzewnym, meblarskim, prowadzące działalność gospodarczą w samych lasach, leśnicy. Wartość światowego handlu produktami leśnymi szacuje się na setki miliardów dolarów.

Lasy Państwowe - pracodawcą i partnerem w biznesie
Przemysł drzewny i leśnictwo to ważne części polskiej gospodarki. Lasy Państwowe są głównym dostawcą drewna na polski rynek. Oferta sprzedaży drewna ograniczona jest możliwościami pozyskania drewna, określonym w planach urządzenia lasu, tworzonych na 10 lat. Podstawowym miejscem obrotu drewnem jest internet. Gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe podporządkowuje wielkość pozyskania drewna  nadrzędnym względom trwałości lasów i zwiększania ich zasobów. W 2009 r. Lasy Państwowe pozyskały 33,1 mln metrów sześciennych drewna. W tym samym roku polskie firmy sprzedały za granicę drewno i (niejednokrotnie wysoko przetworzone) artykuły z drewna za 8,9 mld zł. Jednym ze znanych krajowych producentów, a zarazem eksporterów wyrobów pochodzenia drzewnego jest spółka Barlinek.

Image

Barlinek: rozwój w zgodzie z naturą
Barlinek jest wiodącym producentem warstwowych podłóg drewnianych na świecie o potencjale produkcji ponad 9 mln m2 rocznie. Najważniejszym oferowanym produktem jest deska barlinecka - warstwowa podłoga ze szlachetnych gatunków drewna rodzimego i egzotycznego. Sprzedaż podłóg prowadzona jest do 54 krajów na 4 kontynentach. Grupa oprócz deski barlineckiej wytwarza także podłogi lite, certyfikowane podłogi do obiektów sportowych, listwy podłogowe oraz paliwa energetyczne: pelet drzewny i brykiet kominkowy. Wszystkie produkty firmy Barlinek  produkowane są z drewna,  które producent wykorzystuje  w blisko 100 %. Barlinek od 2000 r. we współpracy z  partnerami realizuje programy ekologiczne, takie jak „Zasada 1 za1”,  „Ratujemy sokoła wędrownego” oraz „Chronimy dęba Bartka”. Barlinek to także pomysłodawca wielu programów dla dzieci i młodzieży, mających na celu ochronę środowiska oraz edukację ekologiczną.

Dodatkowych informacji udziela:
Mariola Sykuła, Barlinek S.A., tel. 41 333 11 71, tel kom. 605 99 99 71,
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież