Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna


 sobota 13 kwietnia 2024r.   imieniny: Jan, Małgorzata, Przemysław

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Cmentarz w Barlinku
Mieszkańcy Barlinka martwią się, że niedługo zabraknie miejsc na komunalnym cmentarzu przy ul. Gorzowskiej. - Ludzie umierają, a grobów nie ma gdzie umiejscawiać. Jeszcze trochę a pogrzeby będą tylko w okolicznych miejscowościach - martwi się Janina Kisiel.

Józef Podsadowski, który odwiedza grób żony dodaje. - Z miesiąca na miesiąc grobów przybywa. Widzę, że miejsc jest coraz mniej. Martwię się, że będę pochowany z dala od małżonki, bo niestety przy jej grobie nie ma miejsca - mówi.

Zarządzający barlineckim cmentarzem uspakająją. - Miejsc do pochówków dla mieszkańców gminy nie zabraknie - mówi prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Zenon Wróblewski. Fachowcy wyliczyli, że przy obecnym tempie pogrzebów cmentarz przy ul. Gorzowskiej zapełni się na przelomie lat 2008-2009. Później pochówki będą organizowane na nowym cmentarzu w Jaromierkach. Jednak mimo tego, że już w latach 80 rozpoczęto prace przygotowawcze w celu uruchomienia cmentarza, dalej nie wiadomo kiedy nastąpi otwarcie nowej nekropoli.

Gminne pieniądze zostały wydane, na coś co miało służyć społeczeństwu, a niestety nie służy. - Dlatego trzeba przyspieszyć prace nad przygotowaniem cmentarza w Jaromierkach. Niech odpowiedzialni urzędnicy coś z tym zrobią. Niech radni podejmą odpowiednie decyzje - mówi Paweł Wyderski. Z przygotowanych przez gminę materiałów wynika, że w pierwszym etapie na groby przeznaczona zostanie tylko część zaplanowanego pod cmentarz terenu w Jaromierkach.

Zdaniem szefa PGK  pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i czas. - Będzie taniej przygotować cmentarz, a i czas który nas nagli będzie tu odgrywał ważną rolę. Mniej pracy do wykonania to szybszy termin jej zakończenia - mówi prezes Wróblewski. Ale nikt nie potrafi jednoznacznie określić kiedy na nowym cmentarzu odbędzie się pierwszy pogrzeb - Wszystko jest na etapie dokumentacji - mówi burmistrz Zygmunt Siarkiewicz. Nieoficjalnie mówi się, że będzie to rok 2009. Jak zwykle dużo będzie zależało od radnych. To oni decydują ile pieniędzy i kiedy przeznaczyć na realizacje tego zadania. Oni też zdecydują kiedy obecnie użytkowany cmentarz zostanie zamknięty. Nie będzie to jednak wcześniej niż za ok. 70 lat. To bardzo odległa data. Dlatego gospodarze nekropoli dbają o nią i podnoszą jej estetykę.

W ubiegłym roku krawężnikami została obłożona dziesiąta kwatera. W tym roku krawężniki będą zamontowane wokół kwatery nr 9. W miarę czasu i możliwości finansowych krawężniki będą montowane w kolejnych częściach cmentarza. Istnieje także potrzeba utwardzenia ścieżek. Jak zapewniają zarządzający cmentarzem w pierwszej kolejności utwardzona zostanie alejka prowadząca od bramy głównej do krzyża. Ale utwardzenie wszystkich alejek to setki tysięcy złotych, których w kasie firmy na to zadanie nie ma. Położenie tylko jednego metra kwadratowego chodnika kosztuje ok. 100 zł.

Tomasz Graś

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież