Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 sobota 20 lipca 2024r.   imieniny: Czesław, Leon, Małgorzata

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Zakaz wstępu mieszkania
Czy można mieć zakaz wstępu do własnego mieszkania? Można. Sąd Najwyższy orzekł ostatnio, że wchodząc do własnego mieszkania wbrew woli użytkownika tego mieszkania, a więc np. najemcy, można popełnić przestępstwo naruszenia miru domowego.

SN podkreślił w uzasadnieniu, że w tym wypadku nie jest chroniona własność, ale „wolność człowieka i jego prawo do prywatności”. Bez zgody użytkownika czy też inaczej mówiąc posiadacza lokalu nie można wejść do mieszkania (lub nie opuszczać go mimo wezwań) i to bez względu na to czy użytkownik jest  w lokalu czy też w danym momencie jest nieobecny. Przepisy szczegółowe formułują wyjątki od tej zasady: udostępnić lokal można np. w przypadku poważnej awarii w mieszkaniu, która naraża na niebezpieczeństwo sąsiadów.

Sytuacja komplikuje się po wezwaniu policji. Otóż, pozostają wątpliwości czy policja ma w takiej sytuacji uprawnienie do usunięcia właściciela z mieszkania. W każdym razie użytkownik lokalu ma prawo złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

REKLAMA

Wbrew wszelkim pozorom prawa do korzystania z lokalu nie ma osoba zameldowania – sam meldunek nie daje prawa do korzystania z lokalu. Jest on często mylony z takim uprawnieniem. Tymczasem jest to raczej obowiązek o charakterze ewidencyjnym.

Z punktu widzenia prawa cywilnego właściciel nie może pozbawić posiadacza prawa do korzystania z lokalu w każdym wybranym przez siebie momencie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy między użytkownikiem lokalu a właścicielem obowiązuje ważna umowa np. najmu czy bezpłatnego użytkowania. Wówczas pozbawienie użytkownika prawa faktycznego korzystania z mieszkania może rodzić odszkodowanie lub zapłatę kar umownych. Także osoba, która korzysta z mieszkania bez ważnej umowy, jest, na podstawie przepisów o ochronie posiadania, chroniona. W tej sytuacji, aby pozbyć się bezprawnego lokatora, należy przeprowadzić skutecznie postępowanie eksmisyjne.

Bartłomiej Królikowski
Doradca Prawny Barlinek
tel. 509 445 415
www.kancelaria-krolikowski.pl

Komentarze

Guest

Mieszkam z córką i młodszym bratem w mieszkaniu. Jestem właścicielem. Zameldowany jest także drugi brat, który głównie przebywa zagranicą, a gdy zjeżdża, pije często i w dużych ilościach alkohol i wszczyna awantury. Dostał wypowiedzenie użyczenia lokalu z miesięcznym okresem wyprowadzenia. Czy on teraz może mieszkać w moim mieszkaniu mimo, że takie wypowiedzenie dostał na piśmie? Czy mam prawo wezwać policję, gdy on będzie próbował wejść do mieszkania?

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież