Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 sobota 20 lipca 2024r.   imieniny: Czesław, Leon, Małgorzata

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Warto się odwołać
Wydanie decyzji administracyjnej nie musi zakończyć postępowania. O tym fakcie wie raczej większość osób, których dotyczy dana decyzja administracyjna, większość z nich jednak nie korzysta z prawa do wniesienia odwołania. Zazwyczaj mamy do czynienia z wątpliwością, czy jest jakikolwiek sens, jakakolwiek możliwość wzruszenia aktu administracyjnego. Ranga sprawy zazwyczaj nie pozwala na tak łatwą rezygnację z uprawnień odwoławczych.

Mimo to większość z nas rezygnuje z odwołań np. od decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej, decyzji o wywłaszczeniu, decyzji o aktualizacji opłat za użytkowanie wieczyste, decyzji o pozwoleniu na budowę czy decyzji o warunkach zabudowy. Jak łatwo zauważyć najbardziej brzemienne w skutkach są decyzje administracyjne dotyczące nieruchomości, ich waga finansowa jest z reguły największa.

Śledzenie prawidłowości całego postępowania administracyjnego w danej sprawie musi rozpocząć się już na etapie pierwszego  pisma w sprawie. Jest nim zazwyczaj zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Już na tym etapie powinniśmy uruchomić swoją uwagę. Zazwyczaj jednak jest tak, że sprawą interesujemy się dopiero w momencie wydania decyzji. Cały plik pism w danej sprawie tymczasem wypełnia nasze szuflady. Kodeks postępowania administracyjnego daje nam szereg uprawnień aktywnego uczestnictwa w sprawie, powoływania dowodów, składania zażaleń na postanowienia wewnątrz postępowania itd. Skorzystanie z tych – tak często przecież zapomnianych – uprawnień może zmienić bieg postępowania i diametralnie zmienić treść decyzji administracyjnej.

REKLAMA

Postępowanie administracyjne jest obwarowane drobiazgowymi przepisami. Często bywa tak, że postępowanie przez dany organ np. gminę zostało przeprowadzone błędnie, z naruszeniem przepisów o postępowaniu administracyjnym. Jest to doskonała okazja do skutecznego odwołania od decyzji. Niewiele osób wykorzystuje jednak tego rodzaju szansę.

Odwołania od decyzji burmistrza czy starosty trafiają zwykle do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Postępowanie przed SKO bardzo często okazuje się skuteczne. Tego rodzaju odwołanie musi jednak spełniać wymogi pismo procedury administracyjnej, musi posiadać przewidziane prawem elementy, musi być skierowane i wysłane do odpowiedniego organu w odpowiednim terminie. Poprawnie wniesione odwołanie, na które mamy 14 dni od momentu otrzymania decyzji, daje duże szanse na końcowy sukces.

Bartłomiej Królikowski
Doradca Prawny Barlinek
tel. 509 445 415
kancelaria-krolikowski.pl

Nieprawidłowości przy opłatach adiacenckich >>

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież