Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 poniedziałek 4 marca 2024r.   imieniny: Arkadiusz, Kazimierz, Wacław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Mam haka na raka
To tytuł Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznego dla młodzieży, dotyczący przeciwdziałaniania chorobom nowotworowym. Głównym założeniem programu jest zaangażowanie młodzieży w zaprojektowaniu kampanii społecznej, której odbiorcami będą ich bliscy. Projekty wezmą udział w konkursie, a wybrana praca będzie podstawą do realizacji kampanii ogólnopolskiej.

Nasza szkoła, czyli ZSP nr 1 im.kpt.hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku przystąpią do realizacji tego programu.

Opiekunem szkolnej drużyny jest nauczyciel biologii p. Teresa Wróblewska, a skład uczniowski stanowią:
- Ewa Zajączkowska z kl. II LO c
- Ewelina Siwek z kl. II LO b
- Magdalena Zmarzlik z kl. I LO a
- Cezary Łuczyński z kl. I LO a
- Hubert Klimaczak z kl. II LO d
- Michał Zmarzlik z kl. II LO d

Pierwszym etapem realizacji programu było spotkanie dla licealistów prowadzone przez studentów medycyny z udziałem lekarzy onkologów i przedstawicieli organizacji projektów onkologicznych.
Spotkanie odbyło się 18 listopada br. na PAM w Szczecinie. Spotkania o podobnym charakterze odbywały się równocześnie we wszystkich miastach wojewódzkich w kraju.
Podczas zajęć warsztatowych i wykładów młodzież została zapoznana z podstawową wiedzą na temat profilaktyki, rozpoznawania i leczenia typów nowotworów o największym współczynniku śmiertelności w Polsce.

Kolejnym etapem realizacji projektu jest EDUKACJA RÓWIEŚNICZA, której celem jest przekazanie zdobytej wiedzy swoim rówieśnikom na specjalnie opracowanych lekcjach biologii. W naszej szkole odbyło się kilka takich relacji, gdzie przedstawiciele szkolnej drużyny prezentowali zdobytą wiedzę i umiejętności. Każdy uczestnik relacji dostał materiał informacyjny oraz ulotki n/t profilaktyki chorób nowotworowych głównie:
- NFZ – Bezpłatne Badania Profilaktyczne dla kobiet 2007
- NFZ – Życie jest bezcennym darem
- Polskie Towarzystwo Ginekologiczne – Rak szyjki macicy
- AVON – RAZ W MIESIĄCU ZRÓB TO DLA SIEBIE, NIE BÓJ SIĘ I ZBADAJ PIERSI

REKLAMA

Szkolna drużyna działa prężnie i swój udział w programie zaakcentowała gazetką szkolną na korytarzu oraz wykonała tablice poglądowe, które będą wykorzystywane na innych lekcjach biologii.
Dnia 6 grudnia ich kampania rówieśnicza przyjęła formę KAMPANII DLA DOROSŁYCH. W dniu OTWARTYM SZKOŁY, przedstawiciele drużyny składali życzenia świąteczne oraz wręczali ulotki o tematyce profilaktycznej rodzicom, którzy odwiedzili szkołę, nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Młodzież zachęciła również do udziału swoich kolegów i koleżanki z klas, gdzie na RYNKU MIASTA, włączyli się w KIERMASZ ŚWIĄTECZNY. Na wyznaczonym stanowisku zaprezentowali swoje materiały edukacyjne oraz z życzeniami wręczali mieszkańcom miasta Barlinka ulotki propagujące ideę PROFILAKTYKI NOWOTWORÓW.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia życzymy: zdrowia, zdrowia, zdrowia... oraz mocnego postanowienia, że w NOWYM ROKU nie zapomną Państwo o badaniach profilaktycznych.

Opiekun szkolnej drużyny 
Teresa Wróblewska

{jgxgal folder:=[images/stories/aktualnosci/rak/] cols:=[4]}

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież