Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 KWW Bernardy Lewandowskiej AKTYWNI


 piątek 29 marca 2024r.   imieniny: Eustachy, Ostap, Wiktoryn

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

Szkoła Kierowców EFEKT

Mariusz Kuziel - Lewica

BARLINEK W NASZYCH SERCACH - Koalicja Obywatelska

TAK dla samorządu - PIS

KOALICJA SAMORZĄDOWA OK SAMORZĄD

INICJATYWA DLA BARLINKA

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Dzień pizzy
Dzisiaj międzynarodowy dzień pizzy, znakomity pretekst do tego, żeby przypomnieć sobie, jak znakomicie smakuje. Zwłaszcza, gdy sami ją upieczemy i dobierzemy nasze ulubione dodatki. Pizza to wdzięczne danie dla tych, którzy chcą popisać się inwencją - zaszalejmy!

Jak zrobiła międzynarodową karierę?
Początki pizzy, choć kojarzy się ona z Italią, sięgają starożytnej Grecji. To tam po raz pierwszy wypiekano okrągłe, płaskie placki, które skrapiano oliwą z oliwek i posypywano ziołami. Powoli stawały się coraz popularniejsze i zawędrowały w rejony dzisiejszych południowych Włoch. Właśnie tam, w Neapolu, w siedemnastym wieku, zaczęto dodawać do nich pomidory i nazwano "pizza", a sprzedawano je wprost na ulicy. Żywili się nimi biedniejsi mieszkańcy miasta, bo były tanie, a przy tym sycące.

Być może taki zupełnie niepozorny placek nie zrobiłby międzynarodowej kariery, gdyby nie to, że w 1889 roku królowa Małgorzata Sabaudzka wybrała się na przechadzkę wśród prostych mieszkańców Neapolu. I zapragnęła spróbować tego, czym raczą się jej poddani. Smak pizzy tak bardzo przypadł jej do gustu, że wkrótce wezwała piekarza Raffaela Esposito do pałacu, prosząc, aby upiekł dla niej placek.

To był przełomowy moment w historii tej potrawy. Esposito, chcąc zachwycić królową, skomponował wyjątkową pizzę z dodatkami w kolorach włoskiej flagi: zieloną bazylią, białą mozzarellą i czerwonymi pomidorami. Małgorzata pochwaliła jego wybór, a tę pizzę zwiemy dzisiaj pizzą margheritą (z wł. Małgorzata) na cześć królowej, która doceniła jej smak. Potrawa błyskawicznie stała się bardzo modna, wkrótce w wielu miastach sprzedawano jej najróżniejsze wariacje i w ten sposób na zawsze zmieniła kuchnię włoską .

Pizza okazała się tak apetyczna i wszechstronna, że zakochali się w niej także amerykańscy żołnierze, stacjonujący we Włoszech, w czasie II wojny światowej. Dzięki nim pizza przeprawiła się na drugi koniec świata, a potem jeszcze dalej i dokonała podboju całej kuli ziemskiej.

Upewnijmy się, że sukces pizzy nie wynikał tylko z faktu, że zasmakowała w niej jakaś ważna persona. Upieczmy pizzę!

Image

Ciasto to podstawa
Najważniejsze w dobrej pizzy jest ciasto. Tradycyjne włoskie ciasto jest cienkie i chrupiące. Ale puszyste i bardziej drożdżowe też ma wielu zwolenników. Dlatego proponujemy, żebyście sami wybrali to, które wam najbardziej smakuje. Marta Gessler, wraz ze znajomymi, podają kilka wariantów przepisu na ciasto:

Ciasto Sławka
miękkie ciasto, ścisłe, elastyczne, dobre do pizzy na grubym

450 g mąki
2 łyżeczki suszonych drożdży
200 ml ciepłej wody
1 łyżka cukru, szczypta soli

Wymieszaj drożdże z cukrem i 90 ml ciepłej wody. Zostaw, aż pojawią się bąbelki. Przesiej mąkę do miski, dodaj szczyptę soli, drożdże i 110 ml wody. Wymieszaj. Ugnieć ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Połóż do miski, przykryj i zostaw. Gdy ciasto podwoi objętość, ponownie zagnieć, podziel na dwie równe części. Zgnieć każdy kawałek na płaskie koło. Ugnieć lekki dołek 1-1,5 cm od krawędzi, tak aby powstał rant, przełóż na naoliwioną blachę. Połóż ulubione składniki. Piecz 12 min w 250 st. C.

Ciasto Beaty
chrupiące, suche, dość twarde, dobre do pizzy na cienkim, najbardziej tradycyjne włoskie ciasto

400 g mąki
2 łyżeczki suszonych drożdży
250 ml ciepłej wody
1/2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli

Drożdże, cukier i wodę wymieszaj w misce, odstaw na 5 min w ciepłe miejsce. Mąkę i sól wsyp do miski, zrób w środku dołek. Wlej rozrobione drożdże. Zagnieć ciasto. Przenieś na obsypaną mąką stolnicę, zagniataj, aż będzie elastyczne. Podziel ciasto na cztery kulki, ułóż na posypanej mąką desce, przykryj ściereczką. Odstaw w ciepłe miejsce na 30 min, aż kulki podwoją objętość. Każdą kulkę z ciasta rozwałkuj na placek o średnicy 25 cm. Ułóż na papierze do pieczenia. Połóż ulubione składniki. Piecz 10-12 min w 220 st. C.

Ciasto Wojtka
najbardziej miękkie ze wszystkich, pulchne, typowe ciasto drożdżowe

1/2 kg mąki
paczka suszonych drożdży
250 ml ciepłej wody
7 łyżek oliwy z oliwek
szczypta cukru
1 łyżeczka soli

Drożdże rozpuść w 100 ml wody z dodatkiem cukru. Mąkę wymieszaj z solą, zrób zagłębienie, wlej drożdże. Zostaw na 15 min. Dodaj oliwę. Ugnieć ciasto, dodając resztę ciepłej wody. Formuj placki. Połóż ulubione składniki. Piecz 15 min w 220 st. C.

REKLAMA

Składniki - to już sama przyjemność
Wybraliście ciasto, które wam odpowiada. Nadeszła pora, żeby coś na nim ułożyć. I tu odsłania się największa zaleta pizzy: Możliwości doboru składników są właściwie nieograniczone, bo ostateczny smak pizzy zależy od fantazji przygotowującego. Może zechcecie przyrządzić znane i lubiane kombinacje, ale namawiamy do skomponowania własnej, wyjątkowej pizzy!

Margherita - klasyka z Neapolu

500 g dojrzałych, aromatycznych pomidorów
ząbek czosnku
3 łyżki oliwy z oliwek
sól i pieprz
125 g sera mozzarella
pęczek świeżej bazylii
tarty parmezan

Hawajska - wariacja z Nowego Świata

pomidory uduszone w łyżce oliwy oliwek z czosnkiem, cebulą, solą i pieprzem
zioła: bazylia, oregano
ananas w puszce
15 dag gotowanej szynki
20 dag mozzarelli lub innego łatwo topiącego się sera

Szwajcarska - wariacja ze Starego Świata

1 łyżeczka ziół do potraw włoskich
5 łyżek oleju
25 dag szpinaku
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżka masła
pieprz
tarta gałka muszkatołowa
15 dag mozzarelli
10 dag gorgonzoli
3 dag świeżo startego sera Sbrinz
8 dag świeżo startego sera Gruyere (Greyerzer)

Umyj i osącz szpinak. Posiekaj cebulę i czosnek, zeszklij na maśle. Wrzuć szpinak, podgrzewaj, aż będzie miękki. Przypraw, duś jeszcze 2-3 minuty. Osącz, przestudź. Ułóż składniki na cieście: Mozzarellę pokrój w plasterki, gorgonzolę w kostkę. Posyp serem Sbrinz, obłóż szpinakiem, a następnie posyp serem Greyerzer.

Źródło/Foto: gazeta.pl

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież