poniedziałek 22 lipca 2024r.   imieniny: Albin, Bolesława, Bolisława

0 1 1 1 1 1
II Turniej Ministrantów
W dniu 21.06.2014r w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku odbył się II turniej ministrantów  Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Turniej ministrantów został zorganizowany po raz drugi przez Parafię Rzymskokatolicką p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Barlinku. Koordynatorem  zawodów był  ksiądz Kryspin Gasiulewicz.

Na starcie zawodów stanęło 20 ministrantów z Barlinka, Szczecina, Gryfina, Myśliborza i Pełczyc. Równo o godzinie 10.00 ks. proboszcz Bronisław Lose dokonał uroczystego otwarcia zawodów, a startującym zawodnikom życzył samych zwycięstw. Po krótkiej modlitwie przystąpiono do rywalizacji sportowej na szachownicach. W tym miejscu należy dodać, iż warunkowo dopuszczono do gry 6 letniego Maksymiliana Wójtowicza, który bardzo dobrze radził sobie z dużo starymi kolegami. Maks grał tak śmiało, że dał w III rundzie zawodnikowi z Gryfina mata w piątym posunięciu. Tak samo zachował się w 6 rundzie.

Odkrycie tego młodego talentu z przedszkola "W Wiśniowym Sadzie" było możliwe dzięki zajęciom szachowym prowadzonym w przedszkolu. Przed przystąpieniem do zawodów było dwóch faworytów tj. obrońców tytułów mistrzowskich turnieju ministrantów z roku 2013. W kategorii szkół podstawowych tytułu bronił Grzegorz Berliński z LASKERA Barlinek, natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych tytułu bronił Wojciech Abratański z Hetmana Myślibórz (zawodnik posiadający II kategorię szachową, ranking 1800).

W tym przypadku faworyci nie zawiedli. Po ukończeniu 9 rundy poznaliśmy zwycięzców. Emocje towarzyszyły nam do końca zawodów. W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Grzegorz Berliński, który zdobył 7,5 punktu. Drugie miejsce zajął Paweł Łodygowski , który uzyskał 6 punktów - obaj z LASKERA Barlinek. Trzecie miejsce zajął Nikodem Mróz z Gryfina, który uzyskał 5,5 punktu, natomiast 4 miejsce zajął Maksymilian Wójtowicz – najmłodszy zawodnik turnieju. Maks zdobył 4,5 punktu.

W klasyfikacji generalnej na 20 zawodników zajął 14 miejsce. W kategorii szkół podstawowych grało 7 zawodników. Starsi zawodnicy walczyli do końca bez żadnej pobłażliwości dla przeciwnika. Bardzo dobrze spisywał się zawodnik z Gryfina Damian Orzeszek - licealista, który jednak uległ zawodnikowi z Myśliborza i Barlinka po stoczonym ciężkim boju. Ostatecznie zajął III miejsce. W tej kategorii zwyciężył Wojciech Abratański, który zdobył 8 punktów. Drugie miejsce zajął Krzysztof Szefler z LASKERA Barlinek - zdobył 7 punktów. Zwycięzcy otrzymali ładne puchary ufundowane przez proboszcza Bronisława Lose. Wszyscy zawodnicy otrzymali upominki ufundowane przez Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku. W tym miejscu należy podziękować ks. Kryspinowi Gasiulewicz za obfity poczęstunek dla zawodników. Zawody przebiegły sprawnie i w miłej atmosferze.

Do zobaczenia na III turnieju ministrantów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej  za rok.

Informacje techniczne: zawodnicy zagrali na dystansie 9 rud po 15 minut dla zawodnika. System kojarzenia szwajcarski przy pomocy komputera. Zawody sędziował Prezes Klubu szachowego LASKER Barlinek Krzysztof Wolski. Wszyscy zawodnicy grali w jednym turnieju, natomiast punktacja była liczona w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych z dopuszczeniem zawodników szkół ponadgimnazjalnych.

Opracował:  Sędzia Krzysztof Wolski