Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
BĘDĄ NIŻSZE PODATKI
Na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, na wniosek burmistrza Dariusza Zielińskiego, radni zajęli się projektem uchwały, która obniżała cenę skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego na 2015 rok. Uzasadniając projekt wspominanej uchwały burmistrz Dariusz Zieliński stwierdził m.in. - Rada Miejska jest uprawniona do obniżenia ceny skupu żyta, podanej w komunikacie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, z dnia 20 października 2014 roku.

Z kwoty 61,37 zł za 1 kwintal (tyle podano w komunikacie prezesa GUS), do kwoty 59,37 zł za jeden kwintal. Ustalenie ceny żyta w powyższej kwocie spowoduje wymiar podatku z 1 hektara przeliczeniowego posiadanego przez rolnika w kwocie 148,425 zł, a dla gruntów rolnych nie stanowiących gospodarstwa rolnego tj. do 1 hektara fizycznego lub przeliczeniowego w kwocie 296,85 zł. Ustalona cena żyta spowoduje skutek obniżenia wymiaru podatku rolnego w stosunku do stawki maksymalnej w kwocie 81.707 zł.

W porównaniu do roku 2014 cena podana przez prezesa GUS spadła z ponad 69 zł. do 61,37 zł. Moja propozycja jest kolejną obniżką o 2 złote. czyli rok do roku o 10 złotych. Co w sumie, jeżeli chodzi o dochody gminy w latach 2014/2015 da zmniejszenie tych dochodów w kwocie 400 tys. zł. - podkreślił burmistrz Zieliński.

REKLAMA

Zabierając głos w dyskusji, mieszkaniec Barlinka Mirosław Przyborowski mówił m.in. - Postanowiłem przyjść na sesję i zabrać głos, ponieważ jest to newralgiczny punkt każdego rolnika, a ja też nim jestem. Chcę powiedzieć o kilku sprawach, o których wielu nie ma żadnej świadomości. Rozumiem sytuację gminy, ale przypomnijcie sobie państwo, że w ostatnich czterech latach to właśnie rolnikom przyszło dźwigać maksymalny ciężar wymiaru podatku rolnego. Trzykrotnie, podkreślam trzykrotnie, wymiar podatku ustalany był w maksymalnej wysokości podanej przez prezesa GUS. A, od 2014 roku wszyscy rolnicy stracili dopłaty uzupełniające. Dziś jest walka o byt, aby te mniejsze gospodarstwa rolne przetrwały. Dlatego obniżenie ceny o 2 złote, traktuję panie burmistrzu jako zapowiedź, jako dobry sygnał do tego, że rozumie pan naszą sytuację. Ale zarazem patrząc na budżet na 2015 rok, gdzie na terenach wiejskich inwestycje, to mizeria. Mówi się tylko o dwóch świetlicach. Dla porównania w mieście są inwestycje milionowe. Stąd uważam, że pan burmistrz Zygmunt Siarkiewicz, nie miał moralnego prawa mówić o zrównoważonym rozwoju gminy Barlinek. Dlatego dziękuję chociaż za te 2 złote, ale oczekuję, że w przyszłości podatek rolny w kwocie maksymalnej nie będzie ustalany - zakończył M. Przyborowski.

Podczas głosowania radni jednogłośnie, przy 14 głosach za, zgodzili się za obniżeniem ceny skupu żyta.
js

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież