Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 wtorek 23 lipca 2024r.   imieniny: Apolinary, Bogna, Żelisław

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
POSTAW NA RODZINĘ
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myśliborzu w partnerstwie z Zespołem Interdyscyplinarnym Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Barlinku są organizatorami konferencji pt. „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”. Konferencja jest elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej realizowanej w ramach Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

Kampania potrwa do końca 2016 roku, w trakcie jej trwania pojawią się spoty telewizyjne i radiowe, broszury, ulotki edukacyjne i plakaty,  billboardy oraz spoty na nośnikach LCD w tramwajach i autobusach. Wzmocnieniem dla działań w mediach będą imprezy w środowiskach lokalnych realizowane przez wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, a także poradnictwo prowadzone przez przeszkolony personel medyczny.

Celem kampanii Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu! jest zwiększenie wiedzy na temat skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, a także ograniczenie ich stosowania. Główną grupą docelową kampanii są kobiety w wieku prokreacyjnym, ciężarne oraz ich rodziny i bliscy.

Według badań GIS z 2012 roku 2,2% polskich kobiet w ciąży przyjmuje środki uspokajające lub nasenne, 7% pali papierosy, a aż 10,1% spożywa alkohol. Dodatkowo 22,5% ciężarnych jest codziennie narażonych na wdychanie dymu tytoniowego w domu.

REKLAMA

O ile 90,2% kobiet, jako wysoki czynnik ryzyka dla rozwijającego się płodu, uznaje aktywne palenie tytoniu, świadomość na temat szkodliwości picia alkoholu jest dużo niższa. Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu (2,5%). Niektóre z nich są zdania, że picie dużych ilości alkoholu nie jest w ogóle ryzykowne.

Niepokojącym jest również fakt, że z roku na roku wzrasta liczba ujawnionych przypadków przemocy domowej.

Od 2012 roku zmienił i się system rejestracji statystycznej w związku z przemocą domową, stąd też inna forma prezentacji danych- poniższe liczby dotyczą działań podjętych w procedurze „Niebieskie Karty” wyłącznie przez Policję (bez danych z działalności innych, upoważnionych do zwalczania przemocy domowej, podmiotów pozapolicyjnych).

Dane za rok 2014
Liczba wypełnionych formularzy „Niebieska Karta” 77 808
Ogólna liczba ofiar przemocy 105 332
Liczba ofiar - kobiet 72 786
Liczba ofiar - mężczyzn 11 491
Liczna ofiar - małoletnich 21 055
Ogólna liczba osób podejrzewanych o przemoc 78 489
Liczba podejrzewanych sprawców - kobiet 5 301
Liczba podejrzewanych sprawców - mężczyzn 72 791
Liczba podejrzewanych sprawców - nieletnich 397
Ogólna liczba podejrzewanych sprawców będących pod wpływem alkoholu 50 073
Podejrzewani sprawcy pod wpływem alkoholu - kobiety 1 969
Podejrzewani sprawcy pod wpływem alkoholu mężczyźni 48 055
Podejrzewani sprawcy pod wpływem alkoholu - nieletni 49
Liczba dzieci umieszczonych w nie zagrażającym im miejscu (np. rodzina zastępcza, dalsza rodzina, placówka opiekuńcza) 346

Image 

Zapraszamy do udziału w konferencji „ Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”, która odbędzie się 17 kwietnia 2015 o godz. 16,00 w sali widowiskowej BOK.

PROGRAM SPOTKANIA:
I.  WYGRAJ ZE SWOIM UZALEŻNIENIEM
1. Spektakl Profilaktyczny "W sieci"- uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie pod opieką Joanny Symeniuk -  laureaci Gminnego Przegląd Spektakli Profilaktycznych
2. "Używanie substancji psychoaktywnych - tytoniu i alkoholu w świetle zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem"- Dr Mariusz Holicki-  Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie

II.  PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY W RODZINIE - POSTAW NA RODZINĘ
1. Sytuacja psychologiczna osób doznających i stosujących przemoc - mgr Radosław Cieśluk - psycholog, psychoterapeuta, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie (certyfikat PARPA)
2. Zespół Interdyscyplinarny - realizacja procedury "Niebieskiej karty" - Beata Gonera - mgr psychologii, specjalista terapii uzależnień, kierownik Ośrodka Terapii Uzależnień ”ZAMIANA” w Choszcznie

III. Na zakończenie konferencji zapraszamy do obejrzenia BEZPŁATNEGO filmu "POD OCHRONĄ" w reżyserii Diego Lermana w sali widowiskowej BOK. W rolach głównych: Julieta Diaz.
 "Pod ochroną" to proste, prawdziwe, emocjonalne kino o próbie wyrwania się ze spirali niezawinionej przemocy.

W STREFIE RODZICA we foyer sali widowiskowej BOK funkcjonować będą:
- stoiska profilaktyczno- edukacyjne -  porady z zakresu promocji zdrowia,
- bezpłatne porady: psychologa, doradcy rodzinnego, terapeutów
- bezpłatne porady: Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Barlinku, Zespołu Interdyscyplinarnego Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Barlineckiego Klubu Abstynenta
- bezpłatne badanie: stężenia tlenku w wydychanym powietrzu
- dystrybucja materiałów edukacyjnych.       

Organizatorzy

Image 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież