Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Jest błąd czy go nie ma?
Barlinek, jako miasto turystyczne, co roku w sezonie wakacyjnym odwiedza tysiące turystów. Również mieszkańcy Barlinka chętnie wyjeżdżają, nie tylko w egzotyczne kraje, ale nad bliskie nam polskie morze. Nie tak dawno wydana została mapa województwa zachodniopomorskiego, która wskazuje alternatywne trasy dojazdu nad Morze Bałtyckie.

  

Jeden z naszych czytelników przyjrzał się rzeczonej mapie dokładniej. Mapa bardzo przydatna i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie brak… Jeziora Barlineckiego. Czyżby wydawca, czyli Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego nie wiedział, że w Barlinku jest jezioro, nad które co roku przyjeżdża masa turystów? Wprawdzie punkty widokowe i plażę strzeżoną zaznaczono, jednak jeziora brak. Z resztą, jakby przyjrzeć się mapie jeszcze dogłębniej, brakuje kilku jezior w innych sąsiadujących z nami miastach.

Image
 Alternatywne trasy dojazdu nad Morze Bałtyckie (pdf)

Władze województwa zachodniopomorskiego chyba zapominają, że region to nie tylko Morze Bałtyckie. To również inne ciekawe miejsca do odwiedzania przez potencjalnych turystów.  Duży błąd pojawia się także na mapach Google, który to podaje powojenną nazwę miasta „Berlinek”, nadaną przez wkraczające do Barlinka wojska radzieckie.

Image 

Wróćmy jednak do Jeziora Barlineckiego. Kilka wydawnictw, a także tablice ulokowane w naszym mieście, m.in. przy najwyższych kijkach NW, podaje, iż jest to Jezioro Barlińskie. Nazwa nie używana jest ani przez mieszkańców naszego miasta ani nie była używana w przedwojennych przewodnikach. Dlaczego więc pojawia się ona coraz częściej? Jest to błąd, czy być może stosuje się obie nazwy?

Zapytaliśmy o to Katarzynę Mielcarek z Centrum Informacji Turystycznej w Barlinku – „Podstawą dobrej mapy turystycznej jest podkład geodezyjno – kartograficzny. Geodezja i kartografia posiada mapy całej Polski zawierające wiele szczegółów dotyczących danego regionu, takich jak ukształtowanie terenów, zalesienie, rzeki, miejscowości czy np. jeziora. Wszystkie te dane zatwierdzone są normą prawną. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wyposażając nowotworzony CIT w Barlinku, zamówiłam wycinek mapy geodezyjno-kartograficznej  naszego regionu. Otrzymałam podkład z ‘65 roku z aktualizacją. Na tym podkładzie funkcjonuje nazwa Jezioro Barlińskie.

Image 

Czyli oficjalna nazwa urzędowa funkcjonująca w Polsce po II wojnie światowej naszego jeziora  to Jezioro Barlińskie. Jednostka, która produkuje aktualne mapy turystyczne zawsze korzysta z podkładów geodezyjnych. To podstawa profesjonalnej mapy. CIT nawiązał współpracę z Sygnaturą, firmą geodezyjno-kartograficzną, która również opracowuje profesjonalne mapy górskie i nizinne, z czego znana jest na krajowym rynku. Na nasze potrzeby wnieśliśmy wiele aktualizacji, między innymi przy nazwie J. Barlińskie dodaliśmy w nawiasie używaną współcześnie nazwę Jezioro Barlineckie. 

REKLAMA

Takich jezior z wieloma  nazwami jest bardzo dużo np. w Barlinku Jezioro Stycko zwane również Zauklejowym. Jezioro Okunie zwane Jeziorem Okunino. Jezioro Uklejowe lub Uklejno  i tak dalej.... Normą prawną nazewnictwa na mapach jest podkład geodezyjny.  Dlatego na wielu mapach opracowywanych przez różne firmy istnieje nazwa Jezioro Barlińskie.  Choć uważam, że obie nazwy to nazwy tak samo pięknego, uroczego jeziora i jak go nie nazwiemy lśni w słońcu tak samo. Przy obu jest rozpoznawalny związek z miejscowością Barlinek.  Co do poprawności tej nazwy językowej to chyba z prof. Miodkiem należało by się skontaktować.”

Niestety nie znamy genezy powstania tej formy nazewnictwa. Czy ktoś kiedyś popełnił błąd, który powielany jest do dziś na mapach geodezyjnych? Trudno to jednoznacznie ocenić. A Państwo spotkali się z jakimiś przykładami innego nazewnictwa naszego miasta, błędami na mapach czy też innych tego rodzaju „kwiatkach” w polskich wydawnictwach? monikary

Image 

 

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież