Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Wszystko co musisz wiedzieć
Biała suknia, smoking, tłum gości, prezenty, tańce, radość oraz „że Cię nie opuszczę aż do śmierci”. Ślub to piękne i doniosłe wydarzenie. Jednak wspólne życie to nie tylko romantyczne patrzenie sobie w oczy czy kolacje przy świecach. Nie zawsze też małżeństwo ustaje dopiero wraz ze śmiercią jednego z małżonków. Rozpad małżeństwa często poprzedzają dramatyczne wydarzenia jak przemoc czy zdrada. Niekiedy pary dochodzą do wniosku, że muszą się rozejść z powodu „niezgodności charakterów”.

Tak naprawdę bez względu na przyczynę rozstania, rozwód jest jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń życiowych, kojarzy się z ogromnym stresem, mieszanką uczuć, diametralną zmianą dotychczasowego życia, problemami osobistymi, majątkowymi oraz prawnymi. Niejednokrotnie rozpadowi małżeństwa towarzyszą wydarzenia, o których sami zainteresowani wolą zapomnieć, a już na pewno nie chcą nikomu opowiadać, w szczególności prawnikowi. Jednakże szczególnie w sytuacjach, którym towarzyszą duży stres oraz wiele emocji, powinno się zaufać osobie neutralnej, ale znającej przepisy prawa, która pomoże przejść przez ten trudny czas i zakończyć sprawę w możliwie najlepszy sposób. A dlaczego? Bo rozwód jest końcem małżeństwa, ale początkiem innych trudnych spraw jak alimenty, kontakty z dziećmi, podział majątku wspólnego. Od tego jak przeprowadzimy rozwód może zależeć przyszłość.

REKLAMA

Rozwód- z orzekaniem o winie czy zgodny?
Z żądaniem orzeczenia rozwodu może wystąpić każdy z małżonków, jeżeli nastąpił między nimi zupełny i trwały rozkład pożycia. Rozkład jest zupełny, gdy nie istnieje między małżonkami więź duchowa, fizyczna ani gospodarcza. Należy mieć na uwadze, że nawet rzadkie tylko stosunki fizyczne między małżonkami będą wskazywać, że rozkład pożycia nie jest jeszcze zupełny. Ale nawet gdy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia Sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci lub jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Należy pamiętać także, że rozwód jest niedopuszczalny jeżeli wnosi o niego małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód lub gdy odmowa zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Dla osób, które chcą aby wyrok rozwodowy zapadł jak najszybciej, najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie pozwu o rozwód bez orzekania o winie.

Należy jednak pamiętać, że takie orzeczenie nie pozwoli na ubieganie się o alimenty od byłego małżonka. Jeżeli strony procesu jeszcze przed wniesieniem pozwu do sądu (bez orzekania o winie) uzgodnią wszelkie szczegóły związane z opieką nad wspólnymi dziećmi i podziałem majątku, wyrok może zostać wydany już na pierwszej rozprawie. W przypadku wniesienia pozwu o rozwód z orzekaniem o winie należy liczyć się z długim postępowaniem sądowym. Sąd będzie wysłuchiwał zawnioskowanych świadków oraz strony procesu, oceniał dowody oraz rozstrzygał o tym, kto przyczynił się do rozpadu związku małżeńskiego. Taki proces nie zakończy się po przeprowadzeniu pierwszej rozprawy, a kolejne terminy będą wyznaczane za kilka miesięcy. Ile to kosztuje?
Od pozwu o rozwód pobiera się opłatę stałą w wysokości 600 zł. Połowa tej opłaty zostanie zwrócona przez sąd z urzędu po uprawomocnieniu się wyroku- w przypadku orzeczenia rozwodu na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie. Rozwód a dzieci i wspólne mieszkanie
W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzygnie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi obojga małżonków, a także o kontaktach rodziców z dziećmi. Ponadto Sąd orzeknie w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci. Sąd oczywiście uwzględni przy tym porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dziećmi po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dzieci. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.

Image

Alimenty, ale od kogo?
Co ważne małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Kluczową kwestią przy domaganiu się alimentów od byłego małżonka poza jego winą jest istnienie niedostatku. Gdy alimentów domaga się małżonek winny rozkładu pożycia od drugiego z małżonków, także winnego, sąd uwzględni powództwo bez względu na stopień winy małżonka żądającego alimentów. Nie może natomiast żądać alimentów małżonek winny powstania rozkładu od byłego małżonka, któremu nie przypisano winy. Należy jednak pamiętać, że obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Temat alimentów dla dziecka oraz byłego małżonka będzie dogłębnie wyjaśniony w kolejnych artykułach- zapraszam do lektury oraz zadawania pytań i zgłaszania propozycji problemów prawnych, które mogłabym Państwu przybliżyć: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Karolina Olechnowicz
Radca Prawny
Pro-Iustitia.pl

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież