Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 czwartek 18 lipca 2024r.   imieniny: Arnold, Erwin, Erwina

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Alimenty dla małżonka
Bardzo się cieszę, że mój pierwszy artykuł dla portalu Barlinek24 spotkał się z tak dużym zainteresowaniem z Państwa strony. W odniesieniu do tematyki rozwodu pojawiły się nawet konkretne pytania, m.in. o podział majątku. Chętnie opracuję w przyszłości ten temat i przybliżę go Państwu na łamach portalu, jednak nie jestem w stanie odpowiedzieć w sposób szczegółowy na zadane pytania bez zapoznania się z dokumentami oraz bez ustalenia konkretnych faktów.

1. Kiedy można żądać alimentów?
Rozszerzając wpis dotyczący rozwodu opiszę jak uzyskać alimenty od małżonka. Uzyskanie alimentów od małżonka możliwe jest zarówno w wyroku rozwodowym, jak i w odrębnym postępowaniu. Należy jednak mieć na względzie, że orzeczenie o alimentach może zostać zawarte w wyroku rozwodowym jedynie na wyraźne żądanie jednego z małżonków. Powstanie obowiązku alimentacyjnego między małżonkami uzależnione jest od tego, które z nich ponosi winę za rozpad pożycia małżeńskiego. Jeśli żaden z małżonków nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, alimentów może żądać małżonek winny od małżonka drugiego również winnego lub małżonek niewinny od małżonka również niewinnego.

2. Kto może żądać alimentów?
W sytuacji, kiedy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, tylko małżonek niewinny może żądać alimentów od małżonka winnego. Natomiast małżonkowi, któremu została przypisana wina za rozpad pożycia małżeńskiego nie przysługują alimenty. W przypadku, kiedy żaden z małżonków nie został uznanym za wyłącznie winnego rozpadu więzi emocjonalnej, fizycznej i ekonomicznej między małżonkami, oboje byli małżonkowie mogą żądać od siebie nawzajem alimentów.

REKLAMA

3. Niedostatek, a istotne pogorszenie sytuacji materialnej.
Należy pamiętać, że wina nie jest jedyną okolicznością uzasadniającą słuszność żądania zasądzenia alimentów. Warunkami istnienia takiego obowiązku są brak wyłącznej winy jednego z małżonków, niedostatek małżonka ubiegającego się o alimenty i możliwości zarobkowo – finansowe zobowiązanego małżonka do płacenia alimentów. Zatem uprawnionym do wystąpienia z żądaniem płacenia alimentów jest małżonek, który znajduje się w niedostatku. Stan niedostatku, to stan, w którym małżonek nie jest w stanie zaspokoić wszystkich, lub nawet części, swoich uzasadnionych potrzeb.

Jeśli jednak jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd może orzec, że małżonek winny ma obowiązek płacić alimenty. W tej sytuacji mamy zatem do czynienia z przyznaniem alimentów dla małżonka niewinnego już w chwili „ istotnego pogorszenia sytuacji materialnej”  a nie „niedostatku”. Wystarczy, aby rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Sąd orzekając o zasądzeniu alimentów porównuje, sytuację materialną małżonka niewinnego jaka zaistniała po rozwodzie z jego sytuacją  sprzed orzeczenia rozwodu.  Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku, alimenty mają zaspokoić jedynie usprawiedliwione potrzeby małżonka niewinnego.

W kolejnym artykule chciałabym przybliżyć Państwu problematykę alimentów dla dzieci. Jeśli mają Państwo jakieś pytania lub uwagi, które są związane z tą tematyką, to zachęcam do kontaktu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz zamieszczania komentarzy pod artykułem.

Karolina Olechnowicz
radca prawny
pro-iustitia.pl

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież