piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

0 1 1 1 1 1
Udany weekend
Bartek Zmarzlik ma za sobą kolejny udany weekend. Junior gorzowskiej Stali w sobotę rywalizował w Memoriale Rifa Saitgariejewa w Ostrowie Wielkopolskim. W niedzielę żółto-niebiescy jechali natomiast w Zielonej Górze w 89. lubuskich derbach.

W Ostrowie Wlkp. Bartek zaczął turniej od trzeciego miejsca, bo startował z najgorszego trzeciego pola. Zmarzlik próbował jednak już od razu napędzać się po zewnętrznej, ale nie dał rady minąć Tomasza Jędrzejaka. W kolejnym swoim starcie Bartek do końca walczył z Kacprem Gomólskim i junior Stali Gorzów na kresce okazał się lepszy od rywala, dojeżdżając na drugim miejscu.

Później nasz zawodnik prezentował się już zdecydowanie lepiej. Dłuższa przerwa, zmiany ustawienia w motocyklu i to przyniosło efekt. Najpierw 21-latek pewnie wygrał swój wyścig, następnie bronił się w kolejnym przed atakami Andrzeja Lebiediewa, ale również do mety dojechał na prowadzeniu. W ostatniej serii Zmarzlik musiał na dystansie przedzierać się i skutecznym atakiem z trzeciego miejsca przeszedł na pierwsze.

Po 20. biegach Bartek miał na swoim koncie 12 punktów i wywalczył bezpośredni awans do finału. Pewny finału był także Patryk Dudek, który wywalczył 14 "oczek". O dwa pozostałe miejsca zawodnicy walczyli w barażu, a najlepsi w nim okazali się Maciej Janowski i Lebiediew. W finale początkowo na prowadzeniu był Zmarzlik, ale na dystansie uporał się z nim Dudek, który został zwycięzcą memoriału. Na drugim stopniu podium stanął Bartek, a trzeci był Janowski.

W niedzielę gorzowianie pojechali do Zielonej Góry, aby tam rywalizować z miejscowym Falubazem w pojedynku derbowym. Gorzowianie na początku wywalczyli cztery "oczka" przewagi, a juniorski bieg bez problemów wygrał Zmarzlik.

Na następny swój występ Bartek musiał czekać aż do siódmego biegu. W między czasie, praktycznie co bieg zmieniało się prowadzenie ekip. Zmarzlik dojechał w wyścigu na trzeciej pozycji, za Dudkiem i Kasprzakiem, co dało Stali biegowy remis. Później za słabiej spisującego się Michaela Jepsena Jensena w 11. biegu awizowany był Bartek. Nasz junior jednak nie wytrzymał presji pod taśmą. Niemal wszyscy zawodnicy ruszali się przed startem, ale taśmy dotknął Zmarzlik i został wykluczony. W kolejnej gonitwie jednak 21-latek odegrał się na rywalach i razem z Nielsem Kristianem Iversenem dowiózł podwójne zwycięstwo i po 12. biegach było 36:36.

Ostatni wyścig przed biegami nominowanymi nie przyniósł rozstrzygnięcia, a w 14. gonitwie ponownie pod taśmą stanął Zmarzlik. Jego kolegą z pary był Matej Zagar. Bartek znakomicie wyszedł ze startu, a na dystansie Zagar poradził sobie z Krystianem Pieszczkiem i gorzowska Stal przed ostatnim biegiem prowadziła 44:40.

15.  bieg wygrali gospodarze 4:2, ale ze zwycięstwa cieszyli się gorzowianie! Stal wygrała w Zielonej Górze po 15 latach i nadal jest niepokonaną ekipą w PGE Ekstralidze. Ostatecznie Bartek w niedzielę wywalczył 10 punktów i bonus i był ponownie najskuteczniejszym zawodnik gorzowskiej drużyny.

- Jestem zadowolony z wyniku w Ostrowie. Turniej był rozgrywany w mocnej obsadzie i udało mi się wywalczyć drugie miejsce. Bardzo cieszymy się z wygranej w Zielonej Górze. Fajnie, że udało nam się w końcu to osiągnąć. Dziękujemy kibicom za doping - powiedział Bartek.

Wszystkie derbowe emocje były jednak w cieniu wypadku, do którego doszło w niedzielę w Rybniku. Tam w efekcie zderzenia do szpitala w stanie krytycznym został odwieziony Krystian Rempała. Młodzieżowiec Unii Tarnów jeszcze w niedzielę przeszedł operację usunięcia krwiaka mózgu i walczy o życie w jastrzębskim szpitalu. Całe żużlowe środowisko trzyma kciuki za życie i zdrowie 18-latka.

Wyniki XIX Memoriału im. Rifa Saitgariejewa:
1. Patryk Dudek (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra) - 14 (3,3,3,3,2) + 1. miejsce w finale
2. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów) - 12 (1,2,3,3,3) + 2. miejsce w finale
3. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) - 10 (3,3,2,1,1) + 3. miejsce w finale
4. Andrzej Lebiediew (Lokomotiv Daugavpils) - 10 (1,2,2,2,3) + 4. miejsce w finale