Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Krew oddasz w krwiobusie
W artykule "Krew oddasz w krwiobusie" poruszyliśmy temat likwidacji ekipowego punktu poboru krwi na ulicy Szpitalnej. O celowość takich działań zapytaliśmy w Ministerstwie Zdrowia i Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Oto odpowiedzi jakie na ten temat otrzymaliśmy. Rzecznik prasowa ministra zdrowia Milena Kruszewska, pisze. 

"W odpowiedzi na Pana pytania w sprawie planowanej likwidacji ekipowego punktu poboru krwi w Barlinku, uprzejmie  informuję, że Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, Pani Ewa Kłosińska, informowała Ministerstwo Zdrowia, iż wpływ na decyzję o zmianie systemu pobierania krwi w Barlinku, miała konieczność racjonalnego zarządzania placówkami służby krwi. Zmiana systemu pobierania krwi umożliwi wyeliminowanie kosztów utrzymania pomieszczeń, przy jednoczesnym zapewnieniu dawcom możliwości oddawania krwi w mobilnym punkcie pobierania krwi. Znajduje to swoje uzasadnienie w coraz wyższych wymaganiach, dotyczących jakości krwi i jej składników oraz zagwarantowania stałego nadzoru. Spowodowane jest to także dążeniem do centralizacji wszystkich wykonywanych badań, jak i preparatyki krwi na terenie centrów krwiodawstwa. Warto podkreślić, że zmiana systemu pobierania krwi ze stacjonarnego na mobilny uwzględnia światowe tendencje, uznające słuszność scentralizowanego systemu krwiodawstwa – zapewniającego badania i preparatykę krwi w siedzibie RCKiK, z wykorzystaniem najnowszych technologii oraz najwyższej klasy aparatury medycznej, w celu przekazania na potrzeby krwiolecznictwa bezpiecznych oraz posiadających najwyższą jakość składników krwi. Spełnienie tak wysokich wymagań z przyczyn natury finansowej nie jest możliwe w dużej sieci punktów pobierania krwi, realizujących kompleksowo pełny zakres działalności.

REKLAMA

Dodatkowo, czynnikiem przemawiającym za centralizacją są coraz wyższe wymagania dotyczące jakości, czy też szkoleń personelu, co ułatwia stały nadzór i gwarantuje wysoki poziom wykonywanej pracy. Ponadto ruchoma stacja pobierania krwi pozwala dotrzeć również do miejscowości, gdzie dotychczas pobieranie krwi nie było prowadzone. Wobec czego zakupione w ramach programu polityki zdrowotnej mobilne punkty pobierania krwi, w pełni umożliwiają przeprowadzenie całego procesu pobierania krwi, a przez to stanowią doskonałą alternatywę dla ekipowych punktów pobierania krwi oraz wsparcie dla funkcjonujących Oddziałów Terenowych. Dodatkowo, zgodnie z przekazanymi informacjami, ambulans zostanie usytuowany w dogodnym dla dawców punkcie, tj. przy Rynku Głównym. Docelowo, RCKiK w Szczecinie planuje utrzymać jeden stały dzień pobierania krwi w tygodniu, a także wyznaczyć stały, dodatkowy dzień pobierania krwi raz w miesiącu. Jednocześnie w przypadku zgłoszenia przez środowisko dawców krwi potrzeby organizacji dodatkowych akcji pobierania krwi, RCKiK w Szczecinie jest otwarte na współpracę. Warto również zaznaczyć, że planowane zmiany konsultowane były z władzami miasta Barlinek oraz środowiskiem honorowych dawców krwi. Wówczas przedstawione zostały przyczyny zmiany organizacji pobierania krwi".

Zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Anna Lipińska pisze. "Pobieranie krwi w ambulansach stanowi element Programu Polityki Zdrowotnej Ministra Zdrowia, w ramach którego w mobilne środki poboru krwi wyposażone są niemal wszystkie centra krwiodawstwa w Polsce, a ilość ekip wyjazdowych i pobranych na nich krwi stale rośnie. Ambulans będący nowoczesnym środkiem poboru, umożliwia dotarcie do wielu miejscowości, z których dawcy dotychczas musieli dojeżdżać. Pobór w ambulansie pozwala także na szybkie przewiezienie krwi do Szczecina i centralne wykonanie preparatyki, co ma wpływ na jakość składników przeznaczonych dla biorców. Będąc komfortowym, dobrze wyposażonym środkiem transportu spełnia on dodatkowo funkcję promocyjną budząc zainteresowanie również wśród osób, które do tej pory nie oddawały krwi, w tym ludzi młodych, którzy w przyszłości mogą stać się regularnymi dawcami".

Image 

Dodajmy tylko, że w latach 2014, 2015 do października 2016 roku, dziennie z ekipowego punktu poboru krwi na ulicy Szpitalnej (wg. RCKiK) korzystało 14 krwiodawców. Mnożąc to przez liczbę dni i miesięcy widać, że cieszył się on, i cieszy nadal, sporym zainteresowaniem osób oddających krew. Ilu ich będzie w krwiobusie, czas pokaże.  
js

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież