Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

×

Uwaga

The was a problem converting the source image.
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/aaaaaaktualnosci7/jedynka/

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
70 LECIE DZIAŁALNOŚCI
Historia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki rozpoczyna się 18 grudnia 1945r. Wtedy w Barlinku otwarto pierwszą szkołę dla dzieci polskich. Pierwszym dyrektorem szkoły został pan Bronisław Grynia. Naukę rozpoczęło wówczas 46 dzieci. Szkoła mieściła się w budynku byłej szkoły średniej przy ul. Jeziornej.

     

Odczuwany był brak pomocy naukowych, książek. Uczniowie w wieku 7-16 lat sami naprawiali okna, ławki, ustawiali żelazne piece z wypustem rur przez okna, gdyż brak było otworów kominowych. Entuzjazm nauki był jednak duży. Pomocy udzielali rodzice przy naprawie klas, wyposażeniu i nauce pozaszkolnej. Kierownik Grynia starał się zaangażować nauczycieli szukając ich na zewnątrz miasta i w centralnej Polsce. Pod koniec 1945r. nauka w szkole odbywała się normalnie, choć  były trudności z ogrzewaniem klas. Zapał uczniów do nauki nie zmalał pomimo trudności. Wiele prac wykonywali sami. Zebrano pewne ilości książek do nauczania, a dalsza pomoc była udzielana przez rodziców, właścicieli sklepów oraz rzemieślników. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia  przygotowano nawet podarunki dla dzieci.

Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły był dzień 2.IV.1946r., kiedy do Barlinka przybyły dwie nauczycielki. Były to panie Maria  Bogusławska  i Józefa Deruszewska. Obie panie przyjechały z woj. bydgoskiego. Z Choszczna do Barlinka przybyły na pieszo z powodu braku lokomocji. 25.V.1946r. z inicjatywy kierownika szkoły pana B. Gryni, pani  Bogusławskiej, pod kierownictwem pana J. Tomaszewskiego, dyrektora gimnazjum pana G. Matczyszyna i pana Czesława Paśnika utworzono drużynę harcerską męską, a w połowie czerwca tego roku drużynę żeńską. Drużyny te zarejestrowano w Komendzie Hufca ZHP w Myśliborzu.  W pierwszym tygodniu istnienia drużyny w skład ZHP w wstąpiło 35 chłopców. Drużynowym męskiej drużyny (im. Z. Czarnego) został dh. S. Kotkiewicz, były harcerz sprzed wojny. Drużynową żeńskiej drużyny (im. M. Konopnickiej) została dh. J. Kaczmarek.

REKLAMA

Harcerstwo od początku swego istnienia brało aktywny udział w życiu miasta. 1.IX.1946r. wystawiono pierwszą imprezę harcerską dla ludności Barlinka. Dochód przeznaczono na potrzeby szkoły i drużyny harcerskiej. 4. maja 1948 r. uczniowie przenieśli się do nowego gmachu który    po uszkodzeniach wojennych wyremontowano. Gmach „czerwonej’’ przy jeziorze był obszerniejszy i wygodniejszy. Szkole nadano imię Tadeusza Kościuszki. W roku szkolnym 1947/48 po raz pierwszy szkołę opuściło 16 absolwentów. Kolejne lata działalności to ciągłe borykanie się z trudnościami dnia codziennego, brakiem zdyscyplinowania dzieci. Częste były również zmiany kadrowe. Kierownikami szkoły byli państwo: Jan Bocian, Julian Kapelan, Kazimierz Babral,  Zofia Chmielewska, Ignacy Młodak.

Tyle historii szkoły. Jej dalszą część można przeczytać na stronie internetowej tej najstarszej w mieście placówki oświatowej, którą przez wszystkie lata działalności opuściło ponad 7 tys. absolwentów. Z okazji 70. lecia działalności, w dniach 25 i 26 listopada 2016 roku szkoła świętowała. Z tej okazji wszyscy jej uczniowie otrzymali od dyrekcji szkoły, której szefuje Danuta Tomiałojć, opaski na rękę z tą jakże ważną dla szkoły i jej uczniów datą. Piątek (25 listopada) był dniem, kiedy każde klasy zapoznawały się z historią szkoły, jej patronem. Był to dzień zapalenia zniczy na grobach byłych nauczycieli "jedynki". Po apelu społeczność uczniowska udała się na mszę świętą do Kościoła NSNMP.

Sobota (26 listopada) to uroczystości, w których wzięli udział znamienici goście. Byli na niej m.in. emerytowani i czynni nauczyciele szkoły. Nie zabrakło pierwszych jej absolwentów i tych, którzy uczą się w niej obecnie. Marszałka województwa zachodniopomorskiego, reprezentował wicemarszałek Jarosław Rzepa. Władze miasta reprezentował m.in. burmistrz Dariusz Zieliński i przewodniczący rady Miejskiej, Mariusz Maciejewski z radnymi. Byli radni powiatu myśliborskiego, z przewodniczącą RP, Elżbietą Ligenza na czele. Nie zabrakło członków barlineckiego Lions Clubu, których reprezentowali Zygmunt Siarkiewicz i Eugeniusz Drozdowski.

Wśród zaproszonych gości znalazł się radny sejmiku województwa zachodniopomorskiego, Jerzy Faliński. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością księża barlineckich parafii. Byli dyrektorzy wszystkich szkół i przedszkoli z terenu gminy Barlinek. Przedstawiciele banków, firm ubezpieczeniowych, prezesi gminnych spółek. Spotkanie było okazją do przypomnienia historii szkoły, wyróżnienia najdłużej w niej pracujących nauczycieli. Medalami "Za zasługi dla Barlinka", przyznanymi przez barlineckich radnych, nagrodzono Piotra Rosenkiewicza i Bożenę Rudnicką. Ta ostatnia niestety w uroczystości nie mogła wziąć udziału. Uroczystość była okazją do zaprezentowania umiejętności wokalnych i tanecznych uczniów i nauczycieli szkoły. A po części oficjalnej można było zwiedzać lekcyjne sale, przejrzeć kroniki szkoły.
js

Foto: Jacek Słomka 

{gallery}aaaaaaktualnosci7/jedynka/{/gallery}

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież