Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.


 wtorek 25 czerwca 2024r.   imieniny: Albrecht, Lucja, Wilhelm

Reklama

Sodaspeed

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Szlak przygody

Wiele dziać się będzie w pobliżu Jeziora Barlineckiego, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić je turystycznie. O planach informował na sesji Rady Miejskiej burmistrz Dariusz Zieliński. Będą to nowe całoroczne produkty turystyczne w oparcie o wyróżniającą się infrastrukturę turystyczną. Stąd przy brzegu jeziora powstanie "Szlak przygody".

 

Pomogą w tym barlineccy przedsiębiorcy, którzy na co dzień zajmują się turystyką. Pierwszy etap prac zrealizowany zostanie przy ulicy Sportowej i tzw. "spalonce". Koncepcja zagospodarowania tych dwóch miejsc przedstawia się następująco. Powstanie szlak pieszo - rowerowy przy ulicy Sportowej. Rozpoczynając od plaży miejskiej, a kończąc na skrzyżowaniu z ulicą Polaną Lecha. Planowane jest wykonanie tego szlaku w technologii polbrukowej, z separacją tras dla rowerzystów i pieszych.

Image 

Na całej długości planowane jest wykonanie sieci oświetleniowej. Przy tzw. apartamentowcu (ul. Sportowa), będzie zlokalizowany punkt serwisowy dla korzystających z rowerów. Powstanie tam też (vis-a-vis parkingu "apartamentowca") siłownia zewnętrzna. Bliżej jeziora planowane jest postawienie postaci Królowej Puszczy Barlineckiej, w towarzystwie skrzatów. Sama postać królowej będzie miała wysokość 3,5 metra. Będzie tam także azyl do wypoczynku. Wiata ze stołem biesiadnym, ławami i miejscem do parkowania rowerów. Takie elementy wiat, ław, ławostołów i elementów edukacyjnych będą realizowane już w tym roku.

REKLAMA

Dodatkowymi elementami tych miejsc będzie królowa Moriana oraz niebieskie łabędzie, z "Legend Puszczy Barlineckiej". Dodatkowo rośliny gigantycznych rozmiarów, zwierzęta i owady, wszystkie charakterystyczne dla Puszczy Barlineckiej. W pobliżu ośrodka wypoczynkowego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego planowane jest odtworzenie pomostu, w technologii kompozytowej wraz z zejściem do wody. Będzie tam możliwość dobijania żaglówek i innego sprzętu pływającego. Tam także wybudowany plac zabaw dla dzieci.

Na cieku łączącym Jeziora Barlineckie z Jeziorem Uklejowym powstanie kładka. Na dzikiej plaży przy ulicy Polana Lecha wzmocniony zostanie brzeg jeziora. Powstanie pomost. Zamontowany zostanie tam monitoring miejski. Po przeciwnej stronie jeziora, na tzw. "spalonce", wykonane zostanie zejście od ulicy Źródlanej. Miejsce zostanie wykarczowane (zgodnie ze wszystkimi pozwoleniami), ustawione tam zostaną wiaty, ławy, elementy zabawowe. Wybudowany zostanie pomost, aby od strony jeziora można było tam podpłynąć.

Wstępne koszty tych przedsięwzięć to kwota od 3,5 mln zł. do 3,8 mln zł. Dodatkowo Nadleśnictwo Barlinek planuje za Ośrodkiem Wypoczynkowym "Janowo" wybudowanie ogólnodostępnej wieży widokowej, z elementami edukacyjnymi i pozwalającymi tam odpocząć. Radni taki plan zagospodarowani brzegu Jeziora Barlineckiego przyjęli. Zgoda była potrzebna do uzyskania dofinansowania tych przedsięwzięć.      
Js

List do redakcji – molo >>>  

Komentarze

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież