Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

BORNE FURNITURE Sp. z o.o.

 BORNE FURNITURE Sp. z o.o.


 poniedziałek 4 marca 2024r.   imieniny: Arkadiusz, Kazimierz, Wacław

Reklama

Gomex Krzysztof Goryński

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

28 kwietnia br. w Urzędzie Miejskim w Barlinku odbyło się spotkanie przedstawicieli Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędu Miejskiego w Barlinku oraz Nadleśnictwa Barlinek w związku z planowaną budową małej infrastruktury turystycznej na terenie Barlinecko - Gorzowskiego Parku Krajobrazowego.

Przedsięwzięcie to jest elementem dużego projektu zatytułowanego „Budowa infrastruktury turystycznej w Parkach Krajobrazowych województwa zachodniopomorskiego w celu zmniejszenia antropopresji – II etap”. Polega ono na doposażeniu obszarów wszystkich siedmiu parków krajobrazowych naszego województwa w obiekty architektury, służące odwiedzającym je turystom i mieszkańcom oraz wspólnej ich promocji. 

REKLAMA

Projekt realizowany jest wspólnie przez Województwo Zachodniopomorskie jako lidera oraz 32. partnerów (21 gmin i 11 nadleśnictw) z udziałem środków unijnych w ramach RPOWZ 2014-2020. Dorota Janicka - Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych wraz z  Justyną Sławińską - specjalistą do spraw turystyki i rekreacji przedstawiły informacje dotyczące planowanej realizacji projektu. W drugiej połowie bieżącego roku wyłoniony zostanie wykonawca robót budowlanych i montażowych, który uzgodni szczegółowy harmonogram prac na terenie poszczególnych parków krajobrazowych. Zakończenie projektu planowane jest w IV kwartale przyszłego roku. 

Na terenie naszej gminy planuje się ustawienie wieży widokowej, drewnianych wiat, ławek, stołów, koszy na śmieci, tablic edukacyjno-informacyjnych, map i elementów edukacyjnych dla dzieci w miejscach atrakcyjnych turystycznie i w miejscach odpoczynku, w tym, przy szlakach pieszych wokół Jeziora Barlineckiego, przy planowanej nowej ścieżce rowerowej i na terenach wiejskich leżących w obrębie parku krajobrazowego i w jego otulinie - w Łubiance, Moczydle, Moczkowie, Niepołcku, Okuniach i Brunkach. 

barlinek

W związku z tym, iż była to pierwsza wizyta przedstawicieli ZPK WZ w Barlinku, panie zainteresowane były poznaniem przyrody BGPK oraz miejsc objętych projektem. Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Barlinek Grzegorz Ostrycharz oprowadził gości ścieżką wokół Jeziora Barlineckiego, wskazując przyszłą lokalizację infrastruktury, w tym miejsce, w którym stanie 20. metrowa wieża widokowa. Omawiane przedsięwzięcie jest pierwszym wspólnym zadaniem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego na terenie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. 

barlinek

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego został powołany przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego w 2012 r. w celu kierowania parkami krajobrazowymi w województwie zachodniopomorskim. Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowych, jako jedyny w województwie, zgodnie z porozumieniami, był dotychczas administrowany przez Marszałka województwa lubuskiego. W związku z tym omijało go wiele ciekawych inicjatyw podejmowanych przez zachodniopomorskich „urzędników-przyrodników”. Jednak, zgodnie z otrzymanymi informacjami, stan prawny naszego Parku ma ulec zmianie, w wyniku której jego część zlokalizowana na terenie województwa zachodniopomorskiego, w tym w naszej gminie, zostanie objęta zarządzaniem przez Marszałka województwa zachodniopomorskiego. 

UM Barlinek

Powstanie wieża widokowa, pomost przy PUM, szlak pieszo-rowerowy? >>>

Komentarze

+3

Guest

Trzeba było oprowadzić Panie wokół jeziora i pochwalić się jak to wyrąbano rabunkowo drzewa , jak tak dalej będzie to wzdłuż trasy będą same krzaki.

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież