Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 wtorek 23 lipca 2024r.   imieniny: Apolinary, Bogna, Żelisław

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

Światowy Dzień FAS – święto obchodzone na świecie corocznie 9 września, mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka.

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) to zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń spowodowanych działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Jego skutkiem mogą być wady wrodzone (wady serca, nerek, OUN), spowolnienie rozwoju, niska masa urodzeniowa, dysfunkcje mózgu, problemy ze wzrokiem i słuchem, kłopoty z koncentracją i uczeniem się.

REKLAMA

OBJAWY FAS (Fetal Alcohol Syndrome - Płodowy Zespół Alkoholowy):
• niski wzrost i małogłowie,
• dysmorfie twarzy (twarz jest niesymetryczna, dość płaska, szeroka, o wyglądzie orientalnym, oczy dziecka osadzone są szeroko – tak, że nasada nosa sprawia wrażenie bardzo szerokiej, nos najczęściej jest krótki i zadarty, rynienka podnosowa słabo zaznaczona (lub nie ma jej w ogóle), górna warga jest bardzo cienka, odległość między nozdrzami a górną wargą jest dłuższa niż zwykle, uszy są nisko osadzone, często ze zniekształconymi małżowinami, owłosienie skóry głowy, brwi i rzęsy są obfitsze niż przeciętnie),
• wady układu kostno-mięśniowego i zaburzenia czucia głębokiego, problemy z koordynacją (dziecko może np. złamać rękę i nie czuć tego),
• problemy ze słyszeniem, opóźnioną zdolność mówienia,
• zmniejszone pole widzenia, słabą pamięć wzrokowa (dziecko może się łatwo gubić nawet w okolicy domu),
• anomalie w budowie wątroby, serca, nerek, narządów płciowych,
• podwyższony próg bólu lub nadwrażliwość na ból,
• nadpobudliwość,
• problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się (dziecko będzie się skarżyć, że „nic mu nie wchodzi do głowy”, choć się uczy),
• zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne, trudności w przewidywaniu konsekwencji swoich zachowań (może np. uciekać z domu).

Dzieci z FAS mają problem z zapamiętywaniem i wykorzystaniem zdobytych informacji, są też skłonne do uzależnień. Często pierwsze objawy FAS widoczne są dopiero pomiędzy 2. a 10. rokiem życia. FAS nie da się wyleczyć. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych informuje, że w miesiącu wrześniu 2017r. w szkołach na terenie gminy Barlinek zostaną przeprowadzone warsztaty profilaktyczne z obszaru FAS (alkoholowego zespołu płodowego) a placówki służby zdrowia (m.in przychodnie, szpital, apteki) zostaną doposażone w materiały profilaktyczne skierowane dla kobiet w ciąży.

DLA ZAINTERESOWANYCH

Dnia 14.09.2017r. (czwartek) o godz. 16.00 w Świetlicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Barlinku odbędzie się spotkanie z zakresu FAS skierowane do dorosłych mieszkańców gminy Barlinek, w szczególności kobiet w ciąży.

Temat spotkania: „FAS – Funkcjonowanie dziecka z płodowym zespołem alkoholowym w środowisku rodzinnym i szkolnym ”. Spotkanie poprowadzi Pani Agnieszka Jäger - pedagog i terapeuta FAS. Celem spotkania jest m. in. zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii dbania zdrowie w czasie ciąży, zapoznanie z sylwetką dziecka z FAS oraz przedstawienie metod pracy nim.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. 0/95 74 60 01
Wstęp bezpłatny, nie jest wymagane pisemne zaproszenie.
Serdecznie zapraszamy

OPS Barlinek

barlinek

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież