pldaenfrdeuk
Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 


 czwartek 3 grudnia 2020r.   imieniny: Franciszek, Kasjan, Ksawery

Reklama

A A A
4.2666666666667 1 1 1 1 1 Ocena 4.27 (30)

24 października, dotarła do nas smutna wiadomość. W wieku 71 lat, zmarł proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Barlinku, ks. Dziekan Kan. Bronisław Lose.

Ks. Dziekan Proboszcz Kanonik mgr Bronisław Lose, pełnił posługę kapłańską w parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Barlinku od 30.06.1994 r. Jak pisze ks. R. Gołębiowski [2010], jest to postać niezwykła. Do diecezji szczecińsko – kamieńskiej przybył wraz ze swoim kuzynem ks. Emanuelem Lose z parafii Kończyce Małe, mieszczącej się niedaleko Zebrzydowic.

 

REKLAMA

 

Syn Alberta i Heleny z d. Tomica, urodził się 01.02.1949r. w Krzanowicach, pow. Racibórz, woj. opolskie. Wychował się w miejscowości Kończyce Małe, pow. Cieszyn, woj. śląskie. Tam ukończył szkołę podstawową, a szkołę średnią - Technikum Budowlane – w Bielsku. Następnie uczęszczał do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej w Gościkowie - Paradyżu, woj. lubuskie. Święcenia kapłańskie otrzymał w dniu 30.04.1978r. z rąk ks. arcybiskupa Jerzego Stroby. Służbę kapłańską rozpoczął w 1978r. w Stargardzie w parafii pw. Królowej Świata. Następnie służył w parafii pw. Świętej Rodziny w Szczecinie. Ze Szczecina został skierowany do Myśliborza do parafii św. Jana Chrzciciela.

 

barlinek

 

Po posłudze w Myśliborzu w 1985r. otrzymał probostwo parafii pw. Chrystusa Króla w Lubanowie, pow. gryfiński, woj. zachodniopomorskie. Przez krótki czas w skład obsługiwanego przez Niego terenu wchodziło aż 7 kościołów. W 1988r. został przeniesiony na teren powstającej parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Gryfinie, gdzie otrzymał zadanie budowy nowego kościoła. „Heroiczny zapał połączony z optymizmem sprawił, że w kilka miesięcy wierni mogli modlić się w nowej kaplicy.”[Gołębiowski, 2010].

W związku z odejściem na emeryturę ks. kan. Franciszka Morawskiego, z dniem 30.06.1994r. rozpoczął posługę w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Barlinku. Wkrótce po przybyciu do Barlinka, przystąpił do remontu kościoła parafialnego oraz kościołów filialnych. Trwałym śladem Jego obecności w mieście jest także pomnik papieża Jana Pawła II na placu przed barlinecką świątynią. Ks. Bronisław Lose Jest honorowym kanonikiem Kolegiaty Myśliborskiej. Jako ojciec parafii, od ponad 25 lat aktywnie udzielał się wśród barlineckiej społeczności, uczestnicząc we wszystkich ważnych dla niej uroczystościach. Budował swoją obecność wśród wiernych służąc im radą i pomocą, modlitwą i błogosławieństwem.

Wszystkich ludzi dobrej woli, prosimy o modlitwę w intencji ŚP. ks. Bronisława.

Szczegółowe informacje odnośnie uroczystości pogrzebowych zostaną podane w kolejnych komunikatach.

 

Parafia pw. NSNMP - nadesłane

 

barlinek