Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 wtorek 23 lipca 2024r.   imieniny: Apolinary, Bogna, Żelisław

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

Ten cytat mógłby być tytułem warsztatów, w których wzięli udział uczniowie klas gimnazjalnych i siódmych SP1 przy ul. Leśnej. Tutaj prężnie działa Szkolny Klub Wolontariusza, ale pragniemy uświadomić wszystkim, jak łatwo jest bezinteresownie pomagać innym.

Dlatego od poniedziałku 20. listopada na godzinach wychowawczych uczniowie zapoznawali się z ideą pracy wolontarystycznej. Zajęcia przeprowadziły panie Magdalena Zynda-Lis i Anna Smoleń, pracownice Ośrodka Pomocy Społecznej, czyli instytucji, której głównym zadaniem jest właśnie wspieranie potrzebujących. W każdej klasie lekcje te wyglądały trochę inaczej, ale scenariusz był zawsze podobny. Panie prowadziły dialog z uczniami, zachęcając ich do wykazania się wiedzą i podzielenia własnymi doświadczeniami w tej dziedzinie. Dyskusja rozpoczynała się od zdefiniowania słowa wolontariat. Następnie rozmawiano o tym, kto może być wolontariuszem i jakie są obszary działalności wolontariatu; zaprezentowano rozmaite charytatywne akcje lokalne i krajowe, w których często uczestniczymy. Ważnym punktem warsztatów była próba odpowiedzenia na pytanie, jakie korzyści, oprócz satysfakcji, czerpią wolontariusze z pomagania innym.

REKLAMA

Prowadzące przekonywały młodzież, że wykonując pracę wolontarystyczną zdobywa się cenne doświadczenia, zawiązuje nowe znajomości, zwiększa poczucie wspólnoty i kształci umiejętności interpersonalne, pożytecznie i aktywnie zagospodarowuje się swój wolny czas a angażując się w konkretne projekty, zapoznaje się z działalnością organizacji, która je realizuje. Takie działania nierzadko decydują o wyborze przyszłej ścieżki rozwoju osobistego.

Pani Magda i pani Ania przekonywały uczniów, że wolontariat daje możliwość wykazania się, bo można robić to, co się lubi, pokazać wszystkie swoje talenty, zainteresowania i pasje, ponieważ akcje charytatywne przybierają różne formy: można tańczyć, malować, czytać, biegać, grać, śpiewać, gotować, rzeźbić, zaprezentować swoje zbiory, wykorzystywać swoją wiedzę z konkretnych dziedzin, itp. Dzięki takim i wielu innym działaniom, robimy wielkie rzeczy, np. zbieramy pieniążki dla chorych, a przy okazji zarażamy innych naszą pasją.

„Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś” - (Ronald Reagan)

Bardzo dziękujemy pani Magdalenie Zyndzie-Lis i pani Annie Smoleń za poprowadzenie tych warsztatów i za to, że zaszczepiały w naszych uczniów wspaniałe idee.

Dziękujemy również pani Henryce Zarębskiej – dyrektorowi OPS oraz pani Danucie Tomiałojć – dyrektorowi SP1 za wspieranie działalności SKW w naszej szkole i umożliwienie współpracy między tymi instytucjami.

Wioletta Michalczyk-Goryńska, Sławomira Tumasz

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież