Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.


 piątek 22 września 2023r.   imieniny: Joachim, Maurycy, Tomasz

Reklama

Bimex/Lewiatan Barlinek

GBSBank

A A A
0 1 1 1 1 1
Image
Protest Młodych Ludzi
Na barlineckim Rynku zebrała się młodzież, której nie jest obojętny stan kultury w naszym mieście. Ubrani w czarne stroje przedstawili postulaty, które ich zdaniem powinny być spełnione. Jeżeli tak się nie stanie barlinecka kultura za pewien czas będzie kojarzona tylko z ceramicznymi liściami i aniołkami oraz Dodą na stadionie.

Dlatego wśród postulatów znalazły się m.in.: zmiana godzin pracy BOK, z uwzględnieniem godzin popołudniowych. Otwarcie kawiarni młodzieżowej. Stworzenie w BOK atmosfery przyjaznej młodzieży. Przywrócenie pracowni muzycznej. Utworzenie Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

REKLAMA

Przywrócenie dotychczasowych propozycji kulturowych BOK- Międzynarodowych Artystycznych Obozów Wolontariackich, plenerów ceramicznych dla młodzieży. Stworzenie odrębnego Centrum Młodzieżowego, które zarządzane byłoby przez kompetentnych menedżerów kultury. Uczestnicy protestu oraz widzowie podpisali się na czarnej ławce, jednym z pozytywnych symboli Barlineckiego Lata Teatralnego.

jas

***   Manifestacja «Przyjaźni Młodzieży»    ***

Manifestacja «Przyjaźni Młodzieży» jest wyrazem sprzeciwu, wobec obecnego stanu kultury barlineckiej oraz niedostatecznego wspierania edukacji nieformalnej młodzieży w naszym mieście.

Od kilku lat sytuacja barlineckiej młodzieży pogarsza się stopniowo. Początkowo jako, że dotyczyła mnie bezpośrednio, obawiałam się, iż mój osąd może być subiektywny, co powstrzymywało mnie przed podjęciem jakichkolwiek działań. Jednak, gdy jakiś czas temu dołączyłam do grona «dorosłych», gdy podjęłam pracę, w której miałam bezpośredni kontakt z młodzieżą – zrozumiałam, moje obawy były bezpodstawne. Strach ten przełamywać zaczęły informacje, jakie otrzymywałam pozostając w stałym kontakcie ze znajomymi nastolatkami. Okazało się bowiem, że polityka kulturalna i młodzieżowa naszego miasta w ciągu kilku ostatnich lat doprowadziła do opustoszenia Ośrodka Kultury, ponieważ popołudniami i wieczorami jest zamknięty a kawiarnia «Panoramiczna» została zlikwidowana, więc młodzież nie ma miejsca, gdzie mogłaby spędzać czas wolny.

Ponadto:

  1. pracownia muzyczna nie istnieje;
  2. do pracowni ceramicznej przestała przychodzić młodzież gdyż nakłaniana była do tworzenia w z góry narzucony sposób;
  3. pracownia plastyczna, zajmuje się głównie robieniem plakatów, wizytówek i banerów;
  4. workcamp – Międzynarodowy Wolontariacki Artystyczny Obóz, który odbywał się w Barlinku 8-krotnie, ostatnią edycję miał w 2006 roku;
  5. pracownia teatralna – Teatr Poezji "Wiatrak" jest, dzięki instruktorom, jedyną z pracowni, która nadal wspiera rozwój młodzieży.

Przysłowiową kroplą, która przelała czarę, było skrócenie koronnej imprezy promującej nasze miasto na arenie nie tylko ogólnopolskiej ale i europejskiej, jaką jest Barlineckie Lato Teatralne. Festiwal skrócony został w tym roku, do 3 dni, warsztaty teatralne do 2 godzin, natomiast zrezygnowano z korowodu ulicami miasta oraz Przewietrzanie na rynku barlineckim – najbardziej widowiskowych i turystycznie atrakcyjnych elementów.

Działania moje nie są podyktowane zwyczajaną troską o młodzież, poparte są długoletnim doświadczeniem kultury barlineckiej, wspomnieniami, przyjaźniami oraz wiedzą jaką zdobyłam dorastając w «Panoramicznym» kręgu. Pragnę uwidocznić mieszkańcom naszego miasta, problem, który nie dotyczy może wszystkich bezpośrednio, ale ma wpływ na atmosferę i kształtowanie się przyszłości Barlinka.

Wielu z nas nie potrzebuje miejsca, które by pozwoliło nam się realizować, które by nas wspierało i pomagało się rozwijać, lecz nie znaczy to, że mamy się zgadzać na pozbawienie tego, naszych kuzynów, młodszych kolegów, dzieci, wnuków czy choćby dzieci sąsiadów. Manifestacja ta jest moim sprzeciwem wobec krzywdzących młodzież decyzji dorosłych!

Dajmy młodym kredyt zaufania!
Dajmy młodym szanse!

Organizator Manifestacji
Marta Antonina Papis
www.przyjaznimlodziezy.blogspot.com

***   Manifestacja «Przyjaźni Młodzieży»    ***

{jgxgal folder:=[images/stories/aaktualnosci2/blt/protest/] title:=[Foto: Jacek Słomka] cols:=[4]}

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.