Serwis informacyjny mieszkańców Barlinka i okolic

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 

SEWD Centrum Drewna

 

WATEX sp. z o.o.

 

LUX-TRANS

 

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o.

 SEWD Centrum Drewna

 WATEX sp. z o.o.

 LUX-TRANS


 piątek 19 lipca 2024r.   imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor

Reklama

A A A
0 1 1 1 1 1
barlinek

04 marca w Barlinku, odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Poseł RP Leszek Dobrzyński a także Starosta Powiatu Myśliborskiego Danuta Patkowska, która odczytała zgromadzonym list nadesłany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Pełne wyniki biegu na dystansie 5 km (pdf) >>> 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się również m.in. Komendant Powiatowy Policji w Myśliborzu podinsp. Dariusz Ufnowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu mł. bryg. Grzegorz Słota oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Barlinek Sławomir Gibert. Pierwszy dystans, jaki mieli do pokonania zawodnicy, wynosił 1963 m i był biegiem rodzinnym. Długość tej trasy wskazuje na datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka – pseudonim „Lalek”. Wzięło w nim udział ok. 50 zawodników. Biegli zarówno rodzice jak i dzieci, a dla tych najmłodszych organizatorzy przewidzieli specjalne nagrody.

REKLAMA

Drugi bieg na dystansie 5 km przyciągnął zbliżoną liczbę zawodników. Tutaj rywalizowały panie z panami a Ci najlepsi stanęli na podium i otrzymali nagrody rzeczowe. W tym biegu wzięli udział m.in. Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński oraz członek zarządu Powiatu Myśliborskiego Andrzej Potyra. Start biegu krótszego miał miejsce przy ul. Szewskiej z metą na rynku, natomiast biegu 5 km zarówno start jak i meta znajdowały się na Rynku Miejskim. Nie zabrakło gorącej herbaty i grochówki, bowiem temperatury były zdecydowanie poniżej zera stopni.

Wszyscy zawodnicy, zarówno w biegu rodzinnym jak i tym na 5 km, po dotarciu na metę otrzymali pamiątkowy medal, wodę i czekoladę a tuż przed startem pakiet, w którym znalazły się m.in. koszulki.

Wyniki biegu na 5 km
Mężczyźni:
I – Przemysław Bartosik
II – Jakub Borek
III – Dawid Dzięcioł
Kobiety:
I – Sabina Stachnik
II – Karolina Nowak
III – Matylda Gaweł

Pełne wyniki biegu na dystansie 5 km (pdf) >>> 

Bieg zabezpieczali policjanci z Komisariatu Policji w Barlinku, Ruchu Drogowego w Myśliborzu oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Barlinku. Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc strażakom z OSP w Mostkowie, członkom Jednostki Strzeleckiej (oddział ZS "S" OSW) przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Barlinku oraz ratownikom medycznym, których pomoc na szczęście nie była konieczna. Sędzią głównym zawodów był Jacek Świercz, kierownikiem biura zawodów była Karolina Konieczna a koordynatorem lokalnym Stanisław Smoła. Spotkanie poprowadził Jarosław Bednarek.

Bieg „Wilczym Tropem” został zorganizowany z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski.

monikary

 

Komentarze

Guest

Cytuję TBM58:
Cytuję Guest:
Mam pytanie do organizatorów, czy wśród zaproszonych gości nie było żadnego przedstawiciela Kościoła Katolickiego? Uroczystość patriotyczna i nie ma żadnego księdza? Jestem tym faktem negatywnie zaskoczona.
Reszta jak najbardziej ok. Bieg "Tropem wilczym" to wielka sprawa. Czapki z głów wobec wszystkich tam obecnych.

A po co?


Może z takiego powodu, że mniej ważne uroczystości duchowni swoją obecnością zaszczycają a tutaj ich wyraźnie zabrakło? Może dlatego, że obecność KK byłaby dodatkowym potwierdzeniem, że bieg "wilczym tropem" jest biegiem we właściwym kierunku?
+4

TBM58

Cytuję Guest:
Mam pytanie do organizatorów, czy wśród zaproszonych gości nie było żadnego przedstawiciela Kościoła Katolickiego? Uroczystość patriotyczna i nie ma żadnego księdza? Jestem tym faktem negatywnie zaskoczona.
Reszta jak najbardziej ok. Bieg "Tropem wilczym" to wielka sprawa. Czapki z głów wobec wszystkich tam obecnych.

A po co?
-1

Guest

Czemu ograniczono liczbę uczestników? Próbowałem się zapisać przez stronę internetową i poza listą uczestników zobaczyłem "brak wolnych miejsc".
-26

Guest

Mam pytanie do organizatorów, czy wśród zaproszonych gości nie było żadnego przedstawiciela Kościoła Katolickiego? Uroczystość patriotyczna i nie ma żadnego księdza? Jestem tym faktem negatywnie zaskoczona.
Reszta jak najbardziej ok. Bieg "Tropem wilczym" to wielka sprawa. Czapki z głów wobec wszystkich tam obecnych.
+24

Helena5

Piękna i wzruszająca inicjatywa. Ogromny szacunek dla organizatorów i uczestników tego Biegu. Należą Wam się wielkie brawa !!!

Dodaj komentarz


Wpisy wulgarne, zawierające błędy ortograficzne, hejt, kłótnie, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane DUŻYMI LITERAMI), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Nie odpowiadamy na anonimowe komentarze. Zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj? Napisz do nas redakcja@barlinek24.pl lub użyj przycisku "Zgłoś administratorowi". Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Prosimy nie podpisywać anonimowych komentarzy z imienia i nazwiska. Regulamin komentarzy.

Twój komentarz nie został opublikowany? Skorzystaj z fb i komentuj pod postem na naszym profilu B24.

Kod antyspamowy
Odśwież